אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אנהאוזר בוש ביטלה את הנפקת הענק בבורסת הונג קונג צילום: foodserviceandhospitality

אנהאוזר בוש ביטלה את הנפקת הענק בבורסת הונג קונג

יצרנית מותגי הבירה סטלה ארטואה, באדוויזר וקורונה רצתה לגייס 10 מיליארד דולר בהנפקת החטיבה האסייתית שלה בבורסת הונג קונג

13.07.2019, 11:18 | שירות כלכליסט

ענקית הבירה אנהאוזר בוש (Anheuser-Busch InBev) ביטלה את ההנפקה המתוכננת בשווי 10 מיליארד דולר של החטיבה האסייתית שלה, בטענה שהתנאים בשוק אינם מתאימים לביצוע המהלך, כך מדווח הוול סטריט ג'ורנל.

קראו עוד בכלכליסט

בעקבות זאת בוטלה מה שצפויה הייתה להיות ההנפקה הציבורית הראשונה (IPO) הגדולה של השנה, ומאמציה של החברה לצמצם חובות ספגו מהלומה. ההנפקה בהונג קונג של החטיבה, המוכרת מותגי בירה כמו באדוויזר, סטלה ארטואה וקורונה, נועדה במקור לגייס בין 8.3-9.8 מיליארד דולר. ביום חמישי הודיעו בחברה כי התמחור צפוי להיות נמוך יותר ובסופו של דבר ביטלו לגמרי את ההנפקה.

הנסיגה מהתוכניות מדגישה את הסתירה הקיימת בשוק ההנפקות העולמי: בעוד שבארה"ב נרשמת פעילות ערה, באסיה ובאירופה נרשמה האטה חדה על רקע החשש מהצמיחה הכלכלית ומתיחות המסחר עם ארה"ב.מהחברה נמסר כי ימשיכו לעקוב "מקרוב אחר התנאים בשוק" ויעריכו מחדש את האפשרויות העומדות בפניהם.

בירה סטלה ארטואה, צילום: foodserviceandhospitality בירה סטלה ארטואה | צילום: foodserviceandhospitality בירה סטלה ארטואה, צילום: foodserviceandhospitality

אנהאוזר בוש, המייצרת אחת מכל 4 בירות הנמכרות ברחבי העולם, טענה בתחילה כי ההנפקה תאפשר לה לבצע עסקאות באסיה ותסייע בהפחתת נטל החובות שלה, שעמד בסוף השנה שעברה על מעל 100 מיליארד דולר בעקבות שורה של רכישות ממונפות.

במאי הכריז המנכ"ל קרלוס בריטו כי החברה תוכל לעמוד ביעדי הפחתת החובות שלה עם ההנפקה ובלעדיה. עם זאת, החברה מתמודדת גם עם ירידה בצריכת הבירה ברחבי העולם, ובשנה שעברה צמצמה בחצי את הדיבידנד שחילקה למשקיעים.

ההתפתחות עלולה להיות סימן מבשר רעות להנפקות הגדולות הצפויות בהונג קונג, בראשן ההנפקה של עליבאבא שאמורה לצאת לפועל בהמשך השנה. מספר הנפקות באסיה ובאירופה השנה כבר נחלו אכזבות. לא כולל יפן, עד כה השנה ההנפקות באסיה גייסו 28.1 מיליארד דולר, ירידה של 33% לעומת התקופה המקבילה אשתקד. במקביל, הפעילות באירופה ירדה ב-59%. מוקדם יותר השבוע חברת הביטוח סוויס רה אף הקפיאה תכנית להנפקה בלונדון של הפעילות הבריטית שלה בשל ביקוש חלש מצד המשקיעים.

לעומת זאת, בארה"ב נרשמה עלייה של 37% בכסף שגייסו עד כה השנה ההנפקות הראשונות, הודות להנפקות מתוקשרות של חברות סטארט-אפ כמו פינטרסט וסלאק.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות