אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
טראמפ מחק 1.5 מיליארד שקל מהשווי של טבע צילום: סיון פרג'

טראמפ מחק 1.5 מיליארד שקל מהשווי של טבע

דברים שאמר נשיא ארה"ב ביום שישי רמזו לכך שצוות מטעמו עובד על צו נשיאותי להפחתת מחירי התרופות במדינה; מכירות טבע בצפון אמריקה מהוות קרוב לחצי מהמחזור שלה

10.07.2019, 07:50 | חזי שטרנליכט

דבריו של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ במסיבת עיתונאים בבית הלבן בסוף השבוע שעבר מטלטלים את תעשיית התרופות. מהדברים השתמע כי הצוות שלו עובד על צו נשיאותי, שיוביל להפחתת מחירי התרופות בארה"ב.  

קראו עוד בכלכליסט

מדובר בצו שיאלץ את החברות בתחום להשתמש במנגנון, ולפיו יוכלו למכור את התרופות רק על פי מחירן הנמוך במדינות זרות. הצו הנשיאותי אמור לחול על שוק ביטוחי הבריאות בארה"ב, שקשורים לממשל, כמו התוכניות מדיקר ומדיקאייד. לפי הערכות, נרכשו ב־2018 במסגרת התוכנית מדיקר — הגדולה בין השתיים — תרופות בכ־30 מיליארד דולר.

מניית טבע הגיבה אתמול בחריפות וירדה בתל אביב ב־3.6% לשווי שוק של 36.1 מיליארד שקל. בכך השלימה המניה ירידה של 4.1% מיום חמישי האחרון, ומאז דבריו של טראמפ איבדה החברה 1.54 מיליארד שקל משווייה. מתחילת השנה צנחה המניה ב־43%, על רקע שלל פרשות שבהן מעורבת החברה, ובהן תביעה הנוגעת לעבירה על חוק ההגבלים העסקיים ותביעה נוספת שבמסגרתה מואשמת טבע בארגון קרטל לתיאום מחירים של יותר מ־100 תרופות גנריות.

בשלב זה קשה לכמת את ההשפעה שתהיה לתוכנית המתגבשת של הנשיא טראמפ, כך אמרה ל"כלכליסט" סבינה לוי, מנהלת מחקר בתחום הפארמה בלידר שוקי הון. "לא ידוע בכמה מוכרת טבע את התרופות שלה באמצעות מדיקר. 60% מהמבוטחים בארה"ב רוכשים תרופות באמצעות ביטוחים פרטיים, והיתר עושים זאת דרך מדיקר ומדיקייד. חרף זאת, השפעת הצו הנשיאותי של טראמפ, אם אכן ייצא לפועל, עשויה להיות רחבה". לוי מוסיפה כי "יש קושי להפעיל רגולציה בשוק הפרטי, אבל אפשר להעריך שכוחות השוק יצמצמו את פערי המחירים כלפי מטה, אם אכן תושת רגולציה כמו זו שטראמפ מדבר עליה במדיקר ומדיקייד". עוד מציינת לוי כי הצו עשוי לאיים על התרופות מבוססות הפטנט ש"מהוות 20% מהמכירות של טבע. ברור לכולם שזה משהו שלילי. כמובן שטבע מגיבה בחריפות גם משום שהמניה סובלת מתנודתיות מוגברת בשל המינוף הגבוה של החברה". היקף החוב של טבע עומד כיום על 28 מיליארד דולר, וזאת בשעה שהיא סובלת מירידה בהכנסות.

מכירות טבע בצפון אמריקה מהוות 47.6% מהמחזור של החברה, והן הסתכמו ברבעון הראשון של השנה ב־2 מיליארד דולר — ירידה של 19% לעומת הרבעון המקביל בשנה שעברה, וירידה של 30% בהשוואה לרבעון המקביל ב־2017. הסיבה לצניחה נעוצה בהיחלשות המכירות של תרופת הדגל של טבע קופקסון, לטיפול בטרשת נפוצה.

ברבעון הראשון של השנה הסתכמו מכירות הקופקסון ב־208 מיליון דולר — ירידה של 56% לעומת הרבעון המקביל בשנה שעברה, וירידה של 74% בהשוואה לרבעון המקביל ב־2017. המכירות של שתי התרופות החדשות מבוססות הפטנט של טבע — אג'ובי לטיפול במיגרנה ואוסטדו לטיפול בדיסקינזיה — אינן מצליחות לפצות בינתיים על הירידה במכירות הקופקסון. 

מנכ"ל טבע קור שולץ , צילום: יריב כץ מנכ"ל טבע קור שולץ | צילום: יריב כץ מנכ"ל טבע קור שולץ , צילום: יריב כץ

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות