אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מאבריק נכנע לסינים: דגלי טיוואן ויפן הוסרו מהמעיל של טום קרוז בסרט ההמשך ל"טופ גאן" צילום: Paramount

מאבריק נכנע לסינים: דגלי טיוואן ויפן הוסרו מהמעיל של טום קרוז בסרט ההמשך ל"טופ גאן"

בטריילר לסרט ההמשך של הלהיט משנות ה-80, Top Gun: Maverick, לובשת דמותו של קרוז את אותו מעיל עור מפורסם שלבשה בסרט המקורי - אך עם שלושה שינויים בולטים: דגלי טיוואן ויפן, כמו גם אזכור לספינת המלחמה האמריקאית USS Galveston שפעלה ביפן - הוסרו ממנו. סין נוהגת לתקוף כל ארגון שמתייחס לטיוואן כאל מדינה עצמאית

21.07.2019, 22:43 | שירות כלכליסט

סרט ההמשך של "טופ גאן", שבזמנו הקפיץ את שיעור המתגייסים לצי האמריקני ב-500%, נכנע לדרישותיה של המפלגה הקומוניסטית הסינית - ושינה את מעיל הטייסים שלובש "מאבריק", המגולם על ידי טום קרוז ושעל שמו קרוי הסרט.

קראו עוד בכלכליסט

מעיל הטייסים המקורי של מאבריק, בסרט טופ גאן, צילום: Paramount מעיל הטייסים המקורי של מאבריק, בסרט טופ גאן | צילום: Paramount מעיל הטייסים המקורי של מאבריק, בסרט טופ גאן, צילום: Paramount

בטריילר של Top Gun: Maverick, שיצא לאקרנים ביום חמישי, דמותו של טום קרוז עדיין לובשת את מעיל העור המפורסם שלה, אבל משהו נעדר ממנה: משתמש טוויטר חד אבחנה כתב שמאבריק, שדמותו ושמו מסמלים עצמאות ונחישות, לובש כעת ז'קט שנראה שעבר שינוי על מנת לפייס את סין, יריבתה הצבאית העיקרית של ארה"ב כיום.

כך, על הז'קט המקורי התנוסס סמל עליו היה כתוב Far East Cruise 63-4, USS Galveston, לזכר ספינת מלחמה אמריקאית אמיתית שפעלה ביפן, טייוואן ומערב האוקיינוס הפסיפי, והתנוססו עליו בהתאם דגלי ארה"ב, האו"ם, יפן וטייוואן; בסרט החדש על הסמל מתנוססים דגלי ארה"ב והאו"ם בלבד, ללא היפני או הטייוואני, ולא מוזכרת בו הספינה גלבסטון.

המעיל החדש וזה המקורי. אין זכר לטיוואן או ליפן, צילום: Paramount המעיל החדש וזה המקורי. אין זכר לטיוואן או ליפן | צילום: Paramount המעיל החדש וזה המקורי. אין זכר לטיוואן או ליפן, צילום: Paramount

סין נוהגת לתקוף כל ארגון שמכיר בעצמאותה של טייוואן או מתייחס אליה כאל מדינה עצמאית. כך למשל, איימו הסינים על חברות תעופה רבות שלא יציגו את טייוואן כמדינה, וכולן נכנעו ללחץ.

יפן כבשה את סין במלחמת העולם השנייה ובין המדינות עדיין זורם "דם רע" בעקבות הלחימה הברוטלית שאירעה לפני שבעה עשורים. סין מממנת תכופות סרטי תעמולה בהם מוצגים גיבורים סינים שהורגים כובשים יפנים. בעוד שארה"ב עדיין מחזיקה בעמדה הרשמית שטייוואן היא פרובינציה שניתקה עצמה מסין, מסמך של משרד ההגנה מהזמן האחרון התייחס לטייוואן כאל מדינה - ועורר זעם מצד בייג'ינג.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות