אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
היורופול מודאגת: קשה לשוטרים לרגל אחר אנשים ברשתות 5G צילום: שאטרסטוק

היורופול מודאגת: קשה לשוטרים לרגל אחר אנשים ברשתות 5G

תשתיות התקשורת העתידיות מציבות אתגרים לכוחות משטרה, שכן המבנה הטכני שלהן מקשה על יירוט שיחות. בימים אלה מתנהלים דיונים בקרב כוחות אכיפה באיחוד האירופי, במטרה למצוא פתרונות אפשריים לכך

22.07.2019, 16:43 | רפאל קאהאן

הנהלת היורופול, ארגון המשטרה האירופי, הביעה דאגה מכך שטכנולוגיית הדור ה-5 תושק מבלי שגורמי אכיפה יוכלו להשתמש בה לביצוע מעקבים וציתות לשיחות; לפי דיווח של ה-BBC, כל הנהלות המשטרה באיחוד האירופי עסוקות בימים אלה בדיונים בנושא, כדי לאפשר ניטור של רשתות 5G עוד לפני שיהפכו לסטנדרט בפריסה רחבה.

קראו עוד בכלכליסט

"מעקב ופיקוח על רשתות תקשורת מהווה את אחד מכלי החקירה החשובים ביותר שיש לנו", מסרה ל-BBC מנהלת היורופול, קתרין דה בול. רשתות 5G אכן מצריכות כלי ריגול שונים מרשתות 4G למשל, משום שהמידע שמועבר בהן מבוזר ונמצא במיקומים שונים ברשת - מה שמחייב ליקוט של הנתונים ואכן מקשה על האזנות.

5G - אתגר למשטרה. אילוסטרציה, צילום: שאטרסטוק 5G - אתגר למשטרה. אילוסטרציה | צילום: שאטרסטוק 5G - אתגר למשטרה. אילוסטרציה, צילום: שאטרסטוק

הודעת היורופול הפתיעה את אנשי איגוד ה-GSMA, ארגון הגג של חברות תקשורת המובייל לסוגיהן. גורמים באיגוד מסרו בתגובה שניתן בהחלט לעקוב אחר פושעים באופן חוקי דרך רשתות 5G, ושרשויות אכיפה וכוחות משטרה היו שותפות להליך פיתוח פרוטוקול ה-5G. "השותפות כללה גם את הנושאים האלה כמו קביעת תקן לאפשר ציתות חוקי. תעשיית המובייל וכל השותפים לפיתוח הטכנולוגיה החדשה, כולנו מודעים לצורך ביכולת הזו".

לא ברור מה עורר בימים אלה את הסוגיה הזו מרבצה. אך על פי ההערכות הדברים קשורים לפרסומו של דו''ח של היורופול שעוסק בדיוק בנושאים אלה ומנסה למפות את הדרישות הטכנולוגיות העתידיות. על פי הדו''ח, צריך היורופול להתמודד עם מספר טכנולוגיות חדשניות שעלולות לשמש גם פושעים בעתיד, ביניהן בינה מלאכותית, מחשוב קוונטי, תקשורת 5G, רשתות מבוזרות, מטבעות קריפטו, הדפסת תלת ממד וביוטכנולוגיה.

לא ידוע איך רוצה היורופול לפתור את האתגרים שמציבה טכנולוגיית הדור החמישי, אך כנראה שהיה עליה למצוא פתרונות אלגנטיים ולא לדרוש, למשל, התקנת דלתות אחוריות בתשתיות התקשורת. ככל הנראה שיהיה על כוחות המשטרה להצטייד במערכות ניטור מתקדמות ויקרות יותר, אם ברצונן לבצע ניטור חוקי של הרשתות שלא יהווה פתח לפגיעה נרחבת בזכויות המשתמשים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות