אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בעקבות עבירות בטיחות – נשלל רשיונם של שני קבלנים צילום: שאול גולן

פרסום ראשון

בעקבות עבירות בטיחות – נשלל רשיונם של שני קבלנים

מלבד חברת א.ר יוסף הנדסה והאחים אוזן שרשיונם נשלל לשלוש שנים, הוציא בחודש האחרון משרד השיכון השלילה על תנאי לארבעה קבלנים נוספים. צעדים אלו ננקטו נגד החברות לאחר שזומנו לשימוע אצל רשם הקבלנים בעקבות מידע לפיו הן מפרות את נהלי בטיחות באתרי הבנייה שלהן כדרך קבע

24.07.2019, 10:32 | בילי פרנקל
בשל עבירות בטיחות: רשם הקבלנים במשרד הבינוי והשיכון החליט לשלול את רישיון הקבלן של חברת א.ר יוסף הנדסה בע"מ לשלוש שנים בעקבות ליקויי בטיחות, ולקנוס את החברה בסכום המרבי שמאפשר החוק - 39 אלף שקל, אותם עליה לשלם בתוך 45 יום. כך נודע ל"כלכליסט". עונש של שלילת רישיון לשלוש שנים הוטל גם על חברת האחים אוזן. עונשי שלילה על תנאי לשנה הוצאו לארבעה קבלנים נוספים - האחים בוסקילה, שמואל שרון, יעד הנדסה והאמשה מנצור, כשבנוסף הוטל עליהם קנס בגובה של 39 אלף שקל. 

קראו עוד בכלכליסט

פועל בניין ללא עיגון (אילוסטרציה), צילום: שאול גולן פועל בניין ללא עיגון (אילוסטרציה) | צילום: שאול גולן פועל בניין ללא עיגון (אילוסטרציה), צילום: שאול גולן

מאז מאי 2018, הוצאו לחברת א.ר הנדסה 12 צווי בטיחות בארבעה פרויקטים בבאר שבע – בשכונת פלח, בשכונת הכלניות, ברחוב דוד אבוחצירא וברחוב חטיבה שמונה. רוב הצווים הוצאו בשל "ליקויים רבים", לצד עילות נוספות כמו אי מינוי מנהל עבודה וליקויים בציוד מגן אישי של העובדים, בגידורים ובחשמל. לחברה ניתנה אפשרות להגיש בקשה לדון בהחלטה בעוד כשנה, בכפוף לכך שתוכיח כי שיפרה את מערך הבטיחות שלה, וכן לבקש להחריג בינתיים פרויקטים שנמצאים בביצוע, בכפוף לכך שמערך הבטיחות בהם ישופר ויותאם לכללי הבטיחות.

ההודעה נמסרה לחברה ביום רביעי האחרון, אך החברה ערערה למחרת על ההחלטה לבית המשפט המחוזי בתל אביב וביקשה למנוע את כניסתה לתוקף. זאת בין היתר בטענה מדובר באירועים נקודתיים, שצווי הבטיחות בגינם בוטלו, וכי היא עשתה הכל לתיקון הליקויים. עוד נטען כי ההחלטה ניתנה בחוסר סמכות וכי יש בה חוסר מידתיות, בטענה כי נגד קבלנים רבים שעשו עבירות אף חמורות מאלו שלה - לא ננקטו צעדי משמעת כה חמורים, אם בכלל.

השופט יהודה פרגו דחה באותו היום את הבקשה על הסף וקבע, כי לרשם יש סמכות לנקוט אמצעי משמעת נגד קבלנים בשל ליקויי בטיחות, וכי "הוראות הבטיחות בעבודה הן בין הדרישות המקצועיות החשובות ביותר". באשר לטענה כי מדובר באירועים נקודתיים ציין כי גם בהפרות חוזרות ונשנות יש בהן ללמד על התנהלות החברה, ובאשר לטענות בדבר חוסר מידתיות לפיהן נגד קבלנים אחרים לא מופעלים אמצעים דומים, ציין השופט כי "אם נכון הדבר, יש להצטער על כך ואין בכך כדי לבטל את צו ההתליה נגד המשיבה".

שימוע אצל הרשם

צעדים אלו ננקטו נגד החברות לאחר שזומנו לשימוע אצל רשם הקבלנים, בעקבות מידע שהתקבל ממנהל הבטיחות לפיו הן מפרות את נהלי בטיחות באתרי הבנייה שלהן כדרך קבע. בין ליקויי הבטיחות נמנים פיגומים לא תקינים, חוסר גידורים, אי מינוי מנהל עבודה באתר, עובדים ללא ציוד מגן אישי ועובדים שאינם מקבלים הדרכות בטיחות כנדרש בהתאם להוראות העבודה.

פעולות אלו מתבצעות על רקע ביקורות לפיה רשם הקבלנים הפועל תחת משרד השיכון, אינו נוקט בפעולות הרתעה מספקות הנמצאות בסמכותו כנגד קבלנים העוברים על עבירות בטיחות בעבודה בענף הבניין, שמוביל בשיעור ההרוגים והפצועים בתאונות עבודה.

כעת, עם שלילת רשיונותיהם של שני הקבלנים הנוספים, טיפס מספר הקבלנים שרשונותיהם נשללו על ידי הרשם ל-4 מאז שנת 2018. בסך הכל זימן הרשם מאז אותה השנה 17 חברות לשימועים בגין ליקויי בטיחות, וכנגד 11 ננקטו אמצעי משמעת חמורים, כולל 4 החברות שרשיונן נשלל.

במשרד השיכון מבהירים כי כאשר מדובר בפגיעה בנפש בתאונות עבודה באתרי הבנייה, הנושא מועבר לטיפולה של המשטרה, ורק כאשר יתקבל פסק דין חלוט רשם הקבלנים יוכל לפעול בעניין. מני אברהם רכז אכיפה בכיר ברשם הקבלנים מסר כי "משרד הבינוי והשיכון ורשם הקבלנים רואים בשמירה על כללי הבטיחות באתרי הבניה ושמירה על בריאות וחיי העובדים ערך עליון ונמשיך לפעול בנושא".

עו"ד ישראל אסל, היועץ המשפטי של הפורום למניעת תאונות עבודה מסר, "החלטת בית המשפט המחוזי הינה רוח גבית למאבק בתאונות עבודה והעברת מסר ברור לקבלנים שהאינטרס הציבורי ושמירה על חיי אדם גוברים על האינטרס האישי והכלכלי שלהם".

אסל הוסיף "עתה ברור כי בסמכות רשם הקבלנים במשרד השיכון לשלול רישיונות של קבלנים בגלל עבירות בטיחות חמורות לאחר ששנים רבות רשם הקבלנים לא נקף אצבע לשלול רישיונות קבלנים בגלל ליקויי בטיחות בטענה שאין לו סמכות לעשות זאת. כעת בית המשפט המחוזי נותן גושפנקא לרשם הקבלנים וקובע כי בסמכותו לבטל רישיונות קבלן שהפרו את הוראות הבטיחות בעבודה ובכך נפתח ערוץ נוסף להטלת סנקציות על קבלנים". 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

6 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

4.
בטיחות בעבודה
לאור העלייה במקרי תאונות העבודה במקומות העבודה כל קבלן צריך להקפיד לשמור על תקנות בטיחות בעבודה למען שמירה על שלומם ובריאותם של העובדים. צו בטיחות שניתן מתוקף חוק ארגון הפיקוח על העבודה משמש סמן למבצע הבנייה לפעול לפי התחיקה ובכך לצמצם את הסיכון לפציעות וכן להרוגים כפי שאנו חובים כמעט ברמה יומית....
ליאור בטיחות  |  25.07.19
3.
כל הכבוד לשופט יהודה פרגו ולמשרד העבודה
כל הכבוד לשופט יהודה פרגו ולמשרד העבודה על ההחלטה האמיצה ועל שלילת רשיונות קבלנים יש לפגוע בראש ולא בזנב תמשיכו כך תשללו עוד רשיונות קבלנים וכולם ייתישרו כמו ילדים טובים האחריות האמיתית היא של הקבלן הוא מזרים את הכסף ואת רוח באתר הבניה במידה ויחליט שבטיחות בראש סדר העדיפויות אז היא תהיה בראש וזו לא של החלטה של הש"ג -מנהל העבודה הקבלנים צריכים לקחת בחשבון את עלות הבטיחות כחלק ממרכיבי עלות הבניה ולתת הצעת מחיר בהתאם ענישה קשה ופגיעה בכיס תשנה את ההתנהלות הפושעת תהיו חזקים ותמשיכו כך
פועל בניין  |  25.07.19
לכל התגובות