אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נסיגה ביורו לאחר הודעת הריבית של הבנק האירופי צילום: בלומברג

נסיגה ביורו לאחר הודעת הריבית של הבנק האירופי

הבנק רמז על אפשרות להורדת ריבית ותוכנית רכישות חדשה בהמשך הדרך; היורו נחלש בשוק העולמי ב-0.3% ונסחר תמורת 1.110 דולר; בשוק המקומי: הדולר עולה ב-0.1% ל-3.52 שקלים, היורו יורד ב-0.3% ל-3.91 שקלים.

25.07.2019, 15:34 | מיקי גרינפלד

היורו נחלש לאחר ההודעה המוניטארית של הבנק האירופי - שרמזה על אפשרות להורדת ריבית בהמשך הדרך ועל בחינת צעדי הרחבה נוספים - במטרה לתמוך בגוש היורו המדשדש. בשווקים הבינ"ל יורד היורו ב-0.3% ונסחר תמורת 1.110 דולר, הפאונד יציב, נסחר ב-1.248 דולר; בשוק המקומי: הדולר עולה ב-0.1% ל-3.52 שקלים, היורו (שעלה מוקדם יותר היום ב-0.1%) יורד ב-0.3% ל-3.91 שקלים.    

קראו עוד בכלכליסט

הכיוון באירופה - הקלות מוניטאריות

אתמול דווח בגרמניה שמדד מנהלי הרכש במדד הייצור של מרקיט ירד בחודש יוני ל-43.1 נק', מול 45 נק' בחודש מאי, וכאשר התחזיות עמדו על 45.1 נק'. מדד השירותים עמד על 55.4 נק', התחזיות עמדו על 55.3 נק', לאחר קריאה של 55.8 נק' במאי. "אם הבנק האירופי מתמקד במדדי הייצור של גרמניה, הוא יחתוך את הריבית כבר היום, אבל אנחנו מאמינים שהוא יחכה עד חודש ספטמבר", אומר קלאוס ויסטסן (Claus Vistesen), הכלכלן הראשי בפירמת פאנת'ום (Pantheon Macroeconomics).

בחודש מרץ השנה הודיע הבנק האירופי כי הריבית האפסית תישאר עד לסוף 2019, ובכך האריך את התקופה המתוכננת, לאחר שבחודש דצמבר העריך הבנק שהתקופה תסתיים בסוף הקיץ, קרי סביב חודש ספטמבר. עתה ספק אם גם בסוף השנה תשתחרר אירופה מהריבית האפסית על המטבע שלה. בחודש יוני העביר דראגי מסר ברור לפיו הבנק יהיה מוכן להשיק סבב נוסף של תמריצים, אם האקלים של צמיחה חלשה וחוסר ודאות פוליטי ימשיך. לדבריו, קובעי המדיניות ידונו בדרכי התגובה להאטה כבר בשבועות הבאים. נשיא הבנק אמר את הדברים בכנס השנתי של הבנק שהתקיים בפורטוגל.

בישיבה שהוזכרה של מרץ 2019  הודיע הבנק על השקת תוכנית הלוואות לבנקים בריבית נמוכה - הנשיא מריו דראגי הודיע כי בכוונתו להשיק תוכנית הלוואות חדשה לבנקים באירופה, בריבית נמוכה - על מנת לסייע להם להרחיב את היקף האשראי הזול שהם מעניקים ללקוחות, ובריבית נמוכה - ובכך לתמוך בכלכלת גוש היורו. התוכנית החדשה תחל בספטמבר 2019 ומועד הסיום שלה נקבע למרץ 2021. ההלוואות שיעניק הבנק האירופי למוסדות הפינסיים בגוש יהיו לתקופה של שנתיים.

זוהי הפעם השלישית שבה הבנק האירופי פתח תוכנית הלוואות זולות לבנקים, בעקבות ההאטה הכלכלית עמה מתמודד גוש היורו מאז המשבר הפיננסי. הפעם הראשונה היתה ב-2014 והשנייה ב-2016. סכום ההלוואות שהעביר הבנק האירופי למוסדות הפיננסים בשתי הפעמים הקודמות עמד על כ-700 מיליארד יורו.

בחודש דצמבר 2018 הסתיימה תוכנית ההקלה הכמותית של הבנק האירופי, 4 שנים לאחר שהחלה - הבנק ביצע בדצמבר את הרכישות האחרונות שלו, בסכום של 15 מיליארד יורו, והחל מינואר 2019 לא התבצעו יותר רכישות. בסך הכול רכש הבנק האירופי במסגרת תוכנית ההקלה הכמותית שלו שהחלה בחודש מרץ 2015 ני"ע בסכום של 2.6 טריליון יורו.

   
מריו דראגי נשיא הבנק האירופי , צילום: בלומברג מריו דראגי נשיא הבנק האירופי | צילום: בלומברג מריו דראגי נשיא הבנק האירופי , צילום: בלומברג

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות