אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מודיעין תוכפל, בת"א נמצאו שטחים פנויים צילום: גידי אבינערי

מודיעין תוכפל, בת"א נמצאו שטחים פנויים

מהתוכנית עולה שבחיפה קיימת סבירות גבוהה מאוד שבסיסי צה"ל – בה"ד חיל הים ומרכז שיקום ואחזקה – יפונו לטובת שכונות מגורים שבהן ייבנו כמה אלפי דירות

18.07.2019, 06:50 | אמיתי גזית

מפת התוכנית האסטרטגית ל־2040 מאפשרת ללמוד מהם אזורי הפיתוח החדשים בישראל. לפי התוכנית, במחוז מרכז צריך לאשר עד 2040 תוכניות לבניית 630 אלף יח"ד. נתח מרכזי תספק העיר מודיעין שצפויה להכפיל את מספר התושבים בה ולגדול עד ליותר מ־200 אלף איש, בעוד שכיום חיים בה כ־100 אלף תושבים. לפי מפת התוכנית, העיר תורחב באמצעות תוכניות בנייה שיאפשרו תוספת של כ־30 אלף דירות.

אזור השרון הוא מוקד נוסף שצפוי לספק עשרות אלפי דירות למחוז מרכז: בנתניה יש שורה של תוכניות לבניית כ־15 אלף דירות חדשות בעיקר על ידי מילוי שטחים ריקים בין שכונות בעיר, בין היתר מצפון לנוה עוז, ובאזור התעשייה. עתודות הקרקע בהוד השרון יצמיחו קרוב ל־20 אלף יח"ד בעיקר בשטחים חקלאיים בדרום העיר. ראשון לציון, שצפויה להפוך לעיר השלישית בגודלה, תתרום למחוז כ־11 אלף דירות. לפי נתוני מינהל התכנון הבסיס המכונה מטווח 24 ושוכן על חוף הים בראשון לציון צפוי להתפנות ולאפשר בנייה של 5,000 דירות במיקום אטרקטיבי קרוב לים, לתחנות רכבת, כביש איילון וכביש 431.

שכונת מגדלים בת"א

עיר נוספת בשרון, השייכת למחוז תל אביב ועשויה לגדול באופן משמעותי, היא הרצליה שבה תוכנית לבניית 12 אלף דירות בחלק המערבי הגובל בתל אביב ומוכר בשם חוף התכלת. ובנוסף 15 אלף דירות על הקרקע שמשמשת היום את שדה התעופה.

רמת השרון השכנה צפויה לקלוט עשרות אלפי תושבים באזור תע"ש, לאחר שהמפעל שרכשה אלביט יפונה והקרקעות יטוהרו, אך גם במערב העיר מצפון לגלילות מסומנות שתי תוכניות שבהן יחד יש פוטנציאל לבניית 10,000 דירות.

למחוז תל אביב אתגר מורכב שכן הוא צפוף וקטן אך מתבקש לספק 436 אלף יח"ד. מסה עיקרית של דירות תגיע כצפוי משטח שדה דב שמתפנה (16 אלף) וגלילות שבה פוטנציאל ל־12 אלף דירות.

מנהלת מינהל התכנון דלית זילבר, צילום: ניב קנטור מנהלת מינהל התכנון דלית זילבר | צילום: ניב קנטור מנהלת מינהל התכנון דלית זילבר, צילום: ניב קנטור

בעיר תל אביב כמעט ולא נותרו עתודות קרקע ריקות, אך מינהל התכנון סימן כמה עתודות פנויות שצפויות לספק עניין רב לשוק הנדל"ן בשנים הקרובות. במתחם מנשיה סמוך לים ולבית הטקסטיל, בין הרחובות קויפמן ממערב, ברנט ממזרח ומסילת הרכבת הקלה המתוכננת מדרום, מתוכננות להיבנות 500 יח"ד. בצד השני של העיר, בשטח שמדרום לקיבוץ גלוית, על הקרקע שמשמשת כיום את בית ספר הולץ, מתוכננת שכונת מגדלים שבה 1,500 דירות.

תל אביב תוכל לספק למחוז אלפי יחידות דיור בהתחדשות עירונית, תהליך שרשם זינוק בשנים האחרונות. אבל את המסה העיקרית של הדירות תספק דווקא חולון בעזרת תוכנית לבניית כ־13 אלף דירות על החולות בדרום מזרח העיר.

בחינה של המפה חושפת כי מחוז ירושלים יתקשה לספק את מלאי הדירות שמצופה ממנו. על פי התוכנית האסטרטגית, עד 2040 המחוז צריך לאשר תוכניות לבניית כ־400 אלף דירות. אבל הסקירה של מינהל התכנון מלמדת כי יש במחוז זה מעט מאוד עתודות קרקע פנויות. ברמת רחל בירושלים מתוכננות 1,500 יח"ד, בדרום מערב גילה 1,000 יח"ד, ובמזרח ירושלים יש שתי תוכניות לבניית 4,000 יח"ד. בנוסף יש גם תוכנית לבניית אלף דירות בצפון שכונת רמות.

מלבד זאת לא סומנו עתודות קרקע שבהן מקודמות תוכניות חדשות. עיר הבירה תצטרך ליצור דירות באמצעות שורה של תוכניות התחדשות עירונית, רבות מהן כבר מקודמות כעת: לאורך ציר הרכבת הקלה תוספת של 10,000 יח"ד, בעטרות 8,000 דירות, ותוכנית פינוי בינוי ענקית בקרית יובל תאפשר הוספת 10,000 דירות.

גם חדרה תזנק

מחוז דרום אמור על פי התכנית לספק קרוב ל־500 אלף יח"ד, מחצית בחלק הצפוני של המחוז באזור אשקלון ואשדוד, והמחצית השנייה תגיע מאזור באר שבע. עשרות אלפי דירות כבר בהליכי בנייה בזכות שני הסכמי גג ענקיים שחתמה המדינה עם ערים אלה ובהן פוטנציאל לבניית כ־70 אלף דירות. דימונה תתרום עוד 15 אלף יח"ד. העיר באר שבע כבר חתומה על הסכם גג לבניית כ־20 אלף דירות. לפי המכרזים האחרונים שפרסמה רמ"י בעיר ההיצע גדול מהביקוש, וקבלנים לא ניגשים למכרזים נוספים. עם זאת עיון במפה מלמד כי במינהל התכנון מכינים בקנה תוכניות לעוד כמה אלפי דירות – כ־2,800 על שטח מחנה נתן שיפונה.

מחוז חיפה היה הראשון שבו הוצגו הממצאים של הצוות במינהל התכנון שמקדם את התוכנית, מהם עולה כי מבחינת מלאי תכנוני לבנייה למגורים הכמות מספקת. התוכנית הגדירה כי עד 2040 יאשר המחוז תוכניות לבניית 310 אלף דירות. בחיפה עולה כי קיימת סבירות גבוהה מאוד כי בסיסי צה"ל – בה"ד חיל הים ומרכז שיקום ואחזקה – יפונו לטובת שכונות מגורים שבהן כמה אלפי דירות. כמו כן העיר תספק דירות בכמה תוכניות במורדות הכרמל. על פי המפה חדרה צפויה כמעט להכפיל את מספר התושבים בה, עם שורה של תוכניות ממערב למזרח ובהן פוטנציאל לבניית עוד 27 אלף דירות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות