אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ארה"ב בודקת: האם חברות הטכנולוגיה הגדולות פוגעות בתחרות צילום: google

ארה"ב בודקת: האם חברות הטכנולוגיה הגדולות פוגעות בתחרות

החקירה החדשה, שיוצאת לדרך תחת שר המשפטים וויליאם בר, צפויה להגביר את הלחץ הרגולטורי על חברות הטכנולוגיה הגדולות - פייסבוק, גוגל, אמזון ואפל

24.07.2019, 09:15 | שירות כלכליסט
משרד המשפטים האמריקאי פתח בבדיקת הגבלים עסקיים מקיפה, שנועדה לברר האם חברות הטכנולוגיה הגדולות פוגעות בצורה לא חוקית בתחרות. מדובר באיום חדש, הפעם מצד ארה"ב, על חברות כפייסבוק, גוגל, אמזון ואפל.

קראו עוד בכלכליסט

על פי הודעת משרד המשפטים, החקירה תתמקד בהתנהלות העסקית של הפלטפורמות המקוונות ששולטות בחיפושים באינטרנט, במדיה החברתית ובשירותים הקמעונאיים. במשרד המשפטים הדגישו כי החקירה תתנהל "בצורה אוביקטיבית והוגנת". עם זאת, החקירה החדשה, שיוצאת לדרך תחת שר המשפטים וויליאם בר, צפויה להגביר את הלחץ הרגולטורי המופעל על חברות הטכנולוגיה הגדולות בארה"ב. לפי הדיווחים, החקירה הנוכחית אמורה להיות מקיפה ונרחבת יותר מכל התכניות עד כה לחקור ולפקח על סקטור הטכנולוגיה מצד משרד המשפטים ונציבות הסחר הפדרלית (FTC).

מטה גוגל בקליפורניה, צילום: google מטה גוגל בקליפורניה | צילום: google מטה גוגל בקליפורניה, צילום: google

לפי ההצהרה שפורסמה, החקירה אמורה לבחון כיצד החברות הגדולות גדלו והתחזקו כל כך ואף התרחבו לתחומי עסקים נוספים. כמו כן, הם יבדקו כיצד החברות מינפו את הכוח שלהן המתבסס על כמות המשתמשים הגדולה.

במשרד המשפטים הדגישו עוד כי בכוונתם להבטיח שלאמריקאים תהיה גישה לשווקים חופשיים ושהחברות מתחרות על בסיס הוגן. לפיכך, הם מתכוונים לקחת בחשבון את החששות שהעלו הצרכנים, חברות ויזמים בנוגע לרשתות החברתיות, מנועי החיפושי ושירותי הקמעונאות. בהצהרה שפרסם האחראי על ההגבלים העסקיים, מאקאן דלרהים, טען כי בלי תחרות משמעותית "הפלטפורמות הדיגיטליות עלולות לפעול בצורה שאינה עונה על דרישות הצרכנים".

עוד נמסר כי אין מטרה סופית לחקירה אלא הכוונה היא להבין האם יש הפרות של ההגבלים העסקיים שיש לטפל בהן. עם זאת, ישנן מגוון אפשרויות שעומדות בפניהם, ולפי בכירים במשרד המשפטים החקירה עלולה להוביל לפתיחת חקירות ממוקדות יותר על חברות ספציפיות.

החקירה הזו מצטרפת להודעה משבוע שעבר כי הנציבות האירופית מתכוונת לפתוח בחקירה מקיפה נגד אמזון והדרכים בהן היא פוגעת בזכויות הציבור ובחברות מקומיות

 

מהחברות שעומדות במרכז החקירה לא נמסרה תגובה. בחודש שעבר אמר מנכ"ל אפל טים קוק כי אף שהחקירה הוגנת "איני חושב שאף אדם הגיוני יגיע למסקנה שאפל היא מונופול. הנתח שלנו הואו צנוע יותר. אין לנו עמדה דומיננטית בשום שוק".

 

בדומה, אדם כהן מגוגל אמר בשבוע שעבר לסנאט כי החברה "יצרה תחרות חדשה בסקטורים רבים, ולחץ תחרותי חדש לרוב מוביל לחששות מצד היריבות".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות