אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מתעקש על כל שקל: דן כהן מבקש לקבל מביהמ"ש החזר של 225 אלף שקל צילום: אוראל כהן

מתעקש על כל שקל: דן כהן מבקש לקבל מביהמ"ש החזר של 225 אלף שקל

מדובר באגרה ששילם השופט לשעבר לאחר שהגיש בעבר הודעת צד ג' נגד מעורבים בפרשת השוחד בחברת החשמל, וזאת במסגרת תביעת הפיצויים שהוגשה נגדו והסתיימה בפשרה לפיה ישלם עד 10 מיליון. השבת האגרה כפופה לאישור ביהמ"ש

08.07.2019, 15:49 | תומר גנון וענת רואה

השופט לשעבר דן כהן מבקש לקבל החזר של 225 אלף שקל מבית המשפט - האגרה המלאה ששילם כאשר הגיש לפני כשנתיים הודעת צד ג' (צירוף צדדים להליך) בסך 9 מיליון שקל נגד מעורבים בפרשת השוחד בחברת החשמל.

קראו עוד בכלכליסט

באמצעות עורכי הדין מיקי שפיגלמן, ילנה וולוובסקי ועידן ריבה, טוען כהן כי מאחר והגיע להסדר פשרה מול חברת החשמל במסגרת הליך גישור בתביעה המרכזית שהגישה נגדו חברת החשמל, ועוד בטרם החלו הליכי ההוכחות, הוא זכאי לקבל בחזרה את האגרה ששילם.

השופט דן כהן, צילום: אוראל כהן השופט דן כהן | צילום: אוראל כהן השופט דן כהן, צילום: אוראל כהן

עורכי דינו של כהן כותבים כי: "בעקבות הסדר הפשרה, אשר היה אמור להיות עתיר עדים, ראיות ומסמכים, לרבות עדים מחו"ל, נחסך מבית המשפט זמן שיפוטי גדול ויקר במיוחד אשר היה עולה כדי עשרות ימי דיונים".

החזר אגרה: לשיקול בית המשפט

השבת אגרה לאחר קדם משפט אינה אוטומטית, והיא נתונה לשיקול דעתו של בית המשפט, שיכול להחליט גם על השבה חלקית בלבד. מעיון בתיק, שבו שילמו חברת החשמל וסימנס אגרות בית משפט של מיליוני שקלים שהם צפויים לבקש את השבתן, עולה כי מאז החלה להתנהל התביעה בשנת 2013, הוגשו למעלה מ-550 בקשות שונות והתנהלו 15 דיונים.

לפי כהן, בנסיבות אלו, "משהסתיים ההליך לפני שהוחל הדיון בו, דהיינו טרם תחילת דיוני ההוכחות בעקבות הליך גישור, מתבקש בית המשפט להורות על השבת האגרה. זאת בהתאם להוראות תקנה 6 (ד) לתקנות בתי המשפט (אגרות) 2007".

מעיון בתקנות עולה כי אם הסתיים הליך בגישור, ולא חלה בעניין תקנת משנה ב' (שקובעת מקרים בהם באופן אוטומטי מוחזרת האגרה) "רשאי בית המשפט להורות" על ניכוי סכומים מסוימים והחזר יתר האגרה לתובע. לפי תקנת משנה ב', שכהן כאמור אינו טוען שהוא זכאי לדרוש לפיה את החזר האגרה, אם הסתיים הליך לפני ישיבת קדם משפט שלישית מוחזרת בתנאים מסוימים האגרה.

כהן עשוי לשלם בסך הכל 20 מיליון שקל

כפי שנחשף ב"כלכליסט" כהן, שהורשע בקבלת שוחד בעת שכיהן כדירקטור בחברת החשמל, ישיב לחברת החשמל עד 10 מיליון שקל בכפוף לתנאים שונים. המקדמה שישלם כהן במסגרת הסדר הפשרה, שאושרה על ידי בית המשפט והביאה לסופה את תביעת הפיצויים נגדו, תעמוד על כ-3.5 מיליון שקל. הסכום ישולם בשני חלקים.

כהן הודה במסגרת הסדר טיעון בשנת 2013, בקבלת שוחד של 1.049 מיליון יורו מתאגיד האנרגיה הגרמני סימנס, בעת שכיהן כיו"ר ועדת המכרזים העליונה של חברת החשמל (2001). זאת בתמורה להטיית מכרז ענק לרכישת טורבינות גז בהיקף של 700 מיליון יורו. על כהן נגזרו במסגרת הסדר הטיעון בתיק הפלילי 6 שנות מאסר. הוא השתחרר לאחר כ-4 שנות מאסר (2016). בנוסף למאסר הוא שילם למדינה קנס של 10 מיליון שקל.

במקביל להליך הפלילי נתבע כהן להשיב כספים לחברת החשמל, וחתם על פשרה חסויה. בשורה התחתונה כהן עשוי לשלם בסך הכל סכום שעשוי להגיע לעד 20 מיליון שקל על חלקו בפרשה. 10 מיליון שקל למדינה בהליך הפלילי, ועוד 10 מיליון שקל לחברת החשמל במסגרת הפשרה בתביעה האזרחית. אם תהיה הפרה של ההסכם יחויב כהן בתשלומים נוספים בהתאם להוראות ההסכם.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות