אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ראש עיריית גבעתיים: "תמ"א 38 הורסת התחדשות עירונית" צילום: עמית שעל

ראש עיריית גבעתיים: "תמ"א 38 הורסת התחדשות עירונית"

בכנס של הארגון הארצי להתחדשות עירונית, שבוע לאחר ההודעה של מנהל התכנון לפיה לא יתמוך בהארכת התוכנית אחרי 2020, אמר רן קוניק: "לדבר על תמ"א 38 בכנס על התחדשות עירונית זה כמו לדבר על מכונית פרטית בכנס שמבקש לעודד תחבורה ציבורית". סגנית מנהל מטה הדיור, מירי כהן: עמדת המדינה תוצג בעוד שבועיים

09.07.2019, 09:15 | אמיתי גזית

עמדת המדינה באשר לעתיד תמ"א 38 תגובש בעוד שבועיים, כך עולה מדברים שאמרה אתמול (ב') מירי כהן, סגנית ראש מטה הדיור במשרד האוצר בכנס של הארגון הארצי להתחדשות עירונית בשיתוף אוניברסיטת בר אילן והתאחדות בוני הארץ. לדברי כהן, העמדה הרשמית תפורסם לאחר ישיבה שבה ייקחו חלק כל הגופים הרלוונטיים לתוכנית. בכנס השתתף גם ראש עיריית גבעתיים רן קוניק, שאמר שתמ"א 38 הורסת התחדשות עירונית.

קראו עוד בכלכליסט

הכנס היה סוער והוא נערך, בצירוף מקרים, שבוע אחרי שנחשף מכתב שבו מנהל התכנון הודיע ללשכת עורכי הדין שלא יתמוך בהארכת תוקף תמ"א 38 שתפוג במאי 2020. על המכתב אמרה כהן: "עמדת מנהל התכנון חשובה, אבל זו עמדה אחת. התמ"א רלוונטית להרבה ארגונים ובהם משרד הביטחון שרוצה לבנות ממ"דים, השלטון המקומי, ארגוני הסביבה ועוד. הסמכות לקבוע מה יקרה היא של המועצה הארצית לתכנון ובנייה. ברור לכולם שתכנון מתחמים שלמים הרבה יותר טוב (לעומת בניין בודד שתמ"א 38 מאפשרת, א"ג), אבל ברור לכולם שלא ביום אחד התמ"א תיעלם. צריך לייצר כלים טובים שעובדים".

הכנס של הארגון הארצי להתחדשות עירונית. חמישית מימין: מירי כהן, סגנית ראש מטה הדיור, צילום: באדיבות הארגון הארצי להתחדשות עירונית הכנס של הארגון הארצי להתחדשות עירונית. חמישית מימין: מירי כהן, סגנית ראש מטה הדיור | צילום: באדיבות הארגון הארצי להתחדשות עירונית הכנס של הארגון הארצי להתחדשות עירונית. חמישית מימין: מירי כהן, סגנית ראש מטה הדיור, צילום: באדיבות הארגון הארצי להתחדשות עירונית

עו"ד ציפי רוזנברג שהנחתה את הפאנל תהתה אם המכתב ובו העמדה המטלטלת של מנהל התכנון פורסם באופן מתוכנן ובאישור מנהלת מנהל התכנון דלית זילבר.

את מנהל התכנון ייצגה בכנס ד"ר חווה ארליך ששימשה עד לאחרונה מהנדסת העיר פתח תקוה, ותהפוך החודש למתכננת מחוז תל אביב. ארליך השיבה כי התנגדותה של זילבר לתמ"א 38 אינה חדשה והייתה ידועה מזה זמן רב, ועל כן אין במכתב דבר מפתיע. לדבריה "כוונת מנהל התכנון היא להחליף את תמ"א 38, כי הכלי לא מספיק טוב. חייבים כלי חדש שיאפשר התחדשות עירונית מקומית וחיזוק מבנים כי הכלי שיש היום הוא מוגבל ולא מושלם וצריך גם לראות חדשנות בתכנון".

לדבריה אחת הבעיות שיצרה תמ"א 38 היא העובדה ש"לא לגמרי הצלחנו לייצר שפה אחת בין מינהל התכנון לרשויות המקומיות". בנוסף אמרה ארליך, כי "צריך לאפשר לשלטון המקומי קצת גמישות בהסכמים עם יזמים. יש מודלים בעולם שעובדים, לא צריך לפחד כל הזמן מגמישות בגלל חשש משחיתות. לא נוכל לעשות התחדשות בלי שהרשויות ידברו עם היזמים".

רן קוניק, ראש עיריית גבעתיים, עורר סערה וקריאות ביניים מהקהל לאחר שאמר "אתם לא מפנימים שככל שתהיה יותר תמ"א 38, ככה תהיה פחות התחדשות עירונית. הערבוב של תמ"א 38 בשיח על התחדשות עירונית הוא פסול. לדבר על תמ"א 38 בכנס על התחדשות עירונית זה כמו לדבר על מכונית פרטית בכנס שמבקש לעודד תחבורה ציבורית. אי אפשר להגיד 'בינתיים עד שתהיה התחדשות עירונית אמיתית, בואו נעשה תמ"א 38 - כי המשמעות היא לדפוק מתחם שלם של בניינים בגלל שבניין אחד בודד עושה תמ"א. זאת עבודה בעיניים".

קוניק, צילום: עמית שעל קוניק | צילום: עמית שעל קוניק, צילום: עמית שעל

לדברי קוניק, לא ראשי הערים אשמים בכך שהתחדשות עירונית אינה מתקדמת, אלא המדינה: "מה שצריך לעשות במדינה נורמלית, זה להגיד לרשויות המקומיות, קחו שנתיים וקחו תקציבים, ותתכננו, ובשנתיים האלה לא בונים שום דבר. המטרה לתכנן כמו שצריך מתחמים אמיתיים, ככל שמייצרים מתחמים אמיתיים מייצרים להם מסלול ירוק (לקבל היתר בנייה, א"ג)".

לעומת זאת, אבי גרובר, ראש עיריית רמת השרון אמר כי אי אפשר לבטל כעת את תמ"א 38: "החיפוש אחר הכלי הכי טוב (התחדשות עירונית, א"ג) מייצר מצב שהשוק לא יודע מה כן ומה לא. לפני שהולכים ואומרים שאין יותר תמ"א 38, צרו מכסות, תנו לזה לעבוד עד שתייצרו כלי חלופי. עכשיו כשהודיעו שתמ"א 38 מבוטלת מופעל עלינו לחץ מצד יזמים ודיירים לאשר במהירות פרויקטים. מנהל התכנון צריך לאפשר להתקדם בצורה מתונה, אי אפשר לדבר בכלים לטווח קצר".

מוקדם יותר אתמול מועצת ענף הבנייה המורכבת מארגונים הפעילים בענף ובהם התאחדות הקבלנים בוני הארץ, איגודי המהנדסים, איגודי האדריכלים, לשכת השמאים, ולשכת עו"ד התכנסה לדיון חירום בעקבות החשש מביטול תמ"א 38. לאחר הדיון קראה המועצה לממשלה "לפעול להארכת תוקפה של תמ"א 38 לחמש שנים נוספות והקמת צוות מקצועי מצומצם שיידון בתיקונים הנדרשים ויפעל להבאתם בצורה מוסכמת לאישור".

תמ"א 38 - זכויות הבנייה גדלו וכך התמריץ הכלכלי

תמ"א 38 אושרה לראשונה ב־2005 לתקופה בת חמש שנים. מאז הוארך תוקף התוכנית עוד פעמיים, בשבוע שעבר פורסם מכתב שנשלח ממינהל התכנון ללשכת עורכי הדין ובו מובהר כי לא ימליצו על הארכה נוספת.

תמ"א 38 נועדה לחזק בניינים שנבנו לפני שנות ה־80 מפני רעידות אדמה. כדי לממן את עבודות החיזוק, בכל בניין שעובר תמ"א 38 ניתנת לחברה הקבלנית תוספת זכויות בנייה, בדמות קומות חדשות הנבנות מעל הקיימות או בניין חדש לאחר שהישן נהרס, שאותן היא יכולה למכור לאחר סיום העבודות.

במרוצת השנים התוכנית תוקנה כמה פעמים, זכויות הבנייה גדלו ועמן גם התמריץ הכלכלי. התוצאה היתה עלייה עקבית בכמות הדירות שנבנו מכח התוכנית. אם ב־2010 ניתנו היתרים ל־42 בניינים בלבד, ב־2018 ניתנו היתרים ל־540 בניינים, שבהם נבנו למעלה מ־10,000 דירות, 5,300 מהן חדשות המתווספות למלאי הקיים.

בניין שעובר תמ"א 38. ארכיון, צילום: יובל חן בניין שעובר תמ"א 38. ארכיון | צילום: יובל חן בניין שעובר תמ"א 38. ארכיון, צילום: יובל חן

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

12 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

8.
רן, ופינוי בינוי של מתחמים שלמים, אתה כן מאשר? - גם לא! הצבת דרישות הזויות ובלתי אפשריות ליזמים
דרשת מהיזמים ששלחנו אליך שיכתיבו לנו הדיירים שצריך לבנות חנויות בתוך בניינים שנמצאים ברחובות פנימיים וחד סיטריים שגם ככה סובלים מבעיות תנועה וחניה קשות...דרשת גם שלא נוכל להגדיל בסנטימטר את שטח הדירות, בזמן שהעיריה לוקחת כמעט 60% מהשטח...והדובדבן שבקצפת הוא שדרשת שנכניס גן ילדים בתוך הבנין...כל מה שהיה חסר שגם תדרוש מאיתנו לרשום את הדירות שלנו על שמך....אתה בן אדם שפוי????.....לך תחפש את החברים שלך!...מאד מקווה שבקדנציה הבאה לא ניראה אותך בעיריה
בחור גבעתיים  |  10.07.19
לכל התגובות