אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נתניהו: הפיקוח על מעונות היום יעבור ממשרד העבודה למשרד החינוך - אבל רק לאחר הבחירות צילום: רויטרס

נתניהו: הפיקוח על מעונות היום יעבור ממשרד העבודה למשרד החינוך - אבל רק לאחר הבחירות

כעת לא ידוע האם האגף לגיל הרך כולו, שתקציבו ב-2018 עמד על כ-1.7 מיליארד שקל, יעבור לתחום אחריות משרד החינוך בלבד; כרגע, לטענת משרד העבודה, מדובר בחלוקת האחריות בינו לבין משרד החינוך; וזאת, במידה וההחלטה תצא לפועל, שכן לא ברור איך תראה המערכת הפוליטית לאחר הבחירות

08.07.2019, 17:48 | שחר אילן וצבי זרחיה

הודעת הממשלה היום (ב') על כוונתה להעביר את מעונות היום ממשרד העבודה והרווחה למשרד החינוך, מעוררת יותר שאלות מתשובות.

קראו עוד בכלכליסט

ראשית, מדובר בהודעה המתייחסת לתקופה שלאחר הבחירות, כאשר לא ברור אם אותם שחקנים ישארו. עוד עולה השאלה האם יועבר האגף לגיל הרך כולו, שתקציבו ב-2018 עמד על כ-1.7 מיליארד שקל, או שיועבר רק בחלקו, מה שרק יסבך יותר את המערכת.

בנימין נתניהו, צילום: חיים צח / לע"מ בנימין נתניהו | צילום: חיים צח / לע"מ בנימין נתניהו, צילום: חיים צח / לע"מ

משרד החינוך הוציא היום הודעה, לפיה ראש הממשלה החליט שבממשלה הבאה תועבר האחריות למעונות ממשרד העבודה והרווחה אליו. לעומת זאת, משרד העבודה והרווחה טען שמדובר בפיצול האחריות, ולמשרד החינוך יועברו רק ההיבטים הפדגוגיים.

בהודעת משרד החינוך נאמר כי "ראש הממשלה בנימין נתניהו סיכם היום עם שר החינוך הרב רפי פרץ, כי החל מהממשלה הבאה יועבר האגף למעונות יום לאחריותו של משרד החינוך". זוהי כמובן הודעה "על הקרח", שכן כלל לא בטוח האם אחד מן השניים יכנסו לתפקיד בממשלה הבאה.

רפי פרץ שר החינוך , צילום: אלכס קולומויסקי רפי פרץ שר החינוך | צילום: אלכס קולומויסקי רפי פרץ שר החינוך , צילום: אלכס קולומויסקי

השר פרץ הודיע כי "הנחיתי את מנכ"ל המשרד מר שמואל אבואב, על מנת לקלוט את המעונות במשרד. אחד הדגלים שהנפנו עם כניסתנו למשרד החינוך זה עניין המוגנות. ההגנה על הילדים צריכה להיות על כל הרצף, מגיל לידה, דרך מעון, בתי הספר היסודיים והתיכוניים. משרד החינוך הוא המקום המקצועי והאיכותי ביותר לפקח גם על גילאי לידה עד 3".

שרת הבנוי והשיכון יפעת שאשא ביטון מכולנו, ברכה את ראש הממשלה על "המנהיגות וההחלטה להעביר את מעונות היום לאחריות משרד החינוך". לדבריה, "אחרי 70 שנה, המדינה לוקחת לראשונה אחריות על ילדים מגיל לידה ומתייחסת למסגרות אלה כמסגרות חינוכיות. זוהי החלטה היסטורית, מבורכת והכרחית שכולם יהנו ממנה ובעיקר ילדי ישראל".

בהודעת לשכת שר העבודה והרווחה נאמר לעומת זאת שמדובר בהיענות "לפנייתו של שר העבודה והרווחה חיים כץ לרה"מ בנימין נתניהו, בישיבת הממשלה האחרונה, במסגרתה ביקש להעביר את הפדגוגיה והפיקוח על מעונות היום ממשרדו למשרד החינוך, לטובת איחוד השורות בתחום הטיפול של ילדי ישראל, לצד השארת תחומי הרישום, הסבסוד והבינוי במשרד העבודה". עוד נאמר כי "ביום רביעי הקרוב, ראש הממשלה ושר העבודה יפגשו ויסגרו את פרטי ההעברה".

כיום, המצב בו מעונות מהווים חלק מזרוע התעסוקה משקף תפישה שלפיה מדובר בפתרון להוצאת נשים לעבודה, ולא של מערכת חינוך. ההשקפה הזו נתפסת כמיושנת, שכן היום מוסכם שגילאי 0-3 הם החשובים ביותר להתפתחות הילד.

כבר ב-2011 המליצה ועדת טרכטנברג להעביר את האחריות למעונות היום למשרד החינוך, ולהפוך אותם לחלק ממערכת החינוך. בפועל הדבר לא קרה.

שר הכלכלה בשנים 2013-2015, נפתלי בנט, התנגד להעביר את המעונות, כאשר זרוע התעסוקה היתה באחריותו. ב-2016 הועברו מעונות היום יחד עם זרוע התעסוקה ממשרד הכלכלה למשרד העבודה והרווחה בראשות השר כץ.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות