אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בימ"ש לערעורים בארה"ב: טראמפ אינו יכול לחסום 'חברים' בטוויטר צילום: רויטרס

בימ"ש לערעורים בארה"ב: טראמפ אינו יכול לחסום 'חברים' בטוויטר

בית המשפט האמריקאי קבע שהנשיא הפר את החוקה האמריקאית בכך שחסם אנשים שביקרו אותו או לעגו לו; "התיקון הראשון אוסר להדיר אנשים מדיאלוג מקוון שפתוח לאחרים בגלל שהללו אומרים דברים שהנציג הממשלתי חולק עליהם"

09.07.2019, 19:52 | שירות כלכליסט
הנשיא טראמפ הפר את החוקה האמריקאית בכך שחסם אנשים מלעקוב אחריו בטוויטר, לאחר שאלה ביקרו אותו או לעגו לו - כך פסק היום בית משפט פדרלי לערעורים. לפסיקה עשויות להיות השלכות רחבות יותר בכל הקשור לפרשנות של התיקון הראשון לחוקה בעידן המדיה החברתית.

קראו עוד בכלכליסט

בפסיקה פה אחד שהתקבלה בהרכב של שלושה שופטים בבית משפט אמריקאי לערעורים נקבע, שלנוכח ההחלטה של טראמפ להשתמש בטוויטר בענייני ממשלה, אין באפשרותו להדיר אזרחים אמריקאים מקריאת הפוסטים שלו - או מלקיחת חלק בדיון התגובות שלהם – רק בגלל שהוא לא אוהב את השקפותיהם.

השופט ברינגטון ד. פרקר כתב בפסיקה שהתנהלות הממשלה ופקידיה נתונה כיום ל"דיון מסיבי ופתוח לרווחה" אשר "מחולל רמות של אינטנסיביות ותשוקה שכמעט לא נראו בעבר". התיקון הראשון לחוקה אוסר על פקיד שמשתמש בחשבון מדיה חברתית למטרות ממשלתיות "להדיר אנשים מדיאלוג מקוון שפתוח לאחרים בגלל שהללו אומרים דברים שאותו פקיד חולק עליהם", לשון הפסיקה.

"הדיון הזה, למרות שלעתים תכופות אינו נוח או נעים, הוא דבר טוב. בבואנו להכריע בערעור זה, אנו מזכירים לשני הצדדים ולציבור שהדבר הראשון שהתיקון הראשון אומר הוא שהתגובה הטובה ביותר לשיח ביקורתי בענייני ציבור הוא יותר שיח, לא פחות שיח".  

ג'מיל ג'אפר, מנהל מכון Knight First Amendment Institute באוניברסיטת קולומביה, שייצג את קבוצת משתמשי הטוויטר שנחסמו ע"י טראמפ, שיבח את הפסיקה. הוא אמר שחשבונות המדיה החברתית של נבחרי הציבור הם מהפורומים החשובים ביותר עבור הציבור, בו הוא יכול לדון במדיניות הממשלה.

לחשבון הטוויטר של דונלד טראמפ, @realDonaldTrump, יש כמעט 62 מיליון עוקבים, והוא נוהג תכופות להודיע בו על החלטותיו הפוליטיות והמדיניות. בשבוע שעבר למשל, הוא השתמש בטוויטר כדי להודיע בהפתעה שממשלו עדיין ינסה להוסיף שאלה למפקד האוכלוסין שייערך ב-2020, בו יישאלו המתפקדים על אזרחותם, וזאת בניגוד למה שפקידי ממשל אמרו קודם לכן לבית המשפט.

 , צילום: גטי אימג צילום: גטי אימג'ס  , צילום: גטי אימג

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות