אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ברק על הקשר העסקי עם אחד מכוכבי דו"ח מולר: "הוא איש עסקים לגיטימי" צילום: youtube, עמית שעל

נחשף בכלכליסט

ברק על הקשר העסקי עם אחד מכוכבי דו"ח מולר: "הוא איש עסקים לגיטימי"

ראש הממשלה לשעבר לא מסתיר את הקשר העסקי עם אנדרו אינטרטר, מנכ"ל קרן ההשקעות נובה, שמחזיק עמו בסטארט־אפ קרביין, שברק שותף בו ומשמש כיו"ר

17.07.2019, 19:25 | תומר גנון, עמיר קורץ ורן אברמסון

"אנדרו אינטרטר הוא איש עסקים לגיטימי. אני לא הבאתי אותו לחברת קרביין, אבל יכול להיות שהוא שמע עליה ממני. היינו דירקטורים יחד בעבר בחברת ההשקעות CIFC. אני לא מסתיר את קרביין, מי שרוצה לשמוע עליה אז בשמחה".

קראו עוד בכלכליסט

כך אמר ל"כלכליסט" ראש הממשלה לשעבר, אהוד ברק, כאשר נשאל על הקשרים שלו עם איש העסקים האמריקאי אנדרו אינטרטר (Andrew intrater) שנחשפו הבוקר. אינטרטר מחזיק 24% ממניות הבכורה בסטארטאפ תקשורת החירום קרביין (carbyne) שברק שותף בו ומשמש כיו"ר.

אינטרטר נכנס להשקעה בקרביין בספטמבר 2017. ברק ואינטרטר מכירים כבר יותר מחמש שנים. השניים כיהנו בעבר זה לצד זה גם כדירקטורים בחברת ניהול ההשקעות האמריקאית CIFC שנסחרה בארה"ב. האוליגרך הרוסי-יהודי ויקטור וקסלברג, קרוב משפחתו של אינטרטר, היה מבעלי המניות המרכזיים ב-CIFC. ברק ואינטרטר החזיקו גם מניות ב-CIFC, שאותן מכר ברק בכמיליון שקלים בסוף 2016.

אינטרטר, מנכ"ל קרן ההשקעות נובה (Columbus nova), הוא אחד מכוכבי דו"ח החקירה המיוחד בפרשת ההתערבות הרוסית בבחירות בארה"ב בשנת 2016. בנוסף, משרד האוצר האמריקאי הקפיא את פעילות קרן נובה שבניהולו באפריל 2018, במסגרת תוכנית הסנקציות על חברות רוסיות, וכן לאור פרשת ההרעלה של מרגל רוסי ובתו באנגליה בגז עצבים.

במסגרת חקירת ההתערבות הרוסית בבחירות בארה"ב נבדק חשד שקרן השקעות בניהולו של אינטרטר העבירה תשלומים לא חוקיים לעו"ד מייקל כהן - איש סודו של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ. מדובר ב-580 אלף דולר ששולמו לכהן כ"דמי ייעוץ לאיתור הון והשקעות פוטנציאליות".

מימין: איש העסקים אנדרו אינטרטר וראש הממשלה לשעבר אהוד ברק, צילום: youtube, עמית שעל מימין: איש העסקים אנדרו אינטרטר וראש הממשלה לשעבר אהוד ברק | צילום: youtube, עמית שעל מימין: איש העסקים אנדרו אינטרטר וראש הממשלה לשעבר אהוד ברק, צילום: youtube, עמית שעל

על פי צווי החיפוש למסמכים, מיילים ורישומים עסקיים של כהן, שביקש וקיבל החוקר המיוחד רוברט מולר מבית המשפט הפדרלי, החשד שנחקר היה שמי שעמד מאחורי התשלומים לאיש סודו של טראמפ היה האוליגרך וקסלברג ששלט בנובה.

בצווים הוסבר כי ארה"ב חוקרת האם תשלומים או יחסים פיננסים בין קרן ההשקעות בניהולו של אינטרטר לכהן, היו קשורים בתוכנית להסרת סנקציות כלכליות אמריקאיות על חברות רוסיות. אינטרטר וכהן, כך נטען, היו בקשר רציף והדוק. הם החליפו ביניהם 320 שיחות טלפון ו-920 הודעות טקסט החל מיום הבחירות בנובמבר 2016 ועד לבקשת הצווים – יולי 2017. אינטרטר נחקר על ידי מולר בנושא. בחלק הפומבי של דו"ח החקירה הסופי של מולר לא הייתה התייחסות לחשד.

חשד נוסף שנחקר על יד מולר, כך על פי פרסומים בארה"ב, נגע למקור הכספים ששימשו את כהן בסמוך לבחירות 2016 כדי לשלם דמי שתיקה לשחקנית הפורנו סטורמי דניאלס, שלטענתה ניהלה בעבר רומן עם טראמפ.

מולר בחר לא לעסוק בסוף בסוגית התשלום לנשים במסגרת הקמפיין של טראמפ. עם זאת כהן הודה בהמשך במסגרת הסדר טיעון שבו נשלח ל-3 שנות מאסר כי שילם 130 אלף דולר לדניאלס כדמי שתיקה בהוראתו של "מועמד לתפקיד פדרלי" וכדי "להשפיע על תוצאות הבחירות". בהסדר כהן לא נקב בשמו של טראמפ.

במסגרת סבב סנקציות שהטילה ארה"ב על רוסיה באפריל, הוקפאו 50 מיליון דולר שניהל אינטרטר בנובה. החודש הגיש אינטרטר תביעה נגד משרד האוצר האמריקאי, בתואנה שהקפאת הנכסים מפירה את זכויותיו כאזרח אמריקאי. אינטרטר הסביר בכתב התביעה כי לנכסים שהוקפאו אין כל קשר לרוסיה, וכי 8.4 מיליון דולר מהם היו מיועדים להלוואה לשלושה מיורשיו של כוכב הפופ פרינס.

אינטרטר לא הגיב לפניית "כלכליסט".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

8 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

6.
ברק רק משמיץ את ראש הממשלה וחושב שייבנה מכך
משהו בשיקול הדעת של ברק נפגם קשות, אם הוא חושב שעקב חשיפת תמונתו מגיע רעול פנים לביתו של אפשטיין ראוי להכפיש את בנו של ראש הממשלה שהגיע עם חבריו למועדון לילה בהיותו בן 22. מדוע ברק לא נותן הסבר לציבור על התנהלותו התמוהה באותו ערב עם אפשטיין? ומדוע הוא לא מפרט כיצד הגיעו לחשבונו סכומים גדולים מקרן וקסנר? וכן מהו מקור עושרו הרב??
עמיקם  |  18.07.19
5.
רק ברק הוא התרופה לעבריינים מבלפור
הלהט והנוכחות שמפגין ברק בשטח, בערוצי התקשורת השונים וברשתות החברתיות, היצירתיות והפעלתנות השוטפת וחסרת המעצורים שלו, גורמים להתמקדות בו. זה בא לביטוי בקבלת תשומת הלב חסרת תקדים, השמצות חסרות הבסיס, והחיטוט האובססיבי בעברו. ההתייחסות וההתמקדות בו חסרות הפרופורציות לכוחו בסקרים, מהליכוד מכחול לבן ומחלק מבוחרי העבודה בעיקר הוותיקים רק מראים עד כמה חוששים ממנו ומה חשיבות נוכחותו. ולא לשכוח שהוא האחרון ממפלגת העבודה שניצח בחירות וניצח את נתניהו.
אזרח שפוי  |  18.07.19
לכל התגובות