אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עוד עסקת בעלי עניין בארגנטינה: תוכנית החילוץ של אלשטיין? צילום: ענר גרין

עוד עסקת בעלי עניין בארגנטינה: תוכנית החילוץ של אלשטיין?

בעל השליטה באי.די.בי כבר הודיע שאין בכוונתו להזרים כספים נוספים לחברה, לאחר שהזרים לה כ־2.7 מיליארד שקל. אך לאחרונה החברה־הסבתא של אי.די.בי נטלה הלוואה מחברת־בת אחרת שלה וצברה 250 מיליון דולר, שבהם אלשטיין עשוי להשתמש כדי לתמוך בעקיפין באי.די.בי

09.07.2019, 07:27 | גולן חזני

הצטרפו לעדכונים שוטפים בערוץ הטלגרם של מדור שוק ההון בכלכליסט

 

אדוארדו אלשטיין, בעל השליטה באי.די.בי פתוח, שכורעת תחת נטל חוב פיננסי נטו של 2.2 מיליארד שקל, חזר ואמר מספר פעמים בשבועיים האחרונים כי הוא הזרים די והותר לחברה וכי בכוונתו לנקוט בדרכים אחרות על מנות להתמודד עם המשבר שנוצר מול מחזיקי האג"ח. אלשטיין, ששולט באי.די.בי לבדו מאז 2016, לאחר שנפרד ממוטי בן־משה, שאיתו רכש את השליטה בקבוצה ב־2014 - הזרים לאי.די.בי כבר 2.7 מיליארד שקל, אך הסכומים האלו לא הספיקו כדי להבטיח שלא תיקלע למשבר.

קראו עוד בכלכליסט

אירסה פרופרטיז תעמיד לחברה האם אירסה קו אשראי של 180 מיליון דולר

לאחרונה נקט אלשטיין, שמחזיק בעסקים נוספים בארגנטינה, במספר פעולות שעשויות להצביע על כך שהוא נערך למשבר באי.די.בי פתוח ואף מכין כספים שיוכל להזרים לאי.די.בי. הכספים האלו שוכנים בחברת אירסה - היא בעלת השליטה בקרן דולפין, שבאמצעותה מחזיק אלשטיין הן באי.די.בי והן בדסק"ש — שאותה רכש מאי.די.בי פתוח על מנת לקדם את העמידה של הקבוצה שלו בחוק הריכוזיות, תוך שהוא נוטל הלוואת מוכר מאי.די.בי פתוח. אירסה נסחרת בבורסה בארגנטינה ובנאסד"ק בארה"ב תחת הסימול IRS. שווי החברה כיום עומד על 594 מיליון דולר, לאחר ששווייה נחתך ב־45% בשנה האחרונה. לאירסה יש חברה־בת שנקראת אירסה פרופרטיז ונסחרת בבורסת ניו יורק. החברה הזו מחזיקה בנדל"ן המרכזי של אלשטיין בארגנטינה. גם החברה הזו נסחרת לפי שווי של 608 מיליון דולר, זאת לאחר ששווייה נחתך ב־60% מאז 2017.

באפריל האחרון הודיעו שתי החברות כי החברה־הבת אירסה פרופרטיז תעמיד לחברה־האם אירסה קו אשראי בהיקף של 180 מיליון דולר. הסיבה לכך היא שאירסה נותרה כמעט ללא מזומנים ועל כן החליטה לעשות שימוש בקופה של החברה־הבת.

כנס שוק ההון 2019 אדוארדו אלשטיין בעל השליטה בקבוצת אידיבי, צילום: ענר גרין כנס שוק ההון 2019 אדוארדו אלשטיין בעל השליטה בקבוצת אידיבי | צילום: ענר גרין כנס שוק ההון 2019 אדוארדו אלשטיין בעל השליטה בקבוצת אידיבי, צילום: ענר גרין

מכיוון שהממשל התאגידי הנדרש בארגנטינה נמוך משמעותית ביחס למדינות המערב, החוק בארגנטינה אינו מחייב להעלות לאישורה של אסיפת בעלי מניות את ביצועה של עסקת בעלי עניין כזו. דירקטוריון אירסה פרופרטיז אישר לבדו את העמדת האשראי לשלוש שנים, כשהריבית תיגזר מהתשואה של האג"חים של אירסה בבורסה. אירסה זקוקה לכספים האלו על מנת לפרוע חוב בהיקף של 17 מיליון דולר ב־2019 וחוב נוסף של 204 מיליון דולר בסוף 2020. ככל הידוע מטרת הפעולה של אלשטיין היתה להתכונן למשבר בשוק ההון הארגנטיני שפרץ בשל המשבר הכלכלי שאליו המדינה נקלעה, מה שהוביל לזינוק בתשואות האג"חים של המדינה ולנפילה בשוקי המניות — מצב שמקשה על מחזור חוב.

במקביל, אירסה גייסה 60 מיליון דולר באמצעות החלפת סדרות אג"ח בסדרות בעלות משך חיים ארוך יותר. כיום לאירסה יש בקופה 250 מיליון דולר.

מסתמן: אדוארדו אלשטיין יקבל את ההחלטה רק ברגע האחרון

אלשטיין לא הודיע באופן רשמי שבכוונתו להשתמש במזומנים האלו לטובת אי.די.בי פתוח, אולם בשל כללי הממשל התאגידי הרופפים, אם הוא ירצה לעשות בכספים האלו שימוש לטובת אי.די.בי פתוח, הוא לא יידרש לאסיפת בעלי מניות אלא לאישור דירקטוריון בלבד.

 

ככל הנראה, אלשטיין יקבל החלטה באשר לשימוש הכספים האלו לטובת אי.די.בי רק ברגע האחרון, ולאחר שתתבהר התמונה בנוגע לבקשה שהגיש לפני חודשיים לרשות שוק ההון לקבל היתר שליטה בכלל ביטוח. כפי שנחשף השבוע ב"כלכליסט", הממונה על שוק ההון משה ברקת נפגש עם אלשטיין בשבוע שעבר ואמר לו שהסיכוי שיקבל היתר שליטה בחברה נמוך. לפי ההערות, אם אלשטיין יחליט להשתמש בכספים שבקופת אירסה לטובת אי.די.בי, הוא יעשה שימוש בעשרות מיליוני דולרים בלבד. ככל הנראה, הוא לא יזרים את הסכום לאי.די.בי, אלא ישתמש בו כדי לרכוש את אחד מהנכסים של החברה. בין היתר הוא יוכל לרכוש 5% ממניות כלל ביטוח — רכישה שעבורה אין צורך באישור של ברקת. כמו כן הוא יוכל לרכוש את חברת התעופה ישראייר או את הנדל"ן של אי.די.בי פתוח בלאס וגאס.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות