אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דרמה במפרץ: איראן ניסתה להשתלט על מכלית בריטית צילום: shutterstock

דרמה במפרץ: איראן ניסתה להשתלט על מכלית בריטית

חמש סירות חמושות של משמרות המהפכה התקרבו אתמול למכלית שהייתה באזור מצר הורמוז וניסו להוביל אותה למים הטריטוריאליים של איראן. ספינה של הצי הבריטי שליוותה את המכלית כיוונה לעברן נשק והצליחה להרחיק אותן. בשבוע האחרון איימה טהרן להגיב למעצר מכלית נפט בגיברלטר

11.07.2019, 07:02 | ynet

חמש סירות חמושות של משמרות המהפכה של איראן כשלו אתמול (ד') בניסיון לעצור מכלית נפט בריטית במפרץ הפרסי. כך מסרו הלילה שני גורמים אמריקנים. לפי דיווח ברשת CNN, המכלית "The British Heritage" הייתה בדרכה החוצה מהמפרץ הפרסי, באזור מצר הורמוז, שם התקרבו אליה הסירות האיראניות שקראו לה לעצור ולשנות כיוון. עוד דווח כי ניסיון המעצר תועד על-ידי כלי טיס אמריקני שחג בשמי מצר הורמוז. הניסיון האיראני בא כשבוע לאחר שהרשויות בגיברלטר, טריטוריה בריטית, עצרו מכלית נפט איראנית שהייתה בדרכה לסוריה.

קראו עוד בכלכליסט

מכלית הנפט הבריטית British Heritage (ארכיון), צילום: shutterstock מכלית הנפט הבריטית British Heritage (ארכיון) | צילום: shutterstock מכלית הנפט הבריטית British Heritage (ארכיון), צילום: shutterstock

ספינת מלחמה של הצי הבריטי שליוותה את מכלית הנפט במפרץ הפרסי כיוונה נשק לעבר הסירות האיראניות, קראה להן להתרחק והצליחה לסכל את מעצר המכלית.

אתמול איים נשיא איראן חסן רוחאני כי בריטניה עלולה להתמודד עם השלכות בעקבות מעצר מכלית הנפט האיראנית בגיברלטר. לדבריו, "בריטניה יזמה את חוסר הביטחון והיא תבין את ההשלכות לכך מאוחר יותר".

בשבוע שעבר עצרו הרשויות בגיברלטר את המכלית שנשאה נפט גולמי מאיראן והייתה בדרכה לפרוק אותו בסוריה, צעד שהיה מפר את הסנקציות של האיחוד האירופי על משטרו של בשאר אסד. בהודעה שפרסמו הרשויות בגיברלטר, טריטוריה בריטית בקצה ספרד, נמסר כי אנשי רשויות האכיפה שם עלו על האונייה "גרייס 1". בשבוע שעבר הודיעו הרשויות בטריטוריה הבריטית כי בכוונתן להחזיק במכלית למשך 14 יום נוספים.

ספינת הצי הבריטי HMS Montrose. נחלצה לעזרה, צילום: shutterstock ספינת הצי הבריטי HMS Montrose. נחלצה לעזרה | צילום: shutterstock ספינת הצי הבריטי HMS Montrose. נחלצה לעזרה, צילום: shutterstock

מוחסן רזאי, מפקד בכיר במשמרות המהפכה, אמר למחרת מעצר מכלית הנפט האיראנית כי "מחובתן של הרשויות באיראן" להגיב בצעד דומה. הוא ציין כי אם המכלית לא תשוחרר מיד - על איראן להשתלט על מכלית נפט בריטית. רזאי ציין בדבריו כי המכלית שנעצרה בגיברלטר הייתה איראנית, למרות שהספינה נושאת דגל פנמה, ולפי רישומי האו"ם היא שייכת לחברה בסינגפור. הצוות שהיה על מכלית הנפט נעצר, ובגיברלטר הדגישו שאנשי הצוות נחקרו כעדים ולא כחשודים בעבירה.

העיתוי של עצירת המכלית רגיש פוליטית בשל המתח הגובר בין ארה"ב לאיראן על רקע פרישת האמריקנים מהסכם הגרעין, החזרת הסנקציות שלהם על טהרן – והבטחתה של איראן לסגת בעצמה מההתחייבויות שנתנה בהסכם. השבוע הודיעה איראן כי היא מתחילה להעשיר אורניום מעבר לרמה של 3.67%, הרמה שאליה הותר לה להעשיר אורניום במסגרת הסכם הגרעין בינה לבין המעצמות שנחתם בשנת 2015, "בהתאם לצורך הממשלה". דובר הממשלה עלי ראבי ציין כי טהרן תודיע על נסיגה מסעיפים נוספים בהסכם בכל 60 יום. 

מעצר המכלית האיראנית וניסיון מעצר המכלית הבריטית באים גם אחרי שבחודשים האחרונים אירעו תקיפות מסתוריות נגד שש מכליות במפרץ עומאן, סמוך למצר הורמוז. בריטניה הצטרפה לארה"ב והאשימה את איראן בתקיפות המכליות. בבריטניה דווח שבעקבות ההסלמה מתגבר הצבא הבריטי את הכוחות במפרץ, ושולח חיילים לשמור על כלי השיט הבריטיים באזור.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות