אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בעקבות המחאה, עיריית ברלין רכשה 670 דירות לטובת השכרה במחיר סביר צילום: AFP

בעקבות המחאה, עיריית ברלין רכשה 670 דירות לטובת השכרה במחיר סביר

מדובר בדירות בשדרת קרל מרקס שהיו אמורות להימכר לחברת הנדל"ן הגדולה בגרמניה, דויטשה ווהנן. צעדי המחאה הובילו בסופו של דבר לביטול העסקה והעירייה רכשה את הדירות; ראש עיריית ברלין: "יש להבטיח שהתושבים יהיו מסוגלים להמשיך לגור בעיר"

16.07.2019, 15:36 | שירות כלכליסט
עיריית ברלין רכשה מבעלים פרטיים 670 דירות בשדרת קרל מרקס המפורסמת, לאחר עשורים של מדיניות הפרטה בדיור בבירה הגרמנית.

קראו עוד בכלכליסט

פרויקט דיור משנות ה-50 בשדרה עמד במרכז מאבק שנמשך חודשים סביב דחיקת תושבים ותיקים של שכונות חלשות בידי אוכלוסייה מבוססת העוברת לגור בה וכן בעניין עליית מחירי הדיור. המחלוקת פרצה בנובמבר אז נודע כי חברת ניהול הנכסים פרדאק (Predac) מתכוונת למכור 700 דירות לחברת הנדל"ן הגדולה בגרמניה, דויטשה ווהנן. בשל החשש שהמהלך יוביל לעלייה בשכירות, ארגנו הדיירים צעדות מחאה ותלו שלטים מהדירות נגד המכירה.

צעדי המחאה גרמו בסופו של דבר למועצת העיר לבלום את המכירה. כעת, לאחר חודשים של מאבקים משפטיים, המועצה אישרה השבוע כי 3 שיכונים הכוללים כאמור מעל 670 דירות ירכשו על ידי חברת הדיור הממשלתית Gewobag.

מחאת הדיירים בברלין נגד עליית שכר הדירה, צילום: AFP מחאת הדיירים בברלין נגד עליית שכר הדירה | צילום: AFP מחאת הדיירים בברלין נגד עליית שכר הדירה, צילום: AFP

לא נחשף סכום העסקה, אך ההערכה היא כי המהלך להלאים מחדש את הבניינים בקרל מרקס ילווה בתג מחיר יקר, כשההערכות נעות סביב 100-90 מיליון יורו.

ראש עיריית ברלין, מיכאל מול, אמר כי המהלך משקף אסטרטגיה נרחבת יותר לרכישה מחדש של מלאי דיור שנמכר למשקיעים פרטיים במהלך שנות ה-90, זאת על רקע העליות החדות במחירי השכירות בשנים האחרונות. "תושבי ברלין צריכים להמשיך להיות מסוגלים להתגורר בעיר, לכן אנחנו מתכוונים להמשיך ולרכוש דירות בכל מקום שנוכל, כך שברלין תחזיר לעצמה שליטה על שוק הדיור שלה", אמר.

על מנת לשמור על מחירי שכירות סבירים, העירייה קבעה כי ב-20 השנים הקרובות לפחות 40% מהדירות יושכרו לדיירים בעלי הכנסה נמוכה. על מנת שהחברה הממשלתית תוכל להמשיך ולפעול על אף ההכנסה הנמוכה יותר משכירות, היא תקבל מימון מהרשויות שך עד 47 מיליון יורו ב-20 השנים הבאות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות