אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"לשמור על המשקיעים": רשות ני"ע דורשת סמכות פיקוח על חתמים צילום: ענר גרין

"לשמור על המשקיעים": רשות ני"ע דורשת סמכות פיקוח על חתמים

הרשות פרסמה אתמול טיוטת הצעה לתיקון חוק ניירות ערך, שיסמיך אותה לפקח על החתמים - החוק כיום מסדיר את פעילותם אך עוסק רק בתנאי הכשירות והרישום

08.07.2019, 07:52 | רחלי בינדמן

ענת גואטה, יו"ר רשות ניירות ערך, מבקשת לעצמה, לראשונה, סמכות להטיל הוראות על חתמים ומפיצים בשוק ההנפקות. הרשות פרסמה אתמול טיוטת הצעה לתיקון חוק ניירות ערך, שיסמיך אותה לפקח על החתמים. כיום החוק מסדיר את פעילותם של חתמים ומפיצים, אך עוסק רק בתנאי הכשירות והרישום שלהם, סייגים לפעילותם, דיווח של חתמים ותנאי כשירות של מפיצים (היום רוב ההנפקות מבוססות על מנגנון הפצה בלבד ללא מנגנון חיתומי). אלא שברשות טוענים כי אין בהסדר האמור הסמכה דומה למתן הוראות.

קראו עוד בכלכליסט

בדברי ההסבר להצעה כותבת הרשות: "בתקופה האחרונה אנו עדים למגמה גוברת של הנפקות על פי תשקיף המיועדות יותר ויותר למשקיעים קמעונאיים, להבדיל ממשקיעים מוסדיים, ומכאן קיים צורך גובר להסדיר את פעילותם של חתמים ומפיצים, על מנת לשמור על ציבור המשקיעים".

ברשות מתייחסים להנפקות שבהן גופים מוסדיים לא נוטלים חלק, כמו לגיוסים של קרנות השקעה בנדל"ן, גיוסים של חברות קנאביס ושל חברות ביומד, שבהן לא פעם יש כמעט אך ורק משקיעים פרטיים.

הרשות מציעה לתקן את החוק ולהוסיף בו סעיף המסמיך אותה לקבוע הוראות לחתמים ומפיצים, לצורך פיקוח על פעילותם. ההוראות יעסקו בנושאים כדוגמת דו"חות לרשות, ניהול כספי הפיקדון, עניינים הנוגעים לביטוח אחריות מקצועית של חתם ושל מפיץ, פעולות בניגוד עניינים וכן עניינים אחרים, הנוגעים לעסקיהם של חתם ושל מפיץ.

לפי התיקון המוצע, "הרשות רשאית, ליתן הוראות הנוגעות לדרכי הפעולה והניהול של חתם ומפיץ, של נושא משרה בו ושל כל מי שמועסק על ידיו, והכל כדי להבטיח את ניהולם התקין של חתם ומפיץ ואת השמירה על עניינם של ציבור המשקיעים וכדי לתמוך ביציבותה של המערכת הפיננסית ובפעילותה הסדירה; הוראות כאמור יכול שיינתנו לכלל החתמים והמפיצים או לסוג מסוים שלהם, וכן רשאית הרשות ליתן הוראות לחתם או מפיץ מסוים כדי להבטיח את יישום ההוראות לפי חוק זה".

ענת גואטה , צילום: ענר גרין ענת גואטה | צילום: ענר גרין ענת גואטה , צילום: ענר גרין

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות