אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נסיגה קלה בפאונד לאחר מינוי ג'ונסון לראש ממשלת בריטניה צילום: Getty

נסיגה קלה בפאונד לאחר מינוי ג'ונסון לראש ממשלת בריטניה

המטבע הבריטי נסוג ב-0.2% מול הדולר ונסחר ב-1.245 דולר לפאונד; בשוק המקומי: היורו נחלש ב-0.3% ושערו היציג נקבע על 3.954 שקלים, הדולר היציג עלה בפחות מ-0.1% ונקבע על 3.537 שקלים

23.07.2019, 16:06 | שיר רייטר

הצטרפו לעדכונים שוטפים בערוץ הטלגרם של מדור שוק ההון בכלכליסט

 

השקל מתחזק מול מקבילו האירופי: היורו נחלש היום (ג') ב-0.3% בשוק המט"ח המקומי ושערו היציג נקבע על 3.954 שקלים. הדולר עלה בפחות מ-0.1% ושערו היציג נקבע על 3.537 שקלים.  

קראו עוד בכלכליסט

   

בשווקים הבינ"ל, הפאונד נסוג ב-0.2% מול המטבע האמריקאי לרמה של 1.24 דולר לאחר ההכרזה על בחירתו של בוריס ג'ונסון לתפקיד ראש הממשלה הבא של בריטניה.  היורו יורד ב-0.4% ל-1.116 דולר.

המשקיעים מודאגים מכך ששג'ונסון יוביל את הממלכה לברקזיט קשה – עזיבת האיחוד האירופי ללא הסכם - שנחשב לסיכון משמעותי עבור הכלכלה הבריטית. לשעבר שר החוץ הבריטי וראש עיריית לונדון, גבר על המועמד הנוסף שר החוץ ג'רמי האנט, לאחר שהסקרים חזו לג'ונסון 70% מהקולות בהצבעה.

המועמד לראשות ממשלת בריטניה, בוריס ג המועמד לראשות ממשלת בריטניה, בוריס ג'ונסון | צילום: רויטרס המועמד לראשות ממשלת בריטניה, בוריס ג

המנצח בבחירות ייכנס לתפקיד מחר בצהריים, במקום תרזה מיי שהתפטרה לאחר שלא הצליחה להשיג את תמיכת הפרלמנט בהסכם ההיפרדות מהאיחוד האירופי שהציעה. 

"ג'ונסון צפוי להתמנות לראש הממשלה הבא, כך שיש סיכוי ממשי לברקזיט קשה", אמר מוקדם יותר היום האנליסט טקויה קנדה (Takuya Kanda) ממכון המחקר Gaitame.com בטוקיו. "לטווח הקצר, הירידות עתידיות בפאונד יהיו מוגבלות כיוון שהחששות כבר מגולמים במחיר. לטווח הבינוני, הסנטימנט צפוי להישאר רך". המטבע הבריטי נחלש ב-3.7% מול הדולר בשלושת החודשים האחרונים, על רקע חוסר הוודאות בדבר טיבו של הברקזיט בסופו של התהליך.

הבנקים המרכזיים לא מחכים להורדת ריבית בארה"ב

היורו נסחר הבוקר ברמתו הנמוכה ביותר מזה חמישה שבועות, על רקע התגברות הציפיות לכך שנגיד הבנק האירופי המרכזי מריו דראגי ירמוז בנאומו ביום חמישי על הורדת ריבית בספטמבר – כדי לשמור על ציפיות האינפלציה. אנליסטים וסוחרים מעריכים שהשערות בנוגע לסבירות הברקזיט ללא הסכם וציפיות לשינוי המדיניות המוניטרית של הבנקים המרכזיים באירופה ובארה"ב ינהלו בשבועות הקרובים את המגמות בשוק המט"ח.

 

עוד ברקע למסחר בדולר, אנליסטים צופים שהפד יוריד את הריבית ב-25 נקודות בסיס מהטווח הנוכחי של 2.25%-2.5%, בפגישתו שתסתיים ב-31 ביולי. "הציפיות להורדת ריבית ה-FED ממשיכות לטלטל את שוקי המניות", אמר אלכס זבז'ינסקי, הכלכלן הראשי של מיטב דש. "שני הנציגים הבכירים ביותר בוועדה המוניטרית אחרי הנגיד, סגנו ויו"ר של השלוחה בניו יורק, הביעו עמדה שתומכת בהורדת ריבית אגרסיבית במידה והכלכלה מראה סימני חולשה. מנגד, יו"ר הבנק בבוסטון אמר שהוא לא בטוח שצריך להוריד ריבית בכלל. אנו מעריכים שהריבית תרד ברבע אחוז בסוף החודש ועשויה לרדת עוד פעמיים עד סוף השנה".

זבז'ינסקי התייחס לשוק המקומי ואמר כי "אלמלא הריבית האפסית בישראל, היינו מדברים על כך שהתנאים הנוכחיים במשק מתאימים יותר להורדת ריבית ע"י בנק ישראל מאשר להעלאתה". לפי הכלכלן, הירידה החדה מהצפוי במדד המחירים לצרכן שפורסם בשבוע שעבר, הפחיתה עוד יותר את הסיכוי לעליית הריבית בישראל שגם לפניכן היה לא גבוה. "גם ההתחזקות האחרונה של השקל מעלה עוד מכשול לבנק ישראל".

זבז'ינסקי הוסיף כי "בשבוע שעבר ירדה הריבית בשלוש מדינות - דרום קוריאה, דרום אפריקה ואינדונזיה - לאחר הורדת הריבית באוסטרליה בתחילת יולי וברוסיה, צ'ילה והודו בחודש יוני. בכך מסתמן שהבנקים המרכזיים בעולם לא מחכים להורדת ריבית של הפד האמריקאי ומתחילים בעצמם להקל במדיניות המוניטרית".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות