אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
זאת זכות לתת שירות: מודל חדש בחברות הטכנולוגיה צילום: אלכס קולומויסקי

זאת זכות לתת שירות: מודל חדש בחברות הטכנולוגיה

מדוע חברות טכנולוגיה רבות עוברות למודל של מכירת שירות במקום המודל המסורתי של מכירת מוצר, מי מרוויח מכך ואיך זה קשור לעסקת הרכישה של חברת דל טכנולוגיות?

22.07.2019, 07:55 | שמוליק קרפף

בהשקעה חכמה במהלך העשור האחרון אימצו חברות טכנולוגיה רבות את מודל התוכנה כשירות, שבמסגרתו תוכנה המסופקת למשתמש, זמינה באתר של הספק. תוכנה כשירות היא למעשה חלופה למודל המסורתי, של רכישת מוצר תוכנה והתקנתו במחשב או בשרת של הארגון.  

קראו עוד בכלכליסט

המודל החדשני עדיף על פני המודל המסורתי בשני מובנים: היתרון הראשון טמון במחיר. מכיוון שלא נדרשות התקנות יקרות ותחזוקה שוטפת בשרתים של הארגון, הספק מסוגל לגלגל את החיסכון הלאה ללקוח, ושניהם מרוויחים - הראשון נהנה משולי רווח גבוהים יותר עבור המוצר והאחרון נהנה ממחיר מוזל. היתרון השני במודל העסקי טמון ביכולתו של הספק לייצר מערכת יחסים עסקית חוזרת עם הלקוח. באמצעות הגישה לממשק התוכנה המשותף יכול הספק להציע פתרונות נוספים והצעות ערך נוספות בתחום הפעילות של הלקוח, דבר שמגדיל את שורת ההכנסות שלו עצמו.

סיסקו - אחת החלוצות ביישום המודל

אימוץ מודל התוכנה כשירות סייע לחברת סיסקו בשנים האחרונות, בשני מישורים. המישור הראשון הוא חזרה לצמיחה עקבית בשורת ההכנסות. לשם המחשה, בשנים 2014–2017 סבלה ענקית הטכנולוגיה מחוסר עקביות בהכנסות, שנעו מצמיחה חד־ספרתית נמוכה ועד ירידה חד־ספרתית נמוכה. עם זאת, את 2018 היא כבר סיימה עם צמיחה נאה של 5.7%, עם תחזית לצמיחה של 5% בשורת ההכנסות במהלך 2019.

המישור השני שבו חל שיפור משמעותי הוא הרווחיות. שולי הרווח הנקי המתואם של החברה בשנת 2014 עמדו על רמה של 18.8% בלבד. זאת, בהשוואה לרמה של 23.4% נכון לסוף 2018. השיפור בשולי הרווח נתן את אותותיו גם בתזרים המזומנים. את שנת 2019 הפיסקאלית (יולי 2019) צפויה סיסקו לסיים עם תזרים מזומנים חופשי בהיקף של כ־15 מיליארד דולר, גבוה משמעותית מתזרים מזומנים חופשי בהיקף של כ־11 מיליארד דולר, שנרשם ב־2014.

הנהלת סיסקו לא מתכוונת להוריד את הרגל מהגז. במסגרת פרסום התוצאות הכספיות לרבעון שהסתיים בינואר 2019, ציין מנכ"ל סיסקו צ'אק רובינס כי הכנסות החברה מתוכנה כשירות באמצעות מנויים מהוות כיום 65% מסך ההכנסות מתוכנה של החברה. גם בעלי המניות של החברה אהבו את השינוי במודל העסקי. לראיה, החל משנת 2014 ועד היום רשמה מניית החברה תשואה מצרפית (כולל דיבידנדים) של 180%, זאת בהשוואה לתשואה מצרפית של 70% בלבד שרשם מדד S&P 500. עם זאת, יש לציין כי השקעה בחברה העוברת שינוי במודל העסקי איננה חפה מסיכונים. הסיכון העיקרי בהשקעה נובע מחוסר הצלחה בהטמעת המודל העסקי החדש. כך, למשל, לקוחות החברה עלולים שלא לאמץ את מודל השירות החדש, ובעקבות כך אף לנטוש את הספקית כליל.

 , צילום: בלומברג צילום: בלומברג  , צילום: בלומברג

חברת דל - עסקה טרנספורמטיבית

היתרונות הטמונים במודל תוכנה כשירות היוו זרז משמעותי לעסקת ענק שביצעה חברת הטכנולוגיה דל במהלך השנה שחלפה. במהלך חמש השנים האחרונות פעלה דל כחברה פרטית ובדצמבר 2018 הפכה החברה לחברה ציבורית נס�חרת, בפעם השנייה בתולדותיה, בעקבות רכישתה של חברת אחסון המידע אי.אם.סי. באופן מסורתי, פעילות הליבה של חברת דל היתה מכירה של חומרה למחשבים, באמצעות מודל מבוסס מוצרים, שהיה מאופיין בשולי רווח נמוכים יחסית ובו צמיחה פושרת בשורת ההכנסות.

בעקבות השלמת הרכישה פועלת כיום דל באמצעות שלוש חטיבות שונות. החטיבה הראשונה היא VMWare, שהאחזקה בה נרכשה ב־2004 על ידי חברת אי.אם.סי. החטיבה מהווה שחקנית עולמית מובילה בתחום טכנולוגיית מידע (IT) ומייצרת הכנסות שנתיות של כ־9 מיליארד דולר עם שולי רווח גבוהים במיוחד של 33%. חטיבה שנייה היא חטיבת אחסון מידע ושרתים, המייצרת הכנסות שנתיות של כ־37 מיליארד דולר, עם שולי רווח תפעולי של 11%.

הרחק מאחור ניצבת החטיבה המסורתית של דל, הפועלת בתחום המחשוב, המייצרת הכנסות של כ־43 מיליארד דולר, עם שולי רווח נמוכים יחסית של 5%. למרות ההזדמנות הטמונה בשינוי המודל העסקי, אני סבור כי מניית דל מתומחרת כיום בתמחור מלא וממליץ על איגרת החוב של החברה ל־2023. זאת בשל גמישות פיננסית טובה ותזרים מזומנים חזק, לצד יתרות מזומן גבוהות ומשך חיים ממוצע קצר יחסית לפדיון. איגרת החוב של החברה נסחרת בתשואה ממוצעת של 3.6% לשנה.

Cisco Systems  - CSCO

החברה המובילה בעולם בתחום ציוד התקושורת. נסחרת לפי שווי שוק של 245 מיליארד דולר ומעסיקה 74,200 עובדים. בשנה שחלפה רשמה החברה הכנסות של 51.3 מיליארד דולר ותזרים מזומנים מפעילות של 16 מיליארד דולר. במהלך השנה האחרונה השיבה 20 מיליארד דולר לבעלי מניותיה, כ־6 מיליארד באמצעות תשלום דיבידנד וכ־14 מיליארד באמצעות רכישה עצמית של מניות.

Dell Technologies - Dell

אחת מחברות החומרה המובילות בעולם. נסחרת לפי שווי שוק של 41 מיליארד דולר ומ�עסיקה 145 אלף עובדים. בשנה שחלפה רשמה הכנסות של 91.3 מיליארד דולר. תזרים המזומנים מפעילות של דל עמד בשנה שחלפה על כ־6.5 מיליארד דולר. דל שמה לה ליעד להשתמש ב־70% מתזרים המזומנים החופשי כדי להקטין את רמת המינוף, שעומדת על 53 מיליארד דולר, בעקבות רכישת אי.אמ.סי.

Oracle - ORCL

אחת מחברות התוכנה המובילות בעולם בתחום ניהול מידע ארגוני. נסחרת לפי שווי שוק של 192 מיליארד דולר ומעסיקה 137 אלף עוב�דים. בשנה שחלפה רשמה הכנסות בהיקף של 39.6 מיליארד דולר וייצרה תזרים מזומנים מפעילות של 14.8 מיליארד דולר. בשנה האחרונה השיבה אורקל סך מצרפי של כ־37 מיליארד דולר לבעלי מניותיה באמצעות תשלום דיבידנד ורכישה עצמית של מניות.

הכותב הוא אנליסט ניירות ערך זרים במערך הייעוץ בהשקעות בבנק לאומי

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות