אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הפגינו יצירתיות: איך לענות על השאלה "ספר לי על עצמך" בראיון עבודה צילום: שאטרסטוק

הפגינו יצירתיות: איך לענות על השאלה "ספר לי על עצמך" בראיון עבודה

במקום לחזור בעל פה על קורות החיים, הפגינו חשיבה מקורית ותנו תשובה שתגרום לכם לבלוט מעל שאר המועמדים

22.07.2019, 13:33 | שירות כלכליסט
אתם יושבים בריאיון עבודה ויודעים שזה עומד לבוא. השאלה שכולם חוששים ממנה: "ספר לי על עצמך". הבעיה העיקרית היא שמדובר בשאלה עמומה ופתוחה, מה שמקשה מאד על מציאת תשובה טובה עבורה. על אף ההתנגדות בקרב רבים לשאלה הזו, מנהלי גיוס ממשיכים לדבוק בה, כך שאין ברירה וכדאי לבוא לריאיון מוכנים עם תשובה.

קראו עוד בכלכליסט

באתר theladders פרסמו מדריך קצר כולל עשר דוגמאות טובות לתשובות.

ראשית יש לזכור את שני הגורמים העיקריים שעומדים מאחורי תשובה טובה:

1. הדרך שבה אתם עונים - היא המסר: המראיין פחות מתעניין בתשובה עצמה ויותר בביטחון שאתם מקרינים, ובהתלהבות שבה אתם עונים.

2. מהירת התגובה היא למעשה התגובה: הטעות הגדלה ביותר שאתם יכולים לעשות היא להתמהמה או לגמגם את התשובה. תגובה כזו משקפת העדר מודעות עצמית והערכה עצמית.

ראיון עבודה, כולם יודעים שהשאלה "ספר לי על עצמך" תגיע, צילום: שאטאסטוק ראיון עבודה, כולם יודעים שהשאלה "ספר לי על עצמך" תגיע | צילום: שאטאסטוק ראיון עבודה, כולם יודעים שהשאלה "ספר לי על עצמך" תגיע, צילום: שאטאסטוק

 

דוגמאות לתשובות טובות ויצירתיות:

 

1. אני יכול לסכם מי אני בשלוש מילים: זוהי דרך טובה לתפוס את תשומת הלב של המראיין, והיא מדגימה יצירתיות וכן את היכולת שלכם להגיע ישר לעניין.

2. אני מנסה לחיות את חיי לפי הציטוט הבא: משקף שהתפתחות אישית היא חלק מהותי בתכנית הצמיחה הפרטית שלכם, ומצביע על היכולת שלכם להניע את עצמכם.

3. התורה האישית שלי היא: חברות מעסיקות רצים למרחקים ארוכים. השורה הזו מציבה אתכם כהוגי דעות ולא רק עובדים פשוטים.

4. האנשים שמכירים אותי הכי טוב אומרים שאני: מצביע על מודעות עצמית גבוהה.

5. חיפשתי את עצמי היום בגוגל וזה מה שמצאתי: מצביע על יכולות טכנולוגיות גבוהות והומור אישי. זו תשובה לא צפויה שהמראיינים קרוב לוודאי שיזכרו לעוד זמן מה.

6. התשוקה העיקרית שלי היא: לאנשים לא איכפת מה אתם עושים, אלא הם רוצים לדעת מי אתם, ומה שמלהיב אתכם מייצג למעשה את מי שאתם. זכרו, תשוקה מצביעה על התלהבות.

7. מאז גיל שבע רציתי להיות: תשובה כזו מצביעה על כך שהתכוננתם לעבודה הזו כל חייכם, ולא רק בלילה לפני הריאיון.

8. אם בהוליווד היו יוצרים סרט על החיים שלי היו קוראים לו: מעורר תשומת לב, מעניין ומבדר.

9. האם אוכל להראות לכם במקום לדבר: ולאחר מכן תשלפו משהו מהכיס שמייצג את מי שאתם. קשה להתנגד לתשובה מסוג זה, ובטח שאי אפשר לשכוח אותה.

10. המחמאה שאני מקבל לעיתים הקרובות ביותר היא: התשובה הזו כוללת גם מודעות עצמית ופתיחות לקבלת משוב.

קחו בחשבון שמדובר רק בשורת הפתיחה של התשובה. הסוד הוא לחשוב כיצד תמשיכו כל תשובה עם הסברים רלוונטים, מעניינים ומתומצתים, שיגרמו למראיין המשועמם גם ככה לחשוב לעצמו בהתרגשות "זו התשובה הטובה ביותר ששמעתי כל היום".

בסופו של דבר, מה שחשוב הוא לענות במהירות, להציג מחשבה יצירתית ולשבור את הדפוסים של אנשים.

הפחד או החשש שלכם מתשובות מסוג זה מובן, שכן מדובר בתשובות עם סיכון, לא צפויות ולא מקובלות, אך זוהי בדיוק הסיבה שבגללה הן עובדות. אם תצמדו ל'שטיק' הרגיל, תהפכו להיות עוד מרואיין לא ייחודי בשורה ארוכה של מרואיינים לא ייחודיים. בסופו של דבר, יקבלו אתכם לעבודה בזכות התשובות שלכם. כשמבקשים מכם לספר על עצמכם, תגרמו למראיין לשמוח ששאל את זה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

40 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

40.
הדרך הטובה ביותר להתחיל ראיון עבודה
ספר לי על עצמך: אני מוכן לתת לך עכשיו 500 ש"ח במזומן ועד 4500 ש"ח מייד כשתסדרי לי את העבודה הזאת. מה את אומרת? מראה על יוזמה ונחישות, סימון מטרות וחתירה לביצוע וייחודיות מעל כולם! תנסו, מקסימום לא הצלחתם . . . גם ככה לעבור ראיון עבודה בישראל זה 1 ל 16
א  |  31.07.19
38.
קודם צריך לשאול את גברת "כוח אדם" למה היא באה עם נעלי אצבע לראיון איתנו?
אני מסכים עם מספר 33 HR צריך רק לימי הולדת אבל מי שיעשה את זה זה פקידת הקבלה אירגון טיולים לתת לפקידת הקבלה ראיונות לתת רק למנהל המגייס בלבד מקצוע HR עבר זמנו , שילכו לעבוד בתור פסיכולוגיות בעיריה ( לא בטוח שיתקבלו )
קוקי  |  26.07.19
לכל התגובות