אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
התוכנית של הליכוד להחלשת האופוזיציה: פיצול ועדת הכלכלה צילום: רויטרס

בלעדי לכלכליסט

התוכנית של הליכוד להחלשת האופוזיציה: פיצול ועדת הכלכלה

לכלכליסט נודע כי במסגרת המגעים הקואליציוניים הכושלים, הליכוד הציע לפצל את הוועדה לשתיים. כמו כן בליכוד ביקשו להעביר את האחריות על ההשכלה הגבוהה ממשרד החינוך למדע - תוכנית שכנראה לא תצא לפועל

10.07.2019, 06:52 | צבי זרחיה

ראש הממשלה בנימין נתניהו הודיע שלשום על העברת מעונות היום מאחריות משרד הרווחה לחינוך, אבל זה לא השינוי היחיד שעמד על הפרק.

קראו עוד בכלכליסט

ל"כלכליסט" נודע שבמהלך המגעים הקואליציוניים באפריל־מאי 2019, הציע שר התיירות יריב לוין, שעמד בראש הצוות הקואליציוני מטעם הליכוד, להעביר את תחום ההשכלה הגבוהה ממשרד החינוך למדע. כיום שר החינוך הוא יו"ר המועצה להשכלה גבוהה.

יריב לוין, צילום: אלכס קולומויסקי יריב לוין | צילום: אלכס קולומויסקי יריב לוין, צילום: אלכס קולומויסקי

לוין ביקש לעבות את משרד המדע: לפי הצעתו משרד החינוך יתרכז רק בחינוך ילדים מגיל גן ועד לסיום תיכון. עוד הציע לוין להעביר את הרשות לחדשנות ממשרד הכלכלה למשרד המדע.

ההצעה לא יצאה בסופו של דבר אל הפועל, הן משום שנתניהו כשל בהקמת קואליציה והן משום שהוא הבטיח את תיק החינוך ליו"ר הבית היהודי רפי פרץ. ספק אם היא תקודם במו"מ הקואליציוני הבא.

עוד נודע ל"כלכליסט" שנתניהו תומך בהצעה אחרת של לוין: פיצול סמכויותיה של ועדת הכלכלה. ועדת הכלכלה היא אחת הוועדות החרוצות, החזקות והעמוסות ביותר בכנסת. היא מופקדת בין היתר על משרדי השיכון, כלכלה ותקשורת, ועל תחומי הצרכנות, בנקאות, ביטוח ותעופה. בכנסת ה־20 היא קיימה למעלה מאלף ישיבות ודנה ב־330 הצעות חוק ותקנות.

באופן מסורתי יו"ר הועדה הוא נציג של סיעת האופוזיציה הגדולה. כך לדוגמה, בכנסת ה־20 זימן יו"ר הועדה דאז איתן כבל (עבודה) את רה"מ ושר הכלכלה דאז נתניהו ל־10 ישיבות בסוגיית מתווה הגז.

בישיבת הממשלה ביום ראשון הסביר לוין כי ועדת הכלכלה עמוסה מאוד עד שנושאים "נתקעים" לעתים על שולחנה: "כשועדה צריכה לפקח על כל כך הרבה נושאים זה כמעט בלתי אפשרי".

לוין מציע איפוא לצמצם ועדות שפעילותן זעומה, ולעומת זאת לפצל את ועדת הכלכלה ולחברה לעולמות החדשנות כמו גוגל, פייסבוק ותקשורת. מהלך זה, אם יקודם בכנסת הבאה, יחליש את נציג האופוזיציה שיעמוד בראש הוועדה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות