אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
איך הגיעו 3,271 בקבוקים של משככי כאבים לעיירה של 2,831 איש? צילום: שאטרסטוק

איך הגיעו 3,271 בקבוקים של משככי כאבים לעיירה של 2,831 איש?

מסמכים שהוגשו לבית משפט בקליבלנד מפרטים את האופן שבו אינטרסים תאגידיים הזינו את המגפה הקטלנית של משככי הכאבים על פני שני עשורים

20.07.2019, 16:31 | שירות כלכליסט
עובדת של רשת בתי המרקחת Walgreens הייתה המומה מכמות משככי הכאבים שנשלחו לבית מרקחת בודד בפורט ריצ'י, פלורידה - עיירה שאוכלוסייתה 2,831 איש. בית המרקחת שם הזמין 3,271 בקבוקים של אוקסיקודון בחודש.

קראו עוד בכלכליסט

"אני לא יודעת אפילו איפה היה להם מקום לכל הבקבוקים האלה", כתבה ברברה מרטין, שתפקידה היה פיקוח ואיתור עסקאות תרופות חשודות, באימייל שמוען לעמיתה בינואר 2011. בחודש שלאחר מכן, החברה שלחה עוד הזמנה חריגה לאותה חנות.

אותו אימייל הוא אחד מתוך אלפי מסמכים של תאגידים וחברות מכל רחבי תעשיית התרופות והקמעונאות – מזכרים פנימיים, הצהרות, דוחות מכירה ושילוח, ניתוחי מומחים, ומידע אחר – שהוגשו אתמול (ו') לבית משפט בקליבלנד שבאוהיו ע"י עורכי דין המייצגים ערים, עיירות ומחוזות שנפגעו קשות ממכת ההתמכרות למשככי כרבים בארה"ב, ופירטו בתביעתם את האופן שבו אינטרסים תאגידיים שונים הזינו את המגפה הקטלנית שנמשכת כבר כמעט שני עשורים. המסמכים נחשפים כעת בניו יורק טיימס, בוושינגטון פוסט ובוול סטריט ג'ורנל.

אוקסיקודון, משכך כאבים אופיואידי, צילום: שאטרסטוק אוקסיקודון, משכך כאבים אופיואידי | צילום: שאטרסטוק אוקסיקודון, משכך כאבים אופיואידי, צילום: שאטרסטוק

על פי המסמכים שהוגשו לבית המשפט בהצפת השוק בתרופות אלה לכל דורש לקחו חלק גם רשתות כמו וולמארט ו-Rite Aid ואיתן עוד יצרניות קטנות רבות ואלמוניות יחסית של תרופות גנריות. הנזק היה כה עצום עד שאחד מהמחוזות במדינת אוהיו נאלץ לפתוח חדר מתים נייד על מנת להתמודד עם כמות האנשים שמתו ממנות יתר. בשיא המגפה, הספקים שהרוויחו הכי הרבה לא היו דווקא מבין הגדולים והידועים ביותר, אלא בעיקר חברות קטנות שייצרו את אותן תרופות גנריות. בין 2003 ל-2011 למשל, חברת Mallinckrodt, יצרנית אירית של תרופות גנריות, מכרה 53 מיליון הזמנות של משככי כאבים, אך דיווחה רק על 33 מהן כחשודות.

הגשת המסמכים מהווה רגע חשוב בישורת שלקראת המשפט הראשון מבין קרוב ל-2,000 תביעות שהוגשו לבית המשפט על ידי ערים ועיירות בכל רחבי ארה"ב, המבקשות פיצויים של מיליארדי דולרים מהתאגידים והחברות הקשורות למגפת משככי הכאבים.

האם תהיה פשרה? 

התביעות האלה מתנקזות למשפט שייפתח באוקטובר בביהמ"ש הפדראלי שבקליבלנד. טבעוחברות נוספות הקדימו תרופה למכה, והגיעו לפשרה מול מדינת אוקלהומה בסוף מאי האחרון. טבע שילמה בהסדר זה 85 מיליון דולר, אולם היא עדיין תצטרך להתמודד עם אלפי תביעות אחרות.

המשפט אמור להוות אבן בוחן להיתכנות של משפטים נוספים בנושא. השופט דן אהרון פולסטר מבית המשפט הפדרלי של צפון אוהיו מקווה שהדבר יעודד את שני הצדדים להגיע להסדר כולל במסגרתו יועברו פיצויים לערים ועיירות וימנע משפטים נוספים.

התובעים מקווים מאידך שבית המשפט יפסוק שבמשך שנים התעלמו החברות הנתבעות מחוקים שחייבו אותן לפקח ולדווח על הזמנות חשודות, ולמעשה הפרו אותם. הם טוענים גם כי הן יצרו "מטרד ציבורי" – משבר מתמשך שמשפיע לרעה על תחומים רבים נוספים של בריאות הציבור, כמו מחלקות טיפול נמרץ לילודים, שירותי האומנה, שירותי החירום, תוכניות התנקות ושיקום מסמים, ועל מערכת המשפט.

יצרניות התרופות הגנריות טוענות מצידן שהן אינן משווקות את מוצריהן, ושאין להענישן על מכירת גרסאות גנריות של תרופות שמאושרות ע"י מינהל המזון והתרופות האמריקאי. רשתות בתי המרקחת שמכרו את התרופות טוענות שהתובעים לא הציגו ראיות לכך שתרופות שהן הפיצו לסניפיהן הגיעו למקומות הפצה אחרים באופן בלתי חוקי, וכן שרבות מטענות התובעים אינן תקפות עוד בשל חוקי התיישנות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

7 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

7.
מחר יתבעו את יצרני המכוניות
כי יש תאונות ואנשים נפגעים. ויצרני המכוניות ממשיכים לפרסם כאילו כלום. ומה עם יצרני הממתקים ? גם הם ממשיכים לדחוף לאנשים סוכר. תביעה מאוד מאוד מוזרה. אלא עם כן הם עברו על החוק ולא דיווחו על עסקאות חשודות, ואז כל הוויכוח הוא מה זה עסקה חשודה.
מוזר  |  21.07.19
6.
לא יעבוד להם
מה הקשר של חברות תרופות? לכל מנה יש מרשם, וכל מרשם כזה מדווח לרשויות. עם יש מישהו שנרדם בשמירה אז זה הרשויות בעצמן. בכל מקרה בין חברות תרופות עד ללקוחות יש רופאים ובתי מרקחת. אם יש משהו שלא עבד בארהב אז זה מערכת הבריאות. חברות תרופות לא קשורות לבעיה. זה כמו להאשים יצרני תחמושת כי הכדורים הרגים אנשים. מה יצרן תחמושת אשם שיש פושע שירה במישהו?
שמוליק  |  20.07.19
לכל התגובות