אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"השמאלנים נחלת העבר": הבמאי חנן שניר נפרד מעמוס עוז וחוזר ל"קופסה שחורה" צילום: אוראל כהן

"השמאלנים נחלת העבר": הבמאי חנן שניר נפרד מעמוס עוז וחוזר ל"קופסה שחורה"

במחוות געגוע לחברו שהלך לעולמו השנה חוזר הבמאי, זוכה פרס התאטרון הישראלי למפעל חיים, לרומן המיתולוגי שיעלה כמחזה בבית ליסין באוגוסט הקרוב; "יש במחזה הזה משהו נבואי"

24.07.2019, 08:12 | מאיה נחום שחל

המחזה: חנן שניר הפך את רומן המכתבים שכתב עוז ב־1987 למחזה עם קפיצות בזמן ובמקום, כאשר השחקנים המגלמים את הדמויות הם גם המספרים. אילנה ואלכס נפגשו בצבא בסוף שנות החמישים, הוא מג"ד נוקשה וחסר ניסיון בקשרים רומנטיים והיא פקידה יפה שמצליחה לכבוש אותו, להתחתן איתו וללדת את בנם בועז.

קראו עוד בכלכליסט

הנישואים מתפרקים וכעבור כמה שנים הוא הופך למדען מצליח ואמיד בארה”ב. היא נישאת למישל סומו, דתי־ימני, ויולדת את בתם יפעת. אילנה, שלא משתחררת מאהבתה לאלכס, כותבת לו מכתבים, וסומו במקביל סוחט ממנו כספים לרכישת אדמות בשטחים. "כמו אחרי תאונת מטוס אנחנו מנסים לפענח את הקופסה השחורה. מכאן ואילך, כמו שכתוב בפסק הדין ההיסטורי שלנו, אין לנו זה על זו ולא כלום", כותב אלכס לאילנה, אולם בהמשך, כשהוא מגלה שמחלה מקננת בגופו, משהו בו מתרכך.

חזרות להצגה קופסא שחורה: מיכל שטמלר ויורם טולדנו. מאחור: נמרוד ברגמן ויובל ינאי. עיבוד שני של הרומן , צילום: אוראל כהן חזרות להצגה קופסא שחורה: מיכל שטמלר ויורם טולדנו. מאחור: נמרוד ברגמן ויובל ינאי. עיבוד שני של הרומן | צילום: אוראל כהן חזרות להצגה קופסא שחורה: מיכל שטמלר ויורם טולדנו. מאחור: נמרוד ברגמן ויובל ינאי. עיבוד שני של הרומן , צילום: אוראל כהן

הבמאי והמחזאי: שניר, זוכה פרס התיאטרון הישראלי למפעל חיים, שימש 30 שנה כבמאי הבית של הבימה, וכעת חוזר לביים בתיאטראות אחרים. הרומן שלו עם יצירתו של עוז החל ב־1982 בקאמרי, כשעיבד וביים את ספרו "מקום אחר", ומאז נרקמה חברות בין השניים. ב־2003 עלה העיבוד הראשון של "קופסה שחורה" בהבימה (בשיתוף תיאטרון באר שבע), עם רמי הויברגר, אסנת פישמן ויעקב כהן; עוז שיבח את ההפקה, שלדבריו "הפכה יצירה סימפונית לקאמרית". ב־2009 שניר עיבד גם את "אותו הים" של עוז בהבימה.

השחקנים: מיכל שטמלר (אילנה), יורם טולדנו (סומו), נמרוד ברגמן (אלכס), יובל ינאי (עורך הדין זקהיים), תובל שפיר/נועם טל (בועז), מעין ויסברג (רחל), והילדות מיכל נוה/קרני וקסלר (יפעת).

העבודה: העיבוד החדש עבר עריכה ושינויים קלים. "התרגשתי לחזור לחומר הזה, זו מחווה שאני והתיאטרון יכולים להעניק לעמוס, שנפטר השנה", אומר שניר. "יש במחזה הזה משהו נבואי. כשסומו אומר 'אתם השמאלנים נחלת העבר, היום אנחנו הרוב', זה בדיוק מה שקורה היום. בכלל, כל הנושאים במחזה רלבנטיים: כיבוש, התנחלויות, מאבק בין אשכנזים וספרדים, חילונים ודתיים, ימנים ושמאלנים".

מועד עליית ההצגה: 5.8.2019.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות