אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מה קורה כששופט חשוד בעצימת עיניים צילום: שאטרסטוק

מה קורה כששופט חשוד בעצימת עיניים

מקרה של שופט שזוכה מתלונה לאחר שנרדם בזמן דיון כי לא התכוון לכך מעלה את השאלה: האם הירדמות שופט בדיון היא עילה לערעור?

14.07.2019, 08:20 | משה גורלי

1. לא ידע שהוא ישן

שינה אינה בהכרח התנהגות לא ראויה, קובע נציב התלונות

תלונה על שופט שנרדם במהלך דיון נדחתה לאחרונה בידי נציב התלונות על השופטים, השופט בדימוס אורי שהם. "אין לומר כי המסקנה שהשופט נרדם היא המסקנה היחידה שיש להגיע אליה. אפשר שמדובר בעצימת עיניים גרידא, שלא ניתקה כלל את השופט מהנעשה בדיון", כותבת עו"ד ד"ר רונית זמיר מטעמו של הנציב, "ואם כך, בוודאי שלא היה בהתנהגותו כל פסול".

קראו עוד בכלכליסט

אבל, ד"ר זמיר מוצאת לנכון להוסיף תוספת חשובה למקרה שבו המסקנה האפשרית היחידה היא שהשופט אכן נרדם. "אף אם השופט נרדם (למשך זמן שאינו ידוע)", היא כותבת, "הרי שאין מדובר במצב שהוא חפץ בו. ובהיעדר רצון להתנהגות כזאת, לא ניתן לומר כי התנהגותו היתה בלתי ראויה, זולת אם היה מודע, או שהיה עליו מודע, להיתכנות של מצב כזה ועל אף זאת ישב בדין. זאת אין בידינו לקבוע". ובמילים פשוטות: ראשית, לא בטוח שנרדם; שנית, גם אם נרדם, הוא לא התכוון ולכן התנהגותו ראויה.

רונית זמיר, צילום: מיקי אלון רונית זמיר | צילום: מיקי אלון רונית זמיר, צילום: מיקי אלון

נניח לרגע בצד את שאלת הכוונה. גם נהג לא מתכוון להירדם על ההגה בזמן הנהיגה, אבל אם גרם לתאונה וחלילה דרס מישהו, אין שופט בעולם - ער או מנומנם - שיקבע כי התנהגותו היתה ראויה. יש שישיבו שנזקו של שופט שנרדם אינו שקול לנזקו של נהג שנרדם. לא בטוח. מה אם השופט נרדם בדיוק בעת עדות שיכולה היתה להציל את הנאשם מעמוד התלייה?

2. "השלך ספר עבה"

ספר לימוד מייעץ לעורכי דין איך להעיר שופטים מתרדמה

המשנה בדימוס לנשיא בית המשפט העליון ד"ר שלמה לוין הקדיש בספרו "להיות שופט" מאמר על השופט שנרדם על משמרתו. כבר בחוק העות'מאני שחל בארץ עד לשנות השבעים נכתב: "לא יקרב השופט לדון בשעה שדעתו משובשת מחמת דבר העלול לעכור את צלילות דעתו, כגון יגון, דאגה, רעב ותרדמה". כמו שלנהגים עייפים ממליצים להתרענן לפני שהם אוחזים בהגה, מומלץ לשופט העייף להתרענן לפני שהוא אוחז בפטיש.

אורי שהם, צילום: עמית שאבי אורי שהם | צילום: עמית שאבי אורי שהם, צילום: עמית שאבי

התופעה של שופטים שנרדמו על הכס, כותב לוין, "חוצה תקופות, ימים וארצות". בספר לימוד לעורכי דין אף יש הנחיה מה על עורך הדין לעשות כשהשופט מולו מנמנם: "השלך ספר עבה על הרצפה; הוא כבר יתעורר מהרעש".

ב־2006 פורסם מאמר שסקר 15 מקרים שהגיעו לבית המשפט ובהם נטען שהשופט נרדם בעת הדיון. ב־2001 אב בית הדין בבית המשפט הבינלאומי לפשעי מלחמה בהאג נרדם ואף נחר כמה פעמים. הוכח שבאחד המקרים ההירדמות ארכה 30 דקות. אבל הערעור על ההרשעה נדחה בנימוק שההגנה לא הצליחה להוכיח שהשופט נרדם במהלך חלקים מהותיים של הדיון.

אגב, לא רק שופטים נרדמים. סנגור בארה"ב נרדם במשפט שבו נגזר דינו של הלקוח למוות. בערכאה הראשונה זוכה הלקוח בנימוק שלא היה מיוצג, שהרי עורך הדין ישן אינו מייצג. אבל ההחלטה נהפכה בערעור בנימוק המוכר מהמקרה הקודם - לא הוכח כי עורך הדין ישן בחלקים המכריעים של הערעור.

3. זהירות, עיתונאים

עצה שניתנה לשופט עליון מתי כדאי לו להימנע מלנמנם

כשהייתי דובר בתי המשפט, גיליתי ששופט בבית המשפט העליון נוטה לנמנם בשעת הדיונים. הסבתי את תשומת לבו לעניין, אך הוא הכחיש בתוקף. השבתי שאין ביכולתי ובכוונתי להתווכח עמו, אך הצעתי שיבדוק אם יש עיתונאים באולם, ואם יש, כדאי שינקוט משנה זהירות בנושא.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות