אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
וואווי שברה את האמברגו על צפ' קוריאה, הקימה במדינה תשתיות תקשורת צילום: KCNA REPUBLIC OF KOREA OUT

וואווי שברה את האמברגו על צפ' קוריאה, הקימה במדינה תשתיות תקשורת

לפי מסמכים שדלפו והגיעו לידי הוושינגטון פוסט, הפעילה הענקית הסינית חברת קבלן בשם פנדה, אשר בנתה עבורה את רשת הסלולר המסחרית של הדיקטטורה הסגפנית; וואווי טענה שאין לה נציגות מסחרית בצפ' קוריאה, אך לא הכחישה את ההאשמות

22.07.2019, 17:27 | רפאל קאהאן

ואווי עבדה עם צפון קוריאה על בנייה והפעלה של רשת הסלולר המסחרית דור 3 של הדיקטטורה הקומוניסטית; לפי מסמכים פנימיים שדלפו והגיעו לידי הוושינגטון פוסט, החברה ביצעה את עסקיה במדינה המוחרמת דרך קבלן צד שלישי, חברת IT בשם פנדה. האחרונה מפעילה חברה בת שעוסקת בבניית רשתות סלולר והיא שקיבלה את חוזה בניית התשתית בצפון קוריאה.

קראו עוד בכלכליסט

המסמכים הודלפו על ידי עובדים של וואווי לשעבר, וכוללים ביניהם הזמנות, חשבוניות והוראות תחילת עבודה. וואווי שיתפה פעולה עם פנדה במשך כשמונה שנים ובמסגרת מספר פרויקטים.

רן ז רן ז'נגפיי, מייסד ויו"ר וואווי | צילום: איי פי רן ז

הבעיה העיקרית עבור וואווי כעת היא להוכיח שלא הפרה את האמברגו העולמי על צפון קוריאה; המדינה מוחרמת בידי ארה''ב, האיחוד האירופי וגורמים שונים באו"ם בשל סירובה לצמצם את תוכנית הגרעין שלה. 

וואווי הגיבה לפרסום ונציג מטעמה מסר: "אין לנו שום נציגות מסחרית בצפון קוריאה". עם זאת, החברה נמנעה מלדחות את כל הטענות על הסף והוסיפה שהיא "מכבדת את כל ההגבלות שכוללות פיקוח על יצוא סחורות ושירותים לצפון קוריאה תחת התקנות של האו''ם, ארה''ב ואירופה". מפנדה הסינית לא נמסרה תגובה.

החשיפה מקשה על משפט שמתנהל בימים אלה נגד סמנכ''לית הכספים של החברה ובתו של מייסד וואווי, רן ז'ינגפיי; היא מואשמת שסייעה להפר את האמברגו על איראן, האשמה חמורה שעשויה להביא למעצרה לשנים ארוכות. מסמכים שיעידו על השיטה יקלו על החוקרים להוכיח למושבעים שהחברה לא מכבדת הסכמים בינלאומיים, והדבר גם יוריד מאמינותה אם יתגלה ששיקרה בנושא.

משרד המסחר האמריקאי כבר החל בחקירה נגד וואווי בחשד להפרת האמברגו על צפון קוריאה עוד ב-2016. כבר אז הגישו במשרד בקשות לזימון עדים ואיסוף מסמכים מגורמים שונים. על פי בדיקת הפוסט גם היום החקירה נותרה פתוחה, כך שהמסמכים שהתקבלו כעת יסייעו לעבות את התיק נגד וואווי.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות