אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חזית חדשה במלחמת הסחר? טראמפ מאיים לפעול נגד מס ההייטק הצרפתי צילום: איי אף פי

חזית חדשה במלחמת הסחר? טראמפ מאיים לפעול נגד מס ההייטק הצרפתי

הנשיא טראמפ הורה לבחון את כוונת צרפת להטיל מס של 3% על חברות כאמזון, גוגל, פייסבוק ואפל, ולגלות האם מדובר בפגיעה לא מידתית בהן. שר האוצר הצרפתי: המס יוטל גם על חברות צרפתיות, סיניות ואחרות

11.07.2019, 15:13 | רפאל קאהאן

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ הודיע הלילה (ה') שממשלתו תבדוק את החלטת ממשלת צרפת להטיל מסים חדשים שיפגעו בחברות טכנולוגיה אמריקאיות. המס, 3% היקפו, נוגע לחברות בעלות מחזור גלובלי של יותר מ-750 מיליון יורו, או 25 יורו בצרפת לבדה.

קראו עוד בכלכליסט

בארה"ב טוענים שהמס החדש נועד לפגוע באופן בלתי שוויוני בחברות אמריקאיות, והנושא ייבחן בידי נציבות הסחר הפדרלית. סוכנות רויטרס דיווחה שלפי הערכות בארה"ב, עלולה הבדיקה להוביל להשתת מכסים על מוצרים צרפתיים או הגבלות סחר אחרות.

גוגל צרפת, צילום: Getty גוגל צרפת | צילום: Getty גוגל צרפת, צילום: Getty

שר האוצר הצרפתי, ברונו למר, הסביר שהמס יושת על כ-30 חברות, רובן אמריקאיות, אך גם צרפתיות, בריטיות, ספרדיות, סיניות וגרמניות. בין החברות האמריקאיות שפעילות ישירות ושמחזור המכירות שלהן תואם את החוק בצרפת ניתן למנות את אמזון, גוגל, פייסבוק ואפל.

לובי חברות הטכנולוגיה האמריקאי, ה-ITI, תומך ביוזמה של טראמפ. גם חברי ועדת הפיננסים של הסנאט, דמוקרטים ורפובליקנים כאחד הודיעו שהם מגבים את הבדיקה והמהלך. "מדובר במהלך חד צדדי ולא הוגן שיפגע בעובדים האמריקאיים ובמספר המשרות במדינה", מסרו בהודעה משותפת.

נשיא צרפת עמנואל מקרון ונשיא ארה"ב דונלד טראמפ, צילום: איי אף פי נשיא צרפת עמנואל מקרון ונשיא ארה"ב דונלד טראמפ | צילום: איי אף פי נשיא צרפת עמנואל מקרון ונשיא ארה"ב דונלד טראמפ, צילום: איי אף פי

מדרון חלקלק, מבחינת ארה"ב

האמריקאים מעוניינים לפתור את הבעיה מכיוון שלא רק צרפת מייעדת לעצמה מס מעין זה. גם בבריטניה כבר החלו להישמע דרישות לחוקק מס דומה, יוזמה שזכתה לגיבוי של בוריס ג'ונסון, אחד מהמועמדים העיקריים לראשות הממשלה בממלכה המאוחדת. אם היוזמה הזו תתפוס אין מניעה שמדינות אירופיות או אחרות נוספות יחלו להשית מסים דומים. גם בישראל עלתה לאחרונה דרישה למסות את פעילות חברות הטכנולוגיה באופן שיוויוני למיסוי על החברות המקומיות.

בשלב הנוכחי ניכר שהאמריקאים מעוניינים לנסות ולפתור את הבעיה בדיון במסגרת ה-OECD. אך אם הדיונים ייכשלו - ישנו סיכוי סביר שממשל טראמפ יקשיח עמדות ויתייחס למדינות שממסות פעילות של חברות טכנולוגיה אמריקאיות כעוינות. הקו הקשוח של ארה"ב נגד מדינות יריבות בשווקים טכנולוגיים מהותיים הגיע בסוף מאי לשיאו עם הטלת חרם על וואווי ואיסור על סחר עמה, אך לאחרונה התרכך טראמפ והודיע שיתבצעו הקלות משמעותיות בחרם - בין היתר בלחץ של חברות אמריקאיות, אשר סובלות מאיסור הסחר לא פחות מענקית התקשורת הסינית.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות