אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
החל משלישי: האחיות ישבתו במחאה על מחסור בכוח אדם צילום: אפי שריר

החל משלישי: האחיות ישבתו במחאה על מחסור בכוח אדם

בהמשך לסכסוך העבודה שהוכרז, הודיעה הסתדרות האחים והאחיות על השבתת מערכת הבריאות: "אנחנו לא עובדי כפייה". משרד הבריאות הגיב: "אנו מוקירים את עבודת האחיות, אך לא נתגמש על הסטנדרט הנדרש"

21.07.2019, 19:31 | ענבר טויזר, ynet ושירות כלכליסט

הסתדרות האחים והאחיות הודיעה היום (א') על שביתה החל מיום שלישי במחאה על המחסור בכוח אדם. "האחים והאחיות בישראל אינם עובדי כפייה, ולא ייתנו עוד יד לעבודה מחוץ לתקנים ולרישיון, למטלות, נהלים ובקרות ללא תוספת כח אדם וללא תוספת שכר בהתאם", נמסר בהודעה על העיצומים. "על כן, הסתדרות האחים והאחיות בישראל מודיעה כי החל מיום שלישי תתקיים שביתה כללית במתכונת חירום בכלל מערכת הבריאות".

קראו עוד בכלכליסט

בהודעה נטען כי משרדי הבריאות והאוצר הם האחראים הישירים לכך שהמחלקות בבתי החולים עלו על גדותיהן והמסדרונות ממשיכים להתמלא בחולים ובמיטות מחוץ לרישיון החוקי שמשרד הבריאות עצמו העניק: "התורים הפוגעים בבריאותם של כל אזרח במדינת ישראל. התנהלות זו יוצרת עומסים כבדים על האחיות ופגעה ביכולתן לספק טיפול הולם ובטוח למטופלים.

"האחים והאחיות בישראל הם המשאב האנושי החשוב ביותר ליציבותה ואיתנותה של מערכת הבריאות הציבורית. בלעדינו לא יכולה להינתן רפואה ראויה לאזרחי ישראל. על כן, שמירה על מעמדן, תנאי העסקתן, סביבת עבודתן ומקצועיותן של האחיות בישראל הוא אינטרס לאומי ראשון במעלה של מדינת ישראל ואזרחיה".

משרד הבריאות מסר בתגובה כי הוא "מוקיר את עבודת האחיות, שנמצאות בלב העשייה של מערכת הבריאות והשירות הציבורי. אנחנו פועלים יחד עם כל הגורמים הרלוונטים להקלת העומסים ומציאת פתרונות להפחתת העומס והשחיקה, וזאת בהמשך להוספה של יותר מ-300 תקני אחיות רק לאחרונה. יחד עם זאת, לכולנו יש מחוייבות ואחריות למטופלים ולביצוע כלל המשימות הנדרשות לטיפול רפואי בסטנדרט הנדרש. לא תהיה התגמשות בסטנדרט רפואי מציל חיים מצד המשרד. מחר צפויה להתקיים פגישה עם הסתדרות האחיות בנושא".

אחיות (ארכיון), צילום: אפי שריר אחיות (ארכיון) | צילום: אפי שריר אחיות (ארכיון), צילום: אפי שריר

לפני כמה שבועות הכריזה הסתדרות האחיות על סכסוך עבודה לאור מחסור בתקנים שמקשה את השלמת משימת האקרדיטציה - מבדק לתו תקן בינלאומי שנדרשים לבצע בתי החולים בישראל.

מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב, הורה לפני כמה ימים למנהלי בתי החולים לקצץ בשכרן של האחיות אם ימשיכו בסכסוך העבודה. בעקבות כך איימה יו"ר הסתדרות האחיות אילנה כהן: "אם יילקח שקל אחד משכר האחיות שפועלות על מנת לתת את הטיפול הראוי לאזרחי ישראל - נשבית את מערכת הבריאות".

בתגובה להודעה היום מסר אראל בוצ'ינסקי יו"ר "מרשם" (ארגון המתמחים לרפואה): "מאבק האחיות הוא ראוי וחשוב ובבסיס שלו הוא מאבק על תקנים - הבעיה המרכזית של מערכת הרפואה הציבורית בישראל. דווקא עכשיו, בימים שלפני הבחירות, נבחרי הציבור חייבים לשים את נושא הגדלת התקנים במערכת הבריאות בראש סדר העדיפויות".

יו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד הביע הערב (א') תמיכה במאבקם של האחים והאחיות ויו"ר הסתדרות האחים והאחיות אילנה כהן, כנגד איומי משרד הבריאות לבצע הפחתות בשכרם של העובדים.

במכתב חריף ששלח בר-דוד למנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב, התריע יו"ר ההסתדרות כי במידה שמשרד הבריאות לא יחזור בו מן האיומים כלפי האחים והאחיות, תפעל ההסתדרות במלוא עוצמתה על מנת לשנות את רוע הגזירה, עד כדי השבתה מלאה של מערך הבריאות בימים הקרובים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות4 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

4.
בלי אחיות כל המערכת לא שווה כלום
כל העומסים ועבודה בחזית מבוצעת ע״י אחיות, מוסיפים להם עוד אחריות ועוד משימות, אחיות עושות עבודה לא פחות חשובה מרופאים ואף אגיד יותר חשובה בהרבה. גם השכר לא הוגן, אחיות לומדות כולל התמחויות לא פחות מרופאים וגם יודעים ממש לא פחות. זה לא שנות 50 שאחיות היו אחיות טרזה, המקצוע הזה היום במקום אחר.... אם תהיה השבתה אני מצטרף וקורא לכל הרופאים להצטרף למאבק. מה אנחנו שווים בלי אחיות?
רופא בפנימית  |  21.07.19
2.
תמיד האזרח סוחב על גבו את הנטל
האזרח הרגיל עובד שעות ארוכות וקשות בשביל משכורת לא מספקת ובסוף נפגע ממחאת האתיופים. עכשיו האחיות שובתות ואותו אזרח שנתקע במחאה - צריך לרוץ לבית החולים לדאוג שבן משפחתו מקבל את הטיפול הדרוש גם במתכונת שבת. אז אותו אזרח שהוא בעצם הרוב במדינה, משלם את מחיר מאבק הצדק של האחר. אבל אף אחד לא דואג לצדק שלו.
אני  |  21.07.19