אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
העתירה בטענה לשוחד בחירות בלשכת עוה"ד בי-ם הולידה גרסה חדשה: "ההסכמות נדונו רק במהלך ספירת הקולות" צילומים: יאיר שגיא, יוסי מזרחי

העתירה בטענה לשוחד בחירות בלשכת עוה"ד בי-ם הולידה גרסה חדשה: "ההסכמות נדונו רק במהלך ספירת הקולות"

ב"כלכליסט" נחשף המסרון הבעייתי ששלח יו"ר החרדים בירושלים לפעיליו ובו בישר להם על ההסכם הקואליציוני הסודי בינו לבין אשר אקסלרד. במענה לעתירה שטענה כי מדובר בשוחד בחירות משיבים הדתיים ואקסלרד שהם ניהלו מו"מ באישון ליל ולאחר ספירת הקולות ולא לפני כן

12.07.2019, 11:14 | ענת רואה

עו"ד אברהם אטיאס, ראש סיעת הדתיים והחרדים בירושלים 'אמונה במשפט', שדיווח לפעיליו בתום ליל הבחירות בלשכת עורכי הדין על "שלל התפקידים" כהגדרתו שהצליח לקבל כחלק מ"הסכם קואליציוני" בין סיעתו לבין יו"ר המחוז, עו"ד אשר אקסלרד, מציג כעת גרסה שונה במסגרת התגוננותו מעתירה שהוגשה נגדו בקשר להסכם הזה, ומכחיש שהיה הסכם קואליציוני.

קראו עוד בכלכליסט

העתירה הוגשה לבית המשפט המחוזי בירושלים ונטען בה כי יש לפסול את הבחירות בלשכה שהתקיימו בעיר, לאור מה שמוגדר כ"שוחד בחירות" והסכם פסול שהוסתר מהמצביעים ולא נחשף. בתשובה לכך טוען אטיאס כי לא היה כל הסכם קואליציוני וכי ההסכמות שהושגו בינו לבין אקסלרד והופיעו במסרון ששלח לפעילים, התגבשו רק לאחר סגירת הקלפיות כשהשניים נפגשו למעשה בשעות הקטנות של הלילה וניהלו מו"מ שעל תוצאותיו דיווח מיד לאחר מכן במסרון לפעיליו ששוגר בשעה 6:00 בבוקר.

מתגובת אטיאס שהוגשה לבית המשפט עולה למעשה כי הוא השתמש מול פעיליו במילים "הסכם קואליציוני" ופירט בפניהם את תוכנו לכאורה, אף שלמעשה מעולם לא היה שום הסכם קואליציוני, וכל הסכמה שהיתה דוברה רק לאחר שעת סגירת הקלפיות.

עו"ד אשר אקסלרד, צילום: יוסי מזרחי עו"ד אשר אקסלרד | צילום: יוסי מזרחי עו"ד אשר אקסלרד, צילום: יוסי מזרחי

פרשת ההסכם הקואליציוני התמוה נחשפה ב"כלכליסט" לפני כשבועיים וחצי. לפי הכתבה, במסרון ששלח אטיאס לפעילי סיעתו במהלך ליל ספירת הקולות בלשכה הוא ציין כי לצערו הסיעה זכתה בשני מנדטים בלבד מתוך 16 בוועד המחוז וכתב כי "עם זאת וזה עיקר העיקריים, בהסכם הקואליציוני שלנו אנחנו נקבל יו"ר בכל הוועדות במחוז, חברים בכל הוועדות השונות, חמישה חברים בוועדת האתיקה, יו"ר ועדת אתיקה, תקציב שנתי לפעילות דתית חרדית של 200 אלף שקל בשנה, גזבר המחוז וכן ב"כ קובלים ודיינים בבית הדין המשמעתי".

המסרון הזה הוביל לעתירה מנהלית שהגיש עו"ד אבי שינדלר שהתמודד מול אקסלרד על ראשות המחוז והפסיד בפער של 248 קולות. שינדלר טען כי על פניו נראה שהדברים עולים כדי שוחד ממש וכי ישנו חשש כבד וממשי שאקסלרד סחר עם סיעת אמונה במשפט בתפקידים, כספים ומינויים באופן שהשחית לחלוטין את הליך הבחירות התקין. עוד נטען כי עובדת קיומו של ההסכם לא פורסמה לפני הבחירות והדבר מבסס את הטענה שמדובר בשוחד בחירות.

"המסרון נשלח ל'סיירת ירושלים'"

בית המשפט הורה לכל הצדדים לעתירה להגיב. לפי תגובת אטיאס לכל אורך קמפיין הבחירות לא נסגרו הפרטים על תפקידים ייצוגים ולא נערך כל חוזה בכתב ולא היה לפיכך מה לפרסם לבוחרים. "למעשה רק בשעות הלילה שלאחר יום הבחירות ורק לאחר מהלך ספירת הקולות כאשר התברר כי המשיב 4 (אקסלרד) ניצח ונבחר ליו"ר ועד המחוז וכאשר התבררו תוצאות הבחירות אף לגבי המשיבים 6 ו-7 (הכוונה לאטיאס וסיעת אמונה במשפט בירושלים) אשר אינם מתביישים לומר כי קיוו וציפו ליותר, רק אז דנו המשיבים 4 ו-6 בהסכמות פרטניות וברורות יותר ביניהם כיצד ייראה היום שאחרי הבחירות במסגרת ההסכם הקואליציוני שיתגבש. ואגב גם אז - הדבר לא היה סופי ומוחלט וכל שכן גם אז לא נערך כל הסכם בכתב בנושא".

אטיאס הוסיף כי "המסרון נשלח בסמוך לשעה 6 בבוקר לאחר יום הבחירות ונשלח לקבוצה סגורה שעליה נמנו כ-25 פעילים שהוגדרו 'סיירת ירושלים' שפעלו ללא לאות למערכת הבחירות של סיעת אמונה במשפט בוועד מחוז ירושלים".

לדבריו, אכן בסיום הבחירות ולאור התוצאה הלא גבוהה ביחס לציפיות של הסיעה, חש צורך ממשי לעודד ולחזק את עשרות הפעילים שסייעו למערכה זו. על כן מצא לנכון להביא בפני הפעילים את ההבנות שיש לו עם אקסלרד "מהסכם קואליציוני לקיום העקרונות כפי שעלו בפגישותיו ושיחותיו עם (אקסלרד) וכפי שהלכו והתחדדו באופן קונקרטי בליל הבחירות ולאחר קבלת תוצאות המושבים בועד לכל סיעה וסיעה... מובן מאליו כי ההודעה נוסחה באופן שנועד לעודד את הפעילים ולתת בליבם סיפוק על כי הושגו תוצאות הלכה למעשה ולמרות שקיוו ליותר".

התצהיר של יו"ר המחוז הוגש בלתי קריא

עו"ד אקסלרד הגיש אף הוא תגובה שצורף אליה תצהיר שלו בלתי ניתן לקריאה מאחר שהמסמך מושחר כולו. גרסתו עמומה יותר מזו של אטיאס והוא מדבר על הבנות "אם היו כאלה" שהושגו לאחר סגירת הקלפיות, כלומר הוא אפילו נמנע מלפרט אם היו או לא היו הבנות.

בתשובתו נכתב כי בוודאי שלא היה הסכם מפורט ומחייב לפני הבחירות אלא רק הסכמה כללית שסיעת אמונה במשפט תתמוך במועמדותו והוא יסייע לבחירת מועמדיה ברשימה הארצית. "כל שאר ה"הבנות" אם היו כאלה נעשו רק לאחר תום מועד ההצבעה ולא היה בהן אפילו פוטנציאל של הטיית תוצאות הבחירות", כותב אקסלרד כשהמילה הבנות מופיעה במקור במרכאות.

לפי טענת אקסלרד: "בשעות הקטנות של ליל ספירת הקולות לאחר שהקלפיות כבר נסגרו ובעודם מקבלים את התוצאות הראשונות וממתינים לתוצאות הספירה הסופית, שוחח עם אטיאס כמו גם עם ראשי סיעות אחרות ובחן עמם את האפשרות כי יצטרפו לקואליציה שבראשותו. בשיחות אלה הביע את רצונו מימים ימימה לשלב כמה שיותר מגזרים בפעילות הלשכה ולגוון את מוסדותיה. "למותר לומר ששיחות קואליציוניות מעין אלה מקובלות בתום כל מערכת בחירות ואין בהן כל פסול. ואכן גם במועד זה דובר רק על "ציפיות", "הבנות" ו"תקוות" אבל לא נכרת כל הסכם מפורט ומחייב וממילא לא נכתב ונחתם הסכם כזה".

יצוין כי בטרם פרסום הכתבה אודות ההסכם הקואליציוני פנה כלכליסט הן לעו"ד אקסלרד והן לעו"ד אטיאס, ואף אחד משניהם לא טען שההסכמות התגבשו בליל הבחירות בעיצומה של ספירת הקולות.

אקסלרד השיב אז ל"כלכליסט" כי: "אכן, התקיים מו''מ עם סיעת 'אמונה במשפט' בירושלים, אך בסופו של יום הוסכם על תמיכה הדדית, בלי שנחתם הסכם... על פי המקובל בירושלים, יש די והותר תפקידים לכולם... לכל ועדה או פורום ימונו לפחות שלושה יושבי ראש, וכן ממלאי מקום וסגנים. אני חסיד של חלוקת תארים רבים לפעילים... רק שיפעלו, ושיביאו הישגים ותוצאות".

כאשר פנינו אתמול לאקסלרד ושאלנו מדוע הגרסה המופיעה בתצהיר לפיה נערך מפגש באמצע הלילה בעת ספירת הקולות לא נמסרה במענה לפניית כלכליסט לפני שבועיים השיב אקסלרד: "'סיפור חדש' זה ללמוד איך את עובדת. אז למדתי".

כשפנינו לאטיאס בשאלה מדוע לא הגיב ל"כלכליסט" בעת הפניה הראשונה אליו בנושא בהתייחסו למו"מ שהתנהל לדבריו באישון ליל ובעיצומה של ספירת הקולות בבחירות השיב אטיאס: "מה שכתוב בתצהירי מתחילתו ועד סופו, לא שונה כמלוא הנימה ממה שכתבתי לך. אולם את כהרגלך תמשיכי לסלף כל עובדה או מסמך או מסרון שתעיינו בו". כשביקשנו מאטיאס אם יוכל להפנות להתייחסות שנתן למפגש הלילי קודם לתצהיר הוא השיב "אני לא אמור להפנות אותך וגם לא אמור לומר לך".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות