אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מי אביבים נגד המדינה: חשבון מים של 67 מיליון שקל בשדה דב צילום: עמית שעל

מי אביבים נגד המדינה: חשבון מים של 67 מיליון שקל בשדה דב

תאגיד המים תובע את משרד הביטחון ורשות מקרקעי ישראל בטענה שלא שילמו היטלי מים על נכסים בשדה משנת 2009 † ארקיע ורשות שדות התעופה התפשרו ושילמו מיליונים בגין הנכסים שבבעלותן

22.07.2019, 08:30 | ליטל דוברוביצקי

שדה דב אמנם פונה בתחילת החודש, אבל מחלוקות שונות ממשיכות להתקיים סביבו: תאגיד המים מי אביבים הגיש לבית המשפט המחוזי בתל־אביב תביעה בסך כ־67 מיליון שקל בטענה שהמדינה מסרבת לשלם היטלי מים בגין נכסים שונים בשדה. התביעה הוגשה נגד משרד הביטחון (שמופקד על חלקו של הנכס שמשמש את צה"ל) ונגד רשות מקרקעי ישראל (שמופקדת על החלק שמשמש לתעופה אזרחית).

קראו עוד בכלכליסט

לפי הנטען בתביעה, עיריית תל־אביב כבר הטילה בעבר היטלי מים וביוב על חברת ארקיע ועל רשות שדות התעופה בגין חלקים בנכס שהן אוחזות בזכויות בהם. בעקבות כך התקיימה הידברות עם הצדדים - שהולידה הסכמי פשרה עימם. "בשל כך, התביעה הנוכחית חלה על חלק הנכס שאינו מצוי בחזקת ארקיע ורש"ת", נטען. מהתביעה עולה שבפשרות הללו שולמו לעיריית תל־אביב והתאגיד סך של 1.6 מיליון שקל (ארקיע) ו־6.5 מיליון שקל (רש"ת).

שדה דב. היום האחרון , צילום: מאור שלום סויסה שדה דב. היום האחרון | צילום: מאור שלום סויסה שדה דב. היום האחרון , צילום: מאור שלום סויסה

התאגיד טוען כי "אין כל שחר בטענת המדינה בדבר הפטרתה מחבות בהיטלים לנוכח פינוי עתידי של מתחם שדה התעופה, שכן החבות בהיטל מתגבשת לפי חוקי העזר במועד הנחת התשתיות ובעת חיבור הנכס למערכת המים".

במסגרת התביעה, שהוגשה באמצעות עו"ד עפר שפיר, נטען שבין השנים 2009־2018 תאגיד המים ביצע עבודות נרחבות של שדרוג והתקנה של מערכות ביוב ומים, המיועדות בין היתר לשמש את הנכס. בניסיון להקדים תרופה למכה, מוסיף התאגיד בכתב תביעה שאין בידי המדינה לטעון להתיישנות החיוב או לטעון נגד השיהוי: "ההשתהות בהגשת כתב תביעה זה נטועה בניסיונו העקבי של התאגיד לקיים הליך פישור", נטען.

היטלים של מיליונים

שדה דב משתרע על פני 673 אלף מ"ר, כאשר הוא מורכב משני חלקים: חלק המשמש כשדה תעופה אזרחי (כ־600 אלף מ"ר) וחלק המשמש כשדה תעופה צבאי (כ־72 אלף מ"ר). על פי התביעה, המדינה חייבת לתאגיד תשלום היטלי פיתוח (היטל מים, ביוב, היטל תיעול ועוד) בגין הנכס בסך כולל של כ־67 מיליון שקל.

ממשרד הביטחון נמסר: "התביעה טרם התקבלה, עם קבלתה נגיב עליה כמקובל לביהמ"ש".

מרשות מקרקעי ישראל נמסר: "מדובר בתביעה קנטרנית המנסה להפיק רווחים על עבודות שלא נעשו בהתייחס לבסיסי צה"ל ועל חשבון תקציב הביטחון. מקומו הנכון של הדיון בתביעות התאגיד, הוא ברשות המים ולא בבית המשפט. לטענת המדינה, התאגיד אינו זכאי לקבל כעת את היטלי הפיתוח ויהיה זכאי לדמי הקמה, על פי הדין, רק בעת שיוקמו השכונות החדשות המתוכננות על שטחים אלו".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות