אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רשות ניירות ערך דורשת לראשונה סמכות פיקוח עם שיניים על חתמים ומפיצים צילום: עודד קרני

רשות ניירות ערך דורשת לראשונה סמכות פיקוח עם שיניים על חתמים ומפיצים

לרשות אין היום סמכות להטיל הוראות על חתמים. "קיים צורך גובר להסדיר פעילות החתמים על רקע יותר ויותר הנפקות שמיועדות למשקיעים קמעונאיים" כותבים ברשות כדי לנמק את הצורך בפיקוח. המטרה המרכזית : למנוע ניגודי עניינים של חתמים

07.07.2019, 12:11 | רחלי בינדמן

ענת גואטה, יו"ר רשות ניירות ערך, מבקשת לעצמה לראשונה סמכות להטיל הוראות על חתמים ומפיצים בשוק ההנפקות. הרשות פרסמה היום טיוטת הצעה לתיקון חוק ניירות ערך באופן שיסמיך לראשונה את הרשות לפקח על חתמים ולהטיל עליהם הוראות.

קראו עוד בכלכליסט

החוק כיום מסדיר את פעילותם של חתמים ומפיצים, אך מתעסק אך ורק בתנאי הכשירות והרישום שלהם, סייגים לפעולתם, דיווח של חתמים ותנאי כשירות של מפיצים (היום רוב ההנפקות מבוססות על מנגנון הפצה בלבד ללא מנגנון חיתומי – ר"ב). אלא שכפי שמציינים ברשות בצדק, אין בהסדר האמור הסמכה דומה למתן הוראות.

ענת גואטה, יו"ר רשות ניירות ערך , צילום: עמית שעל ענת גואטה, יו"ר רשות ניירות ערך | צילום: עמית שעל ענת גואטה, יו"ר רשות ניירות ערך , צילום: עמית שעל

בדברי ההסבר להצעה כותבת הרשות כך: "הצורך להסדיר באופן משמעותי יותר את פעילותם של חתמים ומפיצים, המהווים מתווכים חשובים ביותר בשוק ההנפקות עלה כבר בעבר ואולם בתקופה האחרונה אנו עדים למגמה גוברת של הנפקות על פי תשקיף המיועדות יותר ויותר למשקיעים קמעונאיים, להבדיל ממשקיעים מוסדיים, ומכאן קיים צורך גובר להסדיר את פעילותם של חתמים ומפיצים על מנת לשמור על ציבור המשקיעים".

ברשות מתייחסים בין היתר להנפקות בהן גופים מוסדיים לא נוטלים חלק כמו גיוסים של קרנות השקעה בנדל"ן דוגמת הגשמה ואחרות, גיוסים של חברות קנאביס ושל חברות ביומד שבהן לא פעם יש כמעט אך ורק משקיעים פרטיים.

עוד מציינים ברשות כי יש לה היום סמכות קביעת הוראות, הקיימת כאמור ביחס למתווכים פיננסיים אחרים המפוקחים בידי הרשות, והסמכות הזו מאפשרת קביעת הוראות מקצועיות, המאופיינות בכך שהן פרטניות ולעיתים אף טכניות, ומעניקה אפשרות להגיב להתפתחויות ולשינויים בשוק שהינו דינמי ביותר.

לכן מציעה הרשות לתקן את החוק ולקבוע בו סעיף המסמיך את הרשות לקבוע הוראות לחתמים ומפיצים לצורך פיקוח על פעילותם. ההוראות יכול ויעסקו בנושאים כדוגמת דו"חות לרשות, ניהול כספי הפיקדון, עניינים הנוגעים לביטוח אחריות מקצועית של חתם ושל מפיץ, פעולות בניגוד עניינים וכן עניינים אחרים הנוגעים לעסקיהם של חתם ושל מפיץ.

לפי התיקון המוצע: "הרשות רשאית, ליתן הוראות הנוגעות לדרכי הפעולה והניהול של חתם ומפיץ, של נושא משרה בו ושל כל מי שמועסק על ידו, והכל כדי להבטיח את ניהולם התקין של חתם ומפיץ ואת השמירה על עניינם של ציבור המשקיעים וכדי לתמוך ביציבותה של המערכת הפיננסית ובפעילותה הסדירה; הוראות כאמור יכול שיינתנו לכלל החתמים והמפיצים או לסוג מסוים שלהם, וכן רשאית הרשות ליתן הוראות לחתם או מפיץ מסוים כדי להבטיח את יישום ההוראות לפי חוק זה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות