אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
התעוררות? ההאטה בשוק הדיור עוד כאן צילום: דוד הכהן

ניתוח כלכליסט

התעוררות? ההאטה בשוק הדיור עוד כאן

דו"ח הכלכלן הראשי באוצר מצביע על ירידה במכירת דירות יד שנייה במאי - דווקא על רקע סימנים להתאוששות בענף. מנגד נרשמה עלייה קלה בשוק הדירות החדשות, בעקבות מבצעים של קבלנים וזמני מסירה קצרים. אלה משכו רוכשים ממחיר למשתכן המסובסדת אל הדירות במחירי שוק

11.07.2019, 08:15 | נמרוד בוסו

שתי מסקנות מרכזיות עולות מסקירת ענף הנדל"ן למגורים בחודש מאי, שפרסם אתמול אגף הכלכלן הראשי במשרד האוצר. הראשונה, שההכרזות על תום ההאטה בשוק הדירות היו מוקדמות. אותן הכרזות התבססו על עלייה חדה שנצפתה באפריל בכמות העסקאות במחירי שוק (כלומר, לא במחיר למשתכן) ועל מדד מחירי הדירות של הלמ"ס, שבחודשים האחרונים חזר להצביע על עלייה מתונה במחירים.

קראו עוד בכלכליסט

אלא שאתמול באו נתוני העסקאות של מאי ושינו את התמונה. בניכוי של כ־1,200 עסקאות מחיר למשתכן, נחתמו 7,800 עסקאות לרכישת דירה במחירי שוק לאורך החודש - הנתון השני הכי נמוך למאי בעשור האחרון. בסקטור דירות היד השנייה נרשמה צניחה של ממש: 5,800 עסקאות, הנתון הנמוך ביותר למאי מאז ימי האינתיפאדה השנייה בראשית העשור הקודם.

ארכיון, צילום: דוד הכהן ארכיון | צילום: דוד הכהן ארכיון, צילום: דוד הכהן

דווקא בשוק הדירות החדשות המשיך מספר העסקאות להיות גבוה ביחס לשנתיים האחרונות, עם קצת יותר מ־2,000 עסקאות, ועלייה של 13% ביחס למאי 2018. מדובר בנתון מפתיע לכאורה, שכן האלטרנטיבה העיקרית למחיר למשתכן אמורות היו להיות דירות היד השנייה הזמינות יותר לרוכשי דירה ראשונה. אך נראה כי שלל מבצעי המכירות בהם פתחו בחודשים האחרונים הקבלנים כדי להיפטר מהמלאי הצליחו למשוך נתח נכבד של רוכשים אליהם ולהוריד את עסקאות היד השנייה לשפל.

אחד הפרמטרים שהפכו את הדירות החדשות בשוק החופשי לאטרקטיביות במיוחד בחודשים האחרונים הוא התקצרות זמן המסירה. כך למשל, על פי נתוני הכלכלן היו כ־20% מדירות אלו שנמכרו עם זמן המתנה שאינו עולה על שלושה חודשים, לעומת 11% בתחילת 2018.

יש להניח שזמני המסירה הקצרים התאפשרו בשל תקופת ההאטה הממושכת בענף, שיצרה כמות גדולה של דירות לא מכורות על סף סיום בנייה, מה שהופך את הבעיה של הקבלנים ליתרון כאשר כמות הולכת וגדלה של זכאי מחיר למשתכן אינם מעוניינים בזמני ההמתנה הממושכים הכרוכים ברכישה באמצעות התוכנית.

עוד מלמדת הסקירה כי אחת הסיבות המרכזיות לביקושים המוגבלים לדירות בשנתיים האחרונות - היעלמות משקיעי הנדל"ן, עדיין אתנו. רק 1,200 דירות נרכשו להשקעה - 13% מהרכישות, נתון הנמוך בנקודת אחוז ממאי אשתקד. במקביל מכרו משקיעים 1,700 דירות במהלך התקופה, כך שמלאי הדירות המוחזקות להשקעה הוסיף לרדת גם החודש.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

7 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

3.
כי למה לשלם על דירות יד 2
לא הבנתי מה ניסו לחדש בכתבה הזאת? היום אנשים מנסים למכור דירות יד 2 במחירים מופקעים. לעומת זאת קמו יזמים אמינים, שבונים דירות איכותיות ומרהיבות במרכז הארץ במחירים מאוד הוגנים כמו פרויקט מלודי ברמלה, עם פיתוח תשתיות ראוי ופניה לכל שכבות האוכלוסיה
אושר  |  11.07.19
לכל התגובות