אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
משרד החינוך ביטל את הקפאת הסמינרים החרדיים למורות צילום: AP

משרד החינוך ביטל את הקפאת הסמינרים החרדיים למורות

ההקפאה על הקמת סמינרים הוטלה עקב ההצפה במורות, וכעת בוטלה על ידי השר רפי פרץ. משרד המשפטים בודק אם הצעד חוקי בתקופת בחירות

16.07.2019, 06:47 | שחר אילן

משרד החינוך ביטל השבוע את ההקפאה על הקמת סמינרים חרדיים להוראה — מוסדות המיועדים בעיקר לבוגרות סמינרים תיכוניים לבנות, שממשיכות ללימודי הוראה בכיתות י"ג-י"ד שלהן. לא ברור אם שר החינוך רפי פרץ מוסמך לקבל החלטה מהותית כזאת בתקופת בחירות. ככל הידוע, הוא לא התייעץ מראש עם משרד המשפטים והנושא נבחן שם עתה. הביטול נעשה עקב תלונות של ש"ס על קיפוח בנות ספרדיות בסמינרים האשכנזיים הוותיקים.

קראו עוד בכלכליסט

הקמת הסמינרים הוקפאה בידי משרד החינוך כדי למנוע הכשרת מורות חרדיות נוספות, שכן גם היום המקצוע מוצף. גורמי מקצוע מזהירים שתוספת סמינרים עלולה שוב להחמיר את ההצפה, שבעקבותיה רבות מהמורות החרדיות עובדות בחלקיקי משרה בשכר נמוך. על פי נתוני שנתון החברה החרדית של המכון הישראלי לדמוקרטיה ל־2016, מתוך הנשים החרדיות המועסקות, 38% עובדות בהוראה לעומת 17% בקרב יהודיות לא חרדיות. בחמש השנים האחרונות מנע משרד החינוך הקמת סמינרים חרדיים חדשים ולחץ על 32 הסמינרים הקיימים לפתוח מסלולי הכשרה למקצועות נוספים פרט להוראה, דוגמת מחשבים וחשבונאות. כיום 39% מתלמידות הסמינרים לומדות במסלולים שאינם להוראה.

שר החינוך רפי פרץ, צילום: אלכס קולומויסקי שר החינוך רפי פרץ | צילום: אלכס קולומויסקי שר החינוך רפי פרץ, צילום: אלכס קולומויסקי

הקריטריונים חדשים לפתיחת הסמינרים שפרסם השבוע השר פרץ ומאפשרים פתיחת סמינרים קטנים מאוד של 150 תלמידות. לטענת גורמי מקצוע, במספרים אלה לא ישתלם להפעיל הכשרות מקצועיות יקרות. פרץ חתם על הקריטריונים לפי דרישת יו"ר ועדת החינוך של הכנסת ח"כ יעקב מרגי מש"ס, עקב תלונות על קיפוח בנות ספרדיות, וכעת תתאפשר פתיחת סמינרים ספרדיים חדשים. לטענת משרד החינוך, על פי ההבנות שהושגו עם איגוד הסמינרים החרדיים, יהיו התלמידות חופשיות לבחור במסלול מקצועי שאינו הוראה.

מנכ"ל חברת ייעוץ המדיניות אגורא ד"ר נרי הורוביץ, שייעץ למשרד החינוך בענייני חינוך חרדי, אומר כי "ההחלטה עומדת בניגוד למדיניות הממשלה להעלות את הפריון. אין לזה שום הצדקה".

מרגי מסר בתגובה כי "זהו צעד ראשון לפתרון לבעיית אפליית בנות על רקע עדתי בקבלה למוסדות חינוך".

ממשרד החינוך לא נמסרה תגובה. אבל השר פרץ אמר בהודעה שפרסם המשרד לתקשורת החרדית: “אני מברך על ההסכמות שהתקבלו במשותף עם איגוד הסמינרים החרדיים". 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

14 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

14.
הצביעות כל כך שולטת
כמעט חצי מהנשים מוכוונות להוראה, ולעבודות אחרות שרמת השכר בהן נמוכה מהממוצע במשק. כל זה כיון שאין ביכולתן ללמוד מקצוע שמחייב תעודת בגרות ולימודי ליבה. למה שרמת לימודי אנגלית ומתמטיקה תהיה כל כך נמוכה? למה יש הפרדה עדתית בקרב הכתות החרדיות האשכנזיות? למה גבר חושב שהוא יכול לדרוש מאשתו אם ילדיו, לעבוד מחוץ לבית במשרה מלאה ובבית במשרה מלאה ושהוא, יהנה מכספי המיסים של שאר האזרחים? הרי בזכות תקציבי ההעברה ותשלומי מתחת לשולחן ומחוץ לספר התקציב, ילדיו מקבלים חינוך, הסעות וקייטנות כמעט בחינם?
אור  |  16.07.19
לכל התגובות