אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ארגנטינה הגדירה את חיזבאללה כארגון טרור צילום: AP

ארגנטינה הגדירה את חיזבאללה כארגון טרור

ביום השנה ה-25 לפיגוע בבניין הקהילה היהודית ארגנטינה הקפיאה נכסים של חיזבאללה, והגדירה אותו כארגון טרור. ברקע: הקשר עם ממשל טראמפ

18.07.2019, 17:43 | ynet

ארגנטינה הורתה להקפיא נכסים של אנשי חיזבאללה, והגדירה בפועל את חיזבאללה כארגון טרור. ההודעה פורסמה במקביל לביקורו בארגנטינה של מזכיר המדינה האמריקני מייק פומפאו, ובזמן שבמדינה מציינים את יום השנה ה-25 לפיגוע במרכז הקהילה היהודית בבואנוס איירס שבו נרצחו 85 בני אדם.

ארגנטינה האשימה את חיזבאללה ואת איראן בפיגוע במרכז הקהילה היהודית. שתיהן הכחישו מעורבות באירוע. בנוסף מאשימה ארגנטינה את ארגון הטרור השיעי בפיגוע בשגרירות ישראל בבואנוס איירס ב-1992, פיגוע שבו נרצחו 29 בני אדם. ארגנטינה אמנם מטילה על חיזבאללה את האחריות על הפיגוע ב-1994, אך עד כה איש לא הורשע במתקפה. גם חקירת הפיגוע בשגרירות ישראל לא הובילה לכתבי אישום.

הפיגוע בארגנטינה לפני 25 שנה, צילום: AP הפיגוע בארגנטינה לפני 25 שנה | צילום: AP הפיגוע בארגנטינה לפני 25 שנה, צילום: AP

יחידת המודיעין הכלכלי של ארגנטינה הורתה להקפיא נכסים של אנשי חיזבאללה ושל הארגון, יום אחרי שהמדינה פרסמה רשימה עדכנית של אנשים ומוסדות שמעורבים בטרור. "כרגע חיזבאללה ממשיך להוות איום שוטף על הביטחון ועל שלמות הסדר הכלכלי של הרפובליקה הארגנטינאית", נמסר בהודעת היחידה.

גורם בממשלת ארגנטינה אמר שבעקבות הקפאת הנכסים מוגדר חיזבאללה כארגון טרור. ארגנטינה המדינה הראשונה באמריקה הלטינית שמגדירה את חיזבאללה כך. גורמים אמריקנים וארגנטינאים ציינו שחיזבאללה פועל באזור הגבול המשולש של ארגנטינה, ברזיל ופרגוואי. פעילות בלתי חוקית של אנשי חיזבאללה באזור עוזרת לממן את הפעילות של ברחבי העולם.

עדיין לא ברור אם הכללת חיזבאללה ברשימת ארגוני הטרור בארגנטינה תוביל לצעדים קונקרטיים נגד חיזבאללה באזור. לפי הפרשן בנחמין חדאן ממרכז ווילסון בוושינגטון ייתכן שבעקבות הצעדים האחרונים נגד חיזבאללה תקבל ארגנטינה סיוע ביטחוני מארה"ב, כולל הגברת שיתוף המידע המודיעיני. ההחלטה של בואנוס איירס להצטרף לוושינגטון בהגדרת חיזבאללה כארגון טרור עשויה להיחשב כהישג לממשל של דונלד טראמפ, ועשויה ללחוץ על ברזיל ופרגוואי לפרסם הודעות דומות.

ארה"ב מעוניינת לשקם את שיתוף הפעולה הביטחוני עם ארגנטינה, אחרי דעיכה ביחסים בתקופת שלטונה של הנשיאה כריסטינה פרננדס דה קירשנר. בוושינגטון מתייחסים לנשיא הנוכחי מאוריסיו מקרי בתור בן ברית - בתקופה שבה מעצמות אירופה לא ממהרות להציע סיוע על רקע המתיחות עם איראן, והמחלוקות עם ארה"ב על הסכם הגרעין.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות