אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מצטרפת לטרנד: תש"ן תנפיק אג"ח במיליארד שקל צילום: אביהו שפירא

בלעדי לכלכליסט

מצטרפת לטרנד: תש"ן תנפיק אג"ח במיליארד שקל

חברת תשתיות נפט תגייס חוב בשוק ההון לראשונה בתולדותיה, בעקבות מגמת הגיוסים הגוברת בקרב החברות הממשלתיות. מתחילת 2018 הן גייסו בבורסת תל אביב 11 מיליארד שקל - כ־12% מכלל ההנפקות בתקופה זו

14.07.2019, 06:46 | גולן חזני

הצטרפו לדיווחים השוטפים בערוץ הטלגרם של מדור שוק ההון בכלכליסט

ל"כלכליסט" נודע כי חברת תשתיות נפט (תש"ן) תנסה לגייס בשבועות הקרובים מיליארד שקל בהנפקת אג"ח. עבור תש"ן, שהדירקטוריון שלה כבר אישר את הגיוס, מדובר בהנפקת אג"ח ראשונה בבורסה.

קראו עוד בכלכליסט

תש"ן, עם החברה־הבת שלה קמ"ד (קווי מוצרי דלק), הוקמה בתקופת המנדט הבריטי לצורך הובלת דלקים. עם קום המדינה היא הולאמה, וכיום היא אחראית לאספקת צורכי משק האנרגיה, לרבות פריקה, אחסון וטעינה של נפט גולמי ומוצריו, ניפוק מוצרי דלק לחברות השיווק והזרמת דלק ברשת קווים תת־קרקעית. הרשת מקשרת בין מקורות הדלק, הנמלים ובתי הזיקוק לבין אתרי האחסון והצרכנים הסופיים. עם לקוחות תש"ן, בניהולו של ערן חיימוביץ', בעבר מנכ"ל פניציה, נמנים חברת חשמל, מערכת הביטחון, נתב"ג וחוות ניפוק למכליות כביש. החברה רווחית, ואת 2017 סיימה ברווח של 53 מיליון שקל לעומת 90 מיליון שקל שנה קודם לכן. דו"חות החברה ל־2018 טרם פורסמו בידי רשות החברות הממשלתיות.

בשנה וחצי האחרונות חלה עלייה ניכרת בהיקף הגיוסים של החברות הממשלתיות, שיותר ויותר מהן נכנסות לפעילות בבורסה. בעוד הנפקת התעשייה האווירית תקועה, בין היתר בשל ממשלת המעבר והבחירות שבפתח, חברות ממשלתיות אחרות מגייסות מיליארדי שקלים בהנפקות חוב.

מתחילת 2018 גייסו חברות ממשלתיות כ־11 מיליארד שקל, שהיוו כ־12% מכלל הנפקות האג"ח בבורסה בתקופה זו. מרבית החברות הממשלתיות מגייסות בריביות נמוכות יחסית ובמח"מים ארוכים, כשהן נהנות מהעובדה שמאחוריהן עומדת המדינה, שמעניקה ביטחון בהחזר.

עד לפני 4-3 שנים היו החברות הגדולות - תעשייה אווירית, חברת החשמל ורפאל - היחידות שגייסו בתל אביב, אבל מתחילת 2018 נכנסו לפעילות ההנפקות גם חברות ממשלתיות בינוניות, ובוצע גיוס ראשוני בחברה הלאומית לשיכון עמידר, בחברת נמלי ישראל ובחברת המים מקורות, ובנוסף רשמה נתג"ז את איגרות החוב שלה בסדרה ד' למסחר לפני כשנה.

מקורות הצטרפה לרשימת החברות המדווחות כשהנפיקה השנה שתי סדרות אג"ח חדשות בהיקף כולל של מיליארד שקל, בעוד הביקושים עמדו על 3.7 מיליארד שקל. כספי הגיוס יועדו להשקעות ופיתוח משק המים. באחרונה החלו גם החברות הממשלתיות לגייס ניירות ערך מסחריים (נע"מים) - כלי מימוני קצר טווח. חברת נמלי ישראל וחברת החשמל גייסו 600 מיליון שקל בשתי הנפקות כאלה.

את מגמת גיוסי החוב בבורסה מוביל ינקי קווינט, מנהל רשות החברות הממשלתיות, והכוונה מאחוריה היא להקטין את העלות הממשלתית בחברות ולשפר בהן את הממשל התאגידי. הרשות בוחנת את כניסתן של חברות נוספות לשוק ההון. ברשות החברות פועלת יחידת הנפקות, המנוהלת בידי לירון זינגר ומלווה את החברות בגיוסים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות