אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פתיחת מכסות פטורות ממכס לייבוא פירות וירקות : שר החקלאות מגבה את מנכ"ל המשרד צילום: בלומברג, עומר מסינגר

פתיחת מכסות פטורות ממכס לייבוא פירות וירקות : שר החקלאות מגבה את מנכ"ל המשרד

על פי שר החקלאות, אורי אריאל, "גם בשנת 2018 ערך התפוקה עלה, החקלאים ממשיכים להצליח, ורווחיהם מענף החקלאות עלו ביחס לשנת 2017, ב-3.3%"

15.07.2019, 17:52 | נורית קדוש

עליית מחירי הפירות והירקות בשנה החולפת הובילה לעלייה של 3.1% במכירות ענף הצמחים ב-2018, שהסתכמה ב-18 מיליארד שקל. כך עולה מסקירה שערך משרד החקלאות. מהסקירה של משרד החקלאות עולה כי העלייה במכירות בענף הצמחים ביחס ל- 2017, הושגה מעלייה של 6.2% במחירים ובעיקר בעליית מחירי הפירות, שקוזזה בירידה של 3% בכמויות התוצרת.

קראו עוד בכלכליסט

שר החקלאות, אורי אריאל מסר: "גם בשנת 2018 ערך התפוקה עלה, החקלאים ממשיכים להצליח, ורווחיהם מענף החקלאות עלו ביחס לשנת 2017, ב-3.3%. כמו כן, מהנתונים עולה, כי סך כל היבוא של פירות וירקות, בין עם מכס ובין בלי מכס, הוא 4.7% מסך הייצור המקומי של פירות וירקות".

אורי אריאל, צילום: בלומברג, עומר מסינגר אורי אריאל | צילום: בלומברג, עומר מסינגר אורי אריאל, צילום: בלומברג, עומר מסינגר

ממצאי הסקירה פורסמו יום לאחר חשיפת כלכליסט כי המשרד מקדם פתיחת מכסות יבוא לפירות ולירקות בפטור ממכס, ללא תלות במחסור בשוק המקומי. המהלך הוביל לגל התנגדויות מצד ארגוני החקלאים, שפנו בין השאר לשר החקלאות אורי אריאל והאשימו את מנכ"ל משרד שלמה בן אליהו בנסיון לעשות מחטף לפני הבחירות. לכלכליסט נודע, כי מי שעומד מאחורי המהלך הוא דווקא משרד האוצר, שכן רשות המסים היא שפנתה למשרד החקלאות בבקשה להאריך את תקופות הצווים לפתיחת מכסות פטורות ממכס.

עוד עולה מהסקירה כי בשנת 2018 ייצאה מדינת ישראל פירות וירקות במשקל כולל של 730 אלף טון. שיאן הייצוא בפירות הוא האבוקדו, אשר מהווה נתח של 52% מסך כלל כמויות יצוא הפירות. בירקות לייצוא ניצבים בראש תפוח האדמה, הפלפל והגזר המהווים 88% מסך כלל יצוא הירקות. ערך הייצוא החקלאי לתוצרת צמחית ובעלי חיים (לא כולל מוצרי מזון) עמד השנה על 1.15 מיליארד דולר.

בשנת 2018 ערך כלל הייצור החקלאי עמד על 30.5 מיליארד שקל, עלייה של כ-2% בהשוואה לשנת 2017 וחלה עלייה של כ-8% במכירות החקלאית המיועדת לשוק המקומי. העלייה בערך המכירות הענפי נבעה מעלייה של 4.8% במחירי התוצרת החקלאית שקוזזה בירידה של 2.6% בכמות התפוקה החקלאית. ערך התפוקה הצמחית עלה ב-3.1% ואילו ערך תפוקת בעלי החיים עלה ב-0.8%.

לתוצר המקומי הנקי בחקלאות התווספו 920 מיליון שקל, של תקבולים נוספים ממשרד החקלאות כתמיכות ופיצויים המהווים % 17 מרווחי החקלאים, כך שסך ההכנסה של החקלאים שמקורה בחקלאות הסתכמה ב- 12.5 מיליארד שקל.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות