אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אמזון - על הכוונת של רגולטורית הסחר הקשוחה באיחוד האירופי צילום: בלומברג

אמזון - על הכוונת של רגולטורית הסחר הקשוחה באיחוד האירופי

מרגרטה וסטאגר, נציבת הגנת התחרותיות והסחר ההוגן של האיחוד אשר הטילה כבר קנסות כבירים על גוגל, פונה אל אמזון; בימים הקרובים תיחשף חקירה מעמיקה של ענקית הקמעונאות האמריקאית והדרכים בהן היא פוגעת בזכויות הציבור ובחברות מקומיות

17.07.2019, 12:17 | עומר כביר ושירות כלכליסט
אמזון צפויה לעמוד במרכז חקירת הגבלים עסקיים מטעם האיחוד האירופי. לפי דיווח בסוכנות הידיעות בלומברג, נציבת התחרות של האיחוד האירופי מרגרטה וסטאגר, שידועה במאבקה נגד חברות הטכנולוגיה הגדולות, מתכננת להשיק חקירה "מקיפה" סביב אמזון כבר בימים הקרובים.

קראו עוד בכלכליסט

וסטאגר הודתה כבר בשנה שעברה כי הצוות שלה החל לבחון את האופן בו אמזון משתמשת בנתונים שהיא אוספת ממכירות של סוחרים צד שלישי בפלטפורמה שלה. עם זאת, באותו הזמן הדגישה כי מדובר בשלבים מוקדמים בלבד של החקירה.

לא נמסרה תגובה מצד אמזון או הנציבות האירופית לידיעה.

 

לוחמת בתאגידים האמריקאיים. וסטאגר, צילום: אי פי איי לוחמת בתאגידים האמריקאיים. וסטאגר | צילום: אי פי איי לוחמת בתאגידים האמריקאיים. וסטאגר, צילום: אי פי איי

"צרכנים באירופה מרחיבים את היקף הרכישות המקוון שלהם, ואנחנו צריכים לוודא שפלפטפורמות גדולות לא פוגעות בהטבות של מסחר מקוון באמצעות התנהגות אנטי-תחרותית", אמרה. "לפיכך החלטתי לבחון בצורה קרובה יותר את הפרקטיקה העסקית של אמזון ואת התפקיד הכפול שלה הן כשוק מקוון והן כמוכרת, על מנת להעריך את עמידתה בכללי התחרותיות של האיחוד". הכנסת אמזון לכוונת של הנציבות היא איום לא מבוטל, אם כי יעברו שנים עד שהחקירה תושלם, וגם אם יקבע לחברה קנס יעברו כמה שנים נוספות עד שזה ישולם, אם בכלל.

לפי הודעת הנציבות, החקירה תבדוק האם, כאשר היא מאפשרת לסוחרים עצמאיים למכור בפלטפורה שלה, אמזון אוסף מידע רגיש על פעילותם שמשמש אותה על מנת להגדיל את היתרון התחרותי שלה. בין השאר יבדקו החוקרים את ההסכם בין אמזון לסוחרים, שמתיר לזרוע הקמעונאית שלה לאסוף ולנתח מידע על פעילותם בפלטפורמה, ואת התפקיד שמשחק מידע בהחלטת אמזון אילו עסקים להציג ב-Buy Box של מוצר, כלומר הסוחר שמופיע כברירת מחדל בעת שלקוח קונה מוצר זהה שנמכר על ידי כמה ספקים.

מאמזון נמסר בתגובה לוול סטריט ג'ורנל: "נשתף פעולה באופן מלא עם חקירת נציבות האיחוד האירופי ונמשיך לעבוד קשה כדי לתמוך בעסקים מכל הגדלים ולעזור להם לצמוח".לאחרונה פורסם גם כי נציבות המסחר הפדרלית (FTC) חוקרת אף היא את התנהלותה העסקית של אמזון, בייחוד את האופן שבו היא מתחרה בסוחרים העצמאיים. באופן כללי, תפקידה של אמזון הן כפלטפורמה למסחר והן כסוחרת בעצמה מייצרת ניגודים בעייתיים, בעיקר לנוכח הדיווחים כי ענקית המסחר המקוון משתמשת בנתונים שהיא אוספת מהסוחרים כדי לייצר גרסאות משל עצמה לפריטים הנמכרים ביותר. החשש העיקרי מבחינת הרגולטורים הוא שאמזון תהפוך להיות כל כך דומיננטית עד שיהיה בלתי אפשרי להתחרות נגדה.

וסטאגר ידועה בגישתה הקשוחה נגד החברות הגדולות. מאז מונתה לתפקיד ב-2014, כבר הספיקה לפעול נגד אפל, אמזון, פייסבוק וגוגל. וסטאגר, שמכונה באירופה "מנתצת הקרטלים" כבר הטילה על גוגל קנסות בערך מצטבר של 8.2 מיליארד יורו וחייבה את אפל לשלם לאירנלנד מסים בסך 14.3 מיליארד יורו, אחרי שחקירה שהובילה קבעה שהטבות המס שנתנה המדינה לבחרה אינן תקינות. עם זאת, ההתמקדות של וסטאגר בחברות האמריקאיות הצליחה להכעיס את נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, שטען בחודש שעבר כי היא "שונאת את ארה"ב יותר מכל אדם אחר שפגשתי".

בתוך כך, נודע כי אמזון הגיעה להסדרים עם רגולטור מקומי בגרמניה בנוגע לכוחה על פני סוחרים גרמנים שפועלים בפלטפורמה שלה. האחרונים התלוננו על חסימה והסרה שלהם ללא התראות מספקות, מה שהוביל לפניית הרגולטור לחברה. במסגרת ההסדר, התחייבה אמזון לתת התראה של 30 יום לסוחר שעומד להיחסם במקום לבצע חסימה מיידית. הסוחרים, מצידם, יוכלו לתבוע את החברה בגרמניה, בעוד קודם לכן נאלצו לפנות לבית הדין בלוקסמבורג, בה ממוקם המטה האירופי של החברה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות