אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נעליים לא קונים מהר: כך קונים נעלי ריצה צילום: Getty Images

נעליים לא קונים מהר: כך קונים נעלי ריצה

כביש או שטח, תמיכה בכף הרגל, רמת השיכוך והדרופ — כל מה שצריך להביא בחשבון בבחירת נעלי ריצה

16.07.2019, 08:19 | ארי תדהר
אחד האלמנטים החשובים באימוני ריצה הוא בחירת הנעליים הנכונות. מלבד תחושת הנוחות וההנאה, אלה ימנעו עומס ויאפשרו לנו לרוץ מרחקים באופן טבעי. בבואנו לבחור נעליים כאלה, נביא בחשבון כמה פרמטרים.

הדבר הראשון שניתן עליו את הדעת הוא תוואי הדרך. לריצת שטח מיועדות נעליים בעלות זיזים שיאפשרו אחיזה טובה יותר בחול, אבנים וסלעים; לנעלי כביש יש גומי שמתאים יותר לאחיזה בו. כמו כן, ישנן נעליים שמתאימות לשני סוגי המשטחים — בדרך כלל יהיו אלה נעלי כביש המיועדות גם לשטח קל, והן מתאימות לרוב הרצים.

הדבר השני שנצטרך לעשות הוא להבין אם אנחנו נדרשים לתמיכה בכף הרגל. לכל אחד מאיתנו מבנה שונה וביומכניקה אחרת בזמן ריצה. יש מי שהרגל שלו קורסת פנימה או החוצה בנחיתה על הקרקע, למשל, ועל כן צריך להתאים לו את התמיכה הנכונה. אבחון כזה יעשה אצל גורם מקצועי.

נעלי ריצה. קנייה מושכלת תמנע עומס על הרגל ותאפשר לרוץ למרחקים, צילום: Getty Images נעלי ריצה. קנייה מושכלת תמנע עומס על הרגל ותאפשר לרוץ למרחקים | צילום: Getty Images נעלי ריצה. קנייה מושכלת תמנע עומס על הרגל ותאפשר לרוץ למרחקים, צילום: Getty Images

רמת השיכוך של הנעליים חשובה גם היא. רצים כבדים יצטרכו בדרך כלל שיכוך גבוה יותר כדי להוריד את העומס בנחיתה. ברוב המקרים רמת השיכוך הנדרשת תעלה ככל שהמרחק יגדל. מובן שנעל בעלת שיכוך גבוה יותר גם כבדה יותר, ולכן במירוצים קצרים רוב הרצים יעדיפו נעליים בעלות שיכוך נמוך.

פרמטר נוסף הוא ה"דרופ" — הפרש הגובה בין העקב לכריות בנעל. דרופ אפס הוא כזה שבו כף הרגל כמו בהליכה יחפה — מנח שחברות נעלי הריצה מקדמות בשנים האחרונות. מי שאינו רגיל לדרופ אפס, יידרש לתקופת הסתגלות, כי הוא מעמיס על גיד אכילס ושרירי השוקיים האחוריים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות