אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"ומה אם WeWork תפשוט רגל?": השאלה שעמדה על הפרק במכירת נכס בניו יורק צילום: גטי אימג'ס

"ומה אם WeWork תפשוט רגל?": השאלה שעמדה על הפרק במכירת נכס בניו יורק

הנכס היוקרתי ברוחב וול סטריט בניו יורק הועמד על המדף על ידי הבעלים, חברת הנדל"ן רודין, שבסופו של דבר חזרה בה וביטלה את המכירה; הסיכון הטמון בעובדה ש- WeWork היא השוכרת היחידה בנכס העסיקה את הגורמים שדנו באפשרות המכירה

22.07.2019, 22:13 | שירות כלכליסט

הצטרפו לעדכונים שוטפים בערוץ הטלגרם של מדור שוק ההון ב"כלכליסט"

בשיחות ובמגעים שנוהלו לקראת מכירה אפשרית של הנכס היוקרתי ברחוב וול סטריט 100 בניו יורק, תהו היועצים המלווים את העסקה בפני הבעלים, חברת נכסי הנדל"ן רודין (Rudin Management), בנוגע לתסריט הגרוע ביותר האפשרי הנוגע ללקוח של רודין, חברת WeWork - מצב של חדלות פירעון ופשיטת רגל.

קראו עוד בכלכליסט

לפי כתבה באתר The Real Deal, על אף שהנכס לא נמכר לבסוף, הדיון בנושא המשיך להעסיק את סקטור הנדל"ן של ניו יורק, וגם מחוצה לה, בשל מעמדה של חברת חללי העבודה המשותפים WeWork בשוק השכירות העולמי. במזכר שעליו חתומה חברת היעוץ אסטדיל (Eastdil Secured) המתמחה בתחום הנדל"ן, נאמר שטענת מבקריה של חברת המשרדים המשותפים WeWork, לפיה היא לא תוכל לשלם את דמי השכירות שלה במקרה של משבר כלכלי, צריכה להילקח בחשבון גם כאשר נמכר נכס שחברת WeWork היא שוכרת מהותית בו – ודאי כשהיא השוכרת היחידה, כמו בנכס של רודין. "בהינתן המאפיין הבולט של שוכרת אחת בנכס שבוול סטריט 110, התוצאות שיניב הנכס יהיו בינאריות", נכתב במזכר.

אדם נוימן, צילום: בלומברג אדם נוימן | צילום: בלומברג אדם נוימן, צילום: בלומברג

"המזכר מציג אזהרה ברורה: 'היי, אל תאשים אותנו אם אתה קונה את הדבר הזה ונכנס אחרי זה לצרות'", אמר טימותי קינג (Timothy King), שותף מנהל בחברת CPEX Real Estate, המעניקה שירותים לנכסי נדל"ן. "בעל הבית כאן הוא כמעט תמיד נתון לחסדיה של WeWork, אם היא השוכרת היחידה. במידה מסוימת, הם אלה שאוחזים בכל הקלפים", אמר קינג.

ביל רודין, מבעלי הבית של חברת רודין, הבהיר שההחלטה שהתקבלה לבסוף, לא למכור את הנכס ברחוב וול סטריט, לא היתה קשורה לחששות מהמצב הפיננסי של WeWork, שהוזכרו לאורך המגעים מצד גורמים שונים, אלא לכך שחברת רודין העדיפה משיקולים עסקיים להמשיך להחזיק בבניין: "זהו נכס יוצא מן הכלל", אמר רודין. עם זאת, רבים רואים בהתעניינות הרבה שעוררה ההחלטה המקדמית על המכירה (שבוטלה בהמשך כאמור), הבעת אמון מצד השוק בכוחה ובעתידה של WeWork, שמתקרבת להנפקה הראשונית שלה בניו יורק. בסוף השבוע פורסם כי מייסדה אדם נוימן מימש אחזקות בחברה בסך 700 מיליון דולר.

אין הסכמה בשוק השכירות של ניו יורק על מעמדה של WeWork כשוכרת. מול גופים כמו רודין, ומשכירים חשובים נוספים, ישנם גורמים בעלי השפעה המסרבים להשכיר את הנכס שבבעלותם לחברה שייסד נוימן. בין אלה ניתן לציין את קרן אמפייר סטייט (Empire State Realty Trust), שהמנכ"ל שלה טוני מאלקין (Tony Malkin) אמר: "אנחנו לא משכירים, לא השכרנו ולא נשכיר ל-WeWork". המיליארד סם זל (Sam Zell), ממשקיעי הנדל"ן החשובים בארה"ב והבעלים המייסד של Equity Group Investments, אמר בשנת 2017: "אני לא אתן לבחורים האלה להתקרב לעסק שלי עם מקל באורך 10 רגל".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות14 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

13.
ואם FUJIFILM תפשוט רגל? ואם נוקיה תפשוט רגל? ואם ליהמן ברדרס יפשוט רגל?
WEWORK היא שוכרת כמו כל שוכרת גדולה אחרת. תמיד יש את הסכנה שהיא תפשוט רגל. נשאלת מה הסבירות לכך. לכו 20 שנה אחורה, מישהו חשב ש FUJIFILM יכולה לפשוט רגל? לכו 15 שנה אחורה, מישהו חשב שליהמן ברדרס יכולים לפשוט רגל? שנוקיה יכולה לפשוט רגל? גם חברות ענק פושטות רגל. זהו טיבו של עולם העסקים.
רועי  |  23.07.19
10.
הרעיון מדהים, המימוש בעייתי
WeWork מפסידה כסף בקצב מהיר. הם מסבסדים את השוכרים. זה עסק נהדר לשכור מהם, לא בכדי גם חברות גדולות שוכרות מהן קומות שלמות במקום לשכור ישירות מבעל הנכס. אבל המודל הזה לא יכול להחזיק. הם יאלצו או לעלות מחירים ואז שוכרים יעזבו למתחרים או לשכירות עצמית, או למצוא שירותים רווחיים להציע לשוכרים. בנתיים יש יותר שאלות מתשובות..
דורון  |  23.07.19
לכל התגובות