אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המפץ הקטן: לירות כמו בניינטיז

המפץ הקטן: לירות כמו בניינטיז

Ion Fury הוא משחק יריות שצועק נוסטלגיה, עם משימות פשטניות, גרפיקת רטרו וטון מטופש. אבל את הנוסחה הקלאסית הזאת הוא עושה על הצד הטוב ביותר

18.07.2019, 08:12 | עמית קלינג

היה כיף בניינטיז, השנים שבהן האמינו בפיצוצים גדולים, במוזיקה רועשת ובמשחקים פשוטים. Ion Fury הוא אמנם משחק שיוצא לאור בחודש הבא (15 באוגוסט, כבר עכשיו ניתן לרכוש גרסה מוקדמת מוזלת), אבל במבט ראשון ניתן לטעות ולחשוב שהוא איתנו מאז 1997: הגרפיקה שלו מיושנת (בכוונה), המשחקיות שלו פשטנית (בכוונה) והטון שלו מוגזם ומטופש (כמובן שבכוונה). יותר מכך, אם הייתם גיימרים בניינטיז, תצליחו לזהות מיד שמי שעומדת מאחורי Ion Fury היא 3D Realms ¬¬- החברה שהשם שלה יכול לגרום לריור בלתי רצוני מזווית הפה.

Ion Fury. הרג בלתי פוסק של אויבים מפוקסלים Ion Fury. הרג בלתי פוסק של אויבים מפוקסלים Ion Fury. הרג בלתי פוסק של אויבים מפוקסלים

ב־1996 היא שחררה להיט אחד ענק, ששינה לחלוטין את שדה משחקי המחשב באותה התקופה. Duke Nukem 3D היה משחק יריות פשוט יחסית, שלא באמת שיפר את הנוסחה הקלאסית של דום, אבל הביא את הז'אנר לרמה חדשה לגמרי של סגנון והומור. נכון, הסגנון וההומור שלו התיישנו רע - זה היה משחק שבו הנשים היחידות היו חשפניות והגיבור השתמש בגופה של חייזר כאסלה - אבל באותו הזמן דיוק ניוקם, גיבור אקשן מוגזם ומגוחך עם מלאי בלתי פוסק של פאנצ'ים גרועים, היה מרענן ביחס לקודמיו, חיילי חלל אילמים וסתמיים. המשחק, שהיה להיט ענק, מכר כ־3.5 מיליון עותקים רק בארה"ב.

Duke Nukem 3D. הביא את הז Duke Nukem 3D. הביא את הז'אנר לרמה חדשה של סגנון והומור Duke Nukem 3D. הביא את הז

ובחזרה להיום: הדבר הראשון שברור כשמתחילים לשחק ב־Ion Fury הוא שמלבד מודרניזציה קלה של הסגנון (עכשיו את מקומו של דיוק ניוקם תופסת גיבורה קשוחה) וחידוד קל של הגרפיקה הקפידו היוצרים לשמור על כל המאפיינים של משחק יריות קלאסי. אין כאן משימות מורכבות, רק הרג בלתי פוסק של אויבים מפוקסלים וחיפוש מתמיד אחר היציאה לשלב הבא.

האפקט מיידי וברור: נוסטלגיה. בעוד משחקי אינדי רבים אימצו בשנים האחרונות גם הם גרפיקת רטרו, כשיקול אסתטי אבל גם מטעמי חיסכון, עבור 3D Realms לשחרר ב־2019 משחק שהיה נראה מיושן גם לפני 20 שנה הוא קודם כל הצהרה: חזרנו (על הדרך הוא גם טיעון מפתיע לדיון - האם משחקי מחשב הם אמנות?" והתשובה: אם הם היו הישג טכנולוגי בלבד, הם היו צועדים קדימה רק בהיבט הזה, אבל ברגע שמפתחת מקבלת החלטה ליצור משחק מיושן יותר כדי להוסיף לו אסתטיקה ייחודית, אנחנו מן הסתם נמצאים בתחומי האמנות).

אבל האם Ion Fury הוא משחק טוב? כגיימר שפער עיניים כש־Duke Nukem 3D יצא לראשונה קשה לי לענות על זה. את הנוסחה הקלאסית ההיא הוא ללא ספק מבצע על הצורה הטובה ביותר: השלבים שלו גדולים, קרבות הירי בו מהנים ופסקול הטכנו הניינטיזי המוגזם שלו גרוע בצורה הטובה ביותר. קשה לדעת אם מישהו שלא גדל על הדור ההוא של משחקי אקשן ייהנה ממנו, אבל למען האמת, מי שלא גדל עליהם הוא פשוט לא קהל היעד. נכון, נוסטלגיה היא רגש קצת פתטי, אבל בגיל 30 פלוס, כשאתה מפנה לעצמך בקושי שעתיים ביום כדי לשחק במחשב, מותר גם להיות קצת פתטי לפעמים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות