אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ועדת השיפוט של הסנאט תקפה את אמזון, אפל, גוגל ופייסבוק צילום: גטי

ועדת השיפוט של הסנאט תקפה את אמזון, אפל, גוגל ופייסבוק

חברי פאנל ההגבלים העסקיים טענו שאמזון משתמשת במידע שהיא אוספת כדי לקדם מוצרים שלה על חשבון הסוחרים, ובעצם מתחרה בשותפים שלה. כמו כן, דרשו לקבל הסברים מחברות האינטרנט האחרות על סוגיות תחרות הוגנת והגנת פרטיות ברשת

17.07.2019, 11:40 | שירות כלכליסט

המחוקקים נגד חברות האינטרנט: חברי פאנל ההגבלים העסקיים בוועדת השיפוט של בית הנבחרים האמריקאי חקרו אתמול (ג') נציג של אמזון בנוגע להאשמות שהחברה פוגעת בסוחרים שלה, ומחייבת אותם לרכוש שטחי פרסום ושירותים אחרים.

קראו עוד בכלכליסט

המחוקקים דרשו גם לקבל הסברים מאפל, בנוגע להאשמות לפיהן יצרנית האייפון גובה עלויות עבור אפליקציות ורכישות בתוך האפליקציות, מפייסבוק על השינוי התדיר במדיניות הפרטיות שלה ומגוגל על הטענה כי היריבות שלה נמצאות נמוך בתוצאות החיפוש.

אתר אמזון אתר אמזון אתר אמזון

חבר בית הנבחרים דיוויד צ'יצי'לינה, המכהן כיו"ר ועדת ההגבלים העסקיים, ניהל את החקירה של נייט סאטון, המשמש כיועץ כללי באמזון, בנוגע להאשמות שקמעונאית המסחר המקוון משתמשת בנתונים שיש לה על סוחרים עצמאיים בפלטפורמה שלה כדי לפתח מוצרים שתוכל למכור בעצמה, ובכך למעשה היא מתחרה בהם. "אתם אוספים כמויות מידע עצומות על מחיר ועל מה שפופולרי", הטיח בו צ'יצ'ילינה. "אתה טוען שאתם לא משתמשים במידע הזה כדי לקדם את המוצרים של אמזון? אני מזכיר לך שאתה מעיד תחת שבועה". סאטון מצידו טען כי המידע משמש אך ורק כדי לחזות מה הלקוחות ירצו ולהציע להם מוצרים בהתאם. "האלגוריתם תוכנן לגלות מה הלקוחות רוצים לקנות ללא קשר למוכרים", הסביר.

עם זאת, לוועדה אין סמכות להעניש את החברות, וכל ניסיון לשנות את חוקי ההגבלים העסקיים כך שישפיעו על חברות הטכנולוגיה יתקשו להתקדם בסנאט שבשליטת הרפובליקנים. נראה שהחקירות נועדו בעיקר כדי שלוועדה תהיה אפשרות להביע את מורת רוחה מהתנהלות החברות הללו.

המחוקקים לא ניצלו את הבמה כדי לברר על החקירות המתנהלות נגד ארבע החברות מטעם משרד המשפטים ונציבות הסחר הפדרלית (FTC) בשל חשד להפרת חוקי פרטיות. כמו כן, הם לא חקרו את נציג פייסבוק לגבי הקנס בגובה 5 מיליארד דולר שנקבע לה מוקדם יותר השבוע בשל מעורבותה בפרשת קיימברדג' אנליטיקה. על אף הביקורת הרבה שנשמעת נגד חברות הטכנולוגיה, מספר חברי סנאט רפובליקנים הביעו התנגדות להצעתה של הסנטורית אליזבת וורן המתמודדת על ראשות המפלגה הדמוקרטית, לפיה יש לחייב את אמזון, פייסבוק וגוגל לפצל חברות שרכשו.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות