אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
כך נמחקו 2 מיליארד שקל בספין הבחירות האחרון בליכוד צילומים: אלכס קולומויסקי

ניתוח כלכליסט

כך נמחקו 2 מיליארד שקל בספין הבחירות האחרון בליכוד

"ליברמן התעלם מכם, אנחנו נדאג לעולים", הכריז נתניהו בפגישה עם נציגי העולים. אלא שבדיקת כלכליסט מגלה: ישראל ביתנו היא שקידמה הטבות סקטוריאליות לעולים במאות מיליוני שקלים. דווקא בסוגיות דת ומדינה ליברמן הפגין שיתוק

17.07.2019, 06:51 | שחר אילן

בעוד יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן קורץ לקהל הבוחרים החילוני, הקואליציה פונה לקהל הבסיס שלו - העולים המבוגרים מברית המועצות. ראש הממשלה בנימין נתניהו הכריז בפגישה עם פעילים עולים ש"ישראל ביתנו לא עסקה בנושאים של העולים, באתה מידה כמו שהם לא עסקו בנושאים אחרים". נתניהו אף הגדיל לטעון שכיוון שליברמן לא טיפל בנושאי הפנסיות והדיור, "אנחנו נעשה את זה".

קראו עוד בכלכליסט

בנוסף, שר הפנים אריה דרעי מש"ס, דמות לא אהודה במיוחד בחוגי העולים, התראין לערוץ 9 וסיפר כיצד פעל להסדיר את הפנסיות לעולים מאוקראינה.

אלא שבניגוד מוחלט לדברי נתניהו, ישראל ביתנו תפקדה בקדנציה היוצאת כמפלגה המגזרית של הקשישים והעולים, בדומה לש"ס שמייצגת אברכים ספרדים.

כפי שהמפלגות הדתיות פועלות להזרים כספים למשפחות מרובות ילדים בידיעה שחלק גדול יגיע לבוחריהן, כך ישראל ביתנו פועלת למען קשישים עניים, בשל הייצוג הגבוה של בוחריה במגזר הזה.

מימין: בנימין נתניהו, אביגדור ליברמן, צילומים: אלכס קולומויסקי מימין: בנימין נתניהו, אביגדור ליברמן | צילומים: אלכס קולומויסקי מימין: בנימין נתניהו, אביגדור ליברמן, צילומים: אלכס קולומויסקי

הסיוע הממשלתי לעולים - בזכות ההסכם הקואליציוני

קצבאות והזרמת כספים קצבאות והזרמת כספים קצבאות והזרמת כספים

חלק ניכר מתוספות הסיוע הממשלתי לעולים בשנים האחרונות הגיע רק בזכות ההסכם הקואליציוני של ישראל ביתנו עם הליכוד. די ברור שמבחינת הממשלה לא מדובר במדיניות של דאגה לעולים, ולעומת זאת מדובר בעניין מגזרי של מפלגת העולים. לישראל ביתנו יש אמנם מסורת ארוכה של הפרחת הצהרות בנושאי דת ומדינה שאינן מגובות במעשים, אבל לא זה המצב בנושא הקצבאות לעולים.

23% מהקשישים בישראל הם עולים, רובם מברית המועצות לשעבר. 90% ממקבלי קצבת הזקנה המיוחדת - קצבה שניתנת שלא לפי חוק הביטוח הלאומי ורוב מקבליה עולים - מקבלים גם השלמת הכנסה. ההישג הראשון היה הגדלת מספר מקבלי מענק החימום השנתי (כ־550 שקל באוקטובר) מ־50 אלף איש לכל הקשישים מקבלי השלמת ההכנסה (250 אלף), מהלך שעלותו היתה כ־110 מיליון שקל.

אבל ההישג הגדול שלה היה קיצור התקופה הנדרשת לקבלת תוספת ותק לקצבת הזקנה, מה שהגדיל את הקצבה בעד 20%. כמובן, בעיה של העדר ותק לקצבת זקנה היא בעיה שקיימת כמעט רק אצל עולים. העלות: 1.4 מיליארד שקל לשנה.

ישראל ביתנו הביאה עוד כרבע מיליון שקל בשנה לפתרון של בעיות הדיור של העולים הקשישים: הקמת בנייני דיור מוגן, הגדלת הסיוע בשכר דירה, יעוד שליש הדירות הנרכשות בדיור ציבורי לעולים ועוד. למרות זאת, מדובר בטיפה בים יחסית להיקף הבעיה.

לעומת זאת, בכל הקשור לליכוד, קשה לומר שהעולים נמצאים בראש מעייניהם או שהם זוכים לייצוג.

לדוגמה, בסיעת הליכוד בכנסת יש רק שני עולים מברית המועצות לשעבר - יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין והשר להגנת הסביבה זאב אלקין, אף אחד מהם לא התבלט בשנים האחרונות בפעילות למען זכויות העולים. באתר הליכוד יש 23 אזכורים למילה עולים בקדנציה הנוכחית, אף לא אחד מהם בהקשר של שיפור תנאי העולים או פעילות למענם. למעשה, עד שהתעורר הצורך האלקטורלי לתקוף את ליברמן, העולים מברית המועצות פשוט לא עניינו את מפלגת הליכוד.

ליברמן קורץ לחילונים ומדבר על מדינת הלכה

שתי הבעיות העיקריות של הקשישים העולים הן הדיור וההכנסה. מדובר ב־50 אלף קשישים עולים עניים שעלו ארצה בגיל מבוגר ועל כן לא הצליחו לצבור זכויות פנסיה, וב־25 אלף עולים זכאי דיור ציבורי שרבים מהם כבר לא יזכו לממש את הזכאות. ישראל ביתנו אמנם פעלה והביאה כסף לדיור, אבל הבעיה גדולה מדי ואפילו לא קרובה לפתרון.

נושא אחר, שהן הליכוד והן ישראל ביתנו כמעט לא עשו דבר כדי לפתור אותו - הוא בעיית עובדי הקבלן. ישראל ביתנו העבירה את חוק המאבטחים, שמחייב לספק להם ביתן מוגן מתנאי ממזג האוויר וכן גישה לחשמל, מים ובית שימוש. בזכות החוק הזה להרבה מהעולים המאבטחים יהיה פחות קר ורטוב בחורף ופחות חם בקיץ. אלא שחוק זה הוא לא יותר מפיתרון נקודתי: אף אחת מהמפלגות לא יזמה שום תהליך משמעותי לצמצום התופעה של עובדי הקבלן. המרב שנעשה הוא ניסיונות מוגבלים להשוואת התנאים של עובדי הקבלן.

לקראת הבחירות המתקרבות, ליברמן מנסה להציג את עצמו כנביא החילונים החדש: מדיבורים על שיוויון בנטל ועד תחבורה ציבורית בשבת - השיח שהוא מבקש לקיים בעברית עוסק בסכנת מדינת ההלכה.

הקמפיין החדש שלו קורא באנגלית Make Israel Normal Again על משקל סיסמת הבחירות של טראמפ, Make America Great Again. מי שמפרסם בישראל סיסמאות באנגלית פונה לצעירים השואפים לחופש דת ולחופש מדת - לא לקשישים רוסים. המאבק בשד מדינת ההלכה מקפיץ בינתיים את ליברמן בסקרים ל־8-9 מנדטים, בעוד שהניסיון מראה שהעולים המבוגרים מביאים לו 4-5 מנדטים. כך או כך, את הסיוע לעולים ליברמן מבליט כמעט רק כשהוא מדבר אליהם.

בישראל ביתנו אומרים ש"טוב שנתניהו נזכר בקיומם של העולים מחבר העמים שלושה חודשים לפני הבחירות, ומציף את פליטי ישראל ביתנו בהצעות תעסוקה מגוונות".

בסופו של יום, אין ספק שליברמן דאג להרבה מאוד הטבות חברתיות לאחד המגזרים החלשים בחברה הישראלית. אך כיוון שתקציב המדינה מוגבל, כשנותנים סכומים כל כך גבוהים לקשישים העולים, זה בא על חשבון מגזרים מוחלשים אחרים.

ייתכן שליברמן אינו מעוניין כרגע להצטייר כמפלגת עולים מגזרית, ושלא בטובתו, הוא רק נגרר לשם על ידי נתניהו. כרגע ליברמן מבקש את קולותיהם של מעמד הביניים החילוני - וכלל לא בטוח שהוא מעוניין לממן את כל התוספות האלו לעולים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

56 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

53.
ביבי החליט למחוק את ליברמן. אמת מעולם לא יצא מפיו..גם כשמכר ארונות ברים היה שקרן
ביבי הוא "קוסם"...מדבר בצורה רהוטה ומרשים את פשוטי העם. הוא בטוח שלא מבכינים שהוא משקר או שגרוע מכך...הוא מאמין לשקרים שהוא ממציא. כך או כך זה הפרצוף של הרוב במדינה רץכמו עדר אחרי האיש עם הכריזמה גם אם הוא כלומניק....אין סיבה לאופטימיות
חיים רעננה  |  17.07.19
לכל התגובות