אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

זוכת פרס נובל היזידית לטראמפ: "דאע"ש הרגו את אמי ואת ששת אחי"; הנשיא: "איפה הם עכשיו?"

נדיה מוראד, שעברה עינויים וניצול מיני בידי דאע"ש ואיבדה את משפחתה, ביקרה בבית הלבן וביקשה מנשיא ארה"ב לעזור לקהילתה - אך טראמפ לא ממש התעניין, וגרם לה לחזור על כך שמשפחתה נספתה; המפגש הפך ויראלי ורבים זעמו על טראמפ ברשתות החברתיות

21.07.2019, 14:38 | שירות כלכליסט
נדיה מוראד, זוכת פרס נובל לשלום ופליטה יזידית, ביקשה בסוף השבוע באופן אישי מהנשיא טראמפ לעזור לקהילתה, באופן שהיה רגשי וכמעט נואש לרגעים. אך טראמפ נראה מוסח דעת במהלך הפגישה, שהפכה במהרה לויראלית, וגרמה לכך שרבים זעמו על הנשיא ברשתות החברתיות ובתקשורת.

קראו עוד בכלכליסט

במהלך ביקור בחדר הסגלגל בבית הלבן סיפרה מוראד כיצד למרות קריסתו של ארגון דאע"ש, הממשלות העיראקית והכורדית ממשיכות להילחם על השליטה באזור שהוא מולדתו של העם היזידי. היא קראה לטראמפ להתערב ולמנוע את המאבק בין שתי הממשלות.

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ במפגש עם נאדיה מוראד, פעילה יזידית וזוכת פרס נובל לשלום, צילום: גטי אימג נשיא ארה"ב דונלד טראמפ במפגש עם נאדיה מוראד, פעילה יזידית וזוכת פרס נובל לשלום | צילום: גטי אימג'ס נשיא ארה"ב דונלד טראמפ במפגש עם נאדיה מוראד, פעילה יזידית וזוכת פרס נובל לשלום, צילום: גטי אימג

מוראד, בשנות ה-20 שלה, שרדה עינויים וניצול מיני מידי דאע"ש. היא הפכה לפעילה למען חיסול ההתעללות המינית באזורי מלחמה וקונפליקטים, ועל כך זכתה בפרס נובל לשלום. האשה הצעירה, שעמדה מאחורי טראמפ במהלך הפגישה, היא אחת מתוך 27 שורדי רדיפה דתית שביקרו את טראמפ ביום רביעי.

"היום אתה יכול לפתור את הבעיה שלנו. אין יותר דאע"ש אבל אנחנו לא יכולים לחזור לבתינו כי הממשלות הכורדית והעיראקית נלחמות זו בזו על השליטה באזור המחיה שלנו. ואנחנו לא יכולים לחזור לשם אם אין באפשרותנו לשמור על כבודנו ומשפחותינו," כך אמרה מוראד לנשיא.

"אבל דאע"ש איננו," ענה טראמפ ואז אמר שכעת הוא מבין שהבעיה היא הממשלות הכורדית והעיראקית.

מוראד הסבירה גם כיצד היא ו-95,000 יזידים נוספים הפכו לפליטים, כיוון שהאזור עדיין נמצא במצב מלחמה למרות חיסולו של דאע"ש.

"הם היגרו לגרמניה בדרכים מאוד מסוכנות. לא כי הם רוצים להיות פליטים, אלא כי אין להם מקום בטוח לחיות," היא אמרה. דבריה מגיעים בעוד טראמפ מנסה להגביל את מספר המהגרים שנכנסים לארה"ב, בעיקר ממרכז אמריקה. מהגרים רבים מגואטמלה, אל סלבדור והונדורס נמלטים בימים אלה מעוני מחפיר ומהאלימות שמשתוללת ברחובות ארצותיהם.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות