אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מדראגי ועד שויבלה: מיהם המועמדים לתפקיד יו"ר קרן המטבע הבא צילום: אי.אף.פי

מדראגי ועד שויבלה: מיהם המועמדים לתפקיד יו"ר קרן המטבע הבא

המינוי של כריסטין לגארד לתפקיד מושלת הבנק האירופי עדיין לא אושר סופית, אך בכירים באירופה ובקרן כבר מסמנים מועמדים אפשריים לכיסא שיתפנה בחודש אוקטובר: מיהם המועמדים שהוזכרו עד כה, כיצד הם צפויים להיבחר ומהם תנאי הבסיס להגשת מועמדות?

15.07.2019, 17:31 | שירות כלכליסט

קרן המטבע הבינ"ל (IMF) תחל בקרוב בפתיחת תהליך הבחירה של יושב ראש חדש - לנוכח פרישה הצפויה של היו"ר הנוכחית כריסטין לגארד לטובת תפקיד מושלת הבנק האירופי.

גורמים באירופה דורשים לשמר את המסורת של יו"ר אירופאי לקרן (שהמטה שלה ממוקם בוושינגטון). לשיטתם גם המועמד הבא, שייבחר לכהונה של 5 שנים, יגיע מאחת המדינות ביבשת. מאז ייסודה של הקרן, ב-1945, כל יושבי הראש שלה היו מאירופה.

קראו עוד בכלכליסט

כריסטין לגארד יו"ר קרן המטבע הבינלאומית, צילום: AFP כריסטין לגארד יו"ר קרן המטבע הבינלאומית | צילום: AFP כריסטין לגארד יו"ר קרן המטבע הבינלאומית, צילום: AFP

"בצרפת רוצים קודם כל שהמועמד לרשת את לגארד יגיע מהאיחוד. שנית, אנו מעוניינים בקבלת החלטה מהירה. שלישית, אני רוצה שזה יהיה מועמד מיוחד, שיוגש מטעם האיחוד, בלי יריבויות מיותרות", אמר בשבוע שעבר שר האוצר הצרפתי ברונו לה מייר (Bruno Le Maire). גם שרת האוצר הספרדית נדיה קאלבינו (Nadia Calvino) הדגישה ש"העדיפות הראשונה" היא מינוי יו"ר מאירופה.

בתחילת יולי בחרה הנציבות האירופית בלאגרד כמחליפה של מריו דראגי, שיפרוש בסוף אוקטובר 2019, בתום כהונה של 8 שנים כמושל הבנק האירופי. המינוי נדרש עדיין לאישור בית המחוקקים האירופי ובינתיים השעתה לגארד את עצמה מהמשך הפעילות בקרן המטבע.

לנוכח הליך המינוי הממושך הצפוי ללגארד, בשלב זה לא מתנהלות שיחות רשמיות על מחליפה העתידי בראש הקרן, אך ברור שהגורמים הרלבנטיים מנהלים שיחות לא רשמיות על מועמדים אפשריים. ההנחה היא שעם סיום הליך המינוי של לגארד לתפקיד בבנק האירופי כבר יהיו בידי אנשי הקרן רשימה של מועמדים סופיים לתפקיד הנהגתה.

אלה השמות הבכירים שהוזכרו עד כה כמועמדים לתפקיד – רשימה זו כמובן ראשונית בלבד, יצטרפו אליה שמות נוספים וחלק מאלה הקיימים יוסרו ממנה בהמשך הדרך:

מארק קרני, מושל הבנק האנגלי (Mark Carney) - קרני הוא אמנם אזרח קנדה אך הוא מחזיק בדרכון אנגלי ואירי

כריסטינה גאורגייבה (Kristalina Georgieva) – גאורגייבה הבולגריה מכהנת כיום כמנהלת הבנק העולמי

ג'רום דיסלבלום (Jeroen Dijsselbloem), לשעבר שר האוצר של הולנד ונשיא יורוגרופ (ארגון שבו חברים 19 שרי האוצר של האיחוד האירופי)

מריו דראגי (Mario Draghi) האיטלקי, נשיא הבנק האירופי המסיים כאמור את כהונתו בסוף אוקטובר 2019

מריו דראגי, צילום: איי אף פי מריו דראגי | צילום: איי אף פי מריו דראגי, צילום: איי אף פי

בנואה קור (Benoit Coeure), כלכלן צרפתי המכהן במועצת המנהלים של הבנק האירופי שכהונתו צפויה להסתיים בדצמבר הקרוב

וולפגנג שויבלה Wolfgang Schaeuble), לשעבר שר האוצר הגרמני, כיום יו"ר הבונדסטאג

אוליד טסקלוטוס (Euclid Tsakalotos), לשעבר שר האוצר היווני שהוציא לפועל את תוכנית החילוץ השלישית במדינה.

הליך הבחירה

מועצת המנהלים של קרן המטבע היא זו שבוחרת את יושב ראש הקרן העומד גם בראש מועצה זו. במועצה יושבים 24 חברים קבועים, הנבחרים לתפקיד על ידי מדינה חברה או קבוצה של מדינות (ישראל למשל חברה בקבוצה של 15 מדינות עם 3 נציגים במועצה מטעמן), ומטבע הדברים כל אחד מהם רשאי להמליץ על מועמד.

החל משנת 2011, גם כל חבר במועצת המושלים הנרחבת של הקרן רשאי להגיש מועמד לתפקיד (בניגוד למועצת המנהלים המנהלת את העניינים השוטפים של קרן המטבע, במועצת המושלים יש נציג אחד לכל מדינה חברה, לרוב שר האוצר או הנגיד שלה, והיא מתכנסת אחת לשנה), אך בכל מקרה מועצת המנהלים היא שקובעת את הרשימה הסופית, שצריכה לכלול 3 מועמדים.

לאחר שכל אחד משלושת המועמדים האחרונים מופיע בפני המועצה, 24 החברים מקיימים דיון על כל אחד מהם עד שמגיעים להסכמה על מועמד סופי אחד – שזוכה בתפקיד. אלה דרישות המינימום: תושב מדינה חברה בקרן; בעל ניסיון ממושך בתפקידים בכירים הנוגעים לעיצוב מדיניות כלכלית; בעל ניסיון ניהולי וכישורים תקשורתיים, ודיפלומטים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות