אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בלחץ ארדואן: הבנק המרכזי של טורקיה הפחית את הריבית ב-4.25% צילום: איי אף פי, רויטרס

בלחץ ארדואן: הבנק המרכזי של טורקיה הפחית את הריבית ב-4.25%

הריבית עומדת עכשיו על 19.75%. בתגובה הלירה הטורקית התחזקה קלות ב-0.3% מול הדולר; ההחלטה היא מבחן מרכזי עבור הנגיד החדש מוראט אויסל, שהחליף את הנגיד שפוטר ע"י ארדואן בשל מחלוקת סביב קצב והיקף הורדות הריבית

25.07.2019, 15:18 | שירות כלכליסט

הבנק המרכזי של טורקיה הפחית היום (ה') את שיעור הריבית ב-4.25% - מ -24% ל-19.75%. ההחלטה מייצגת שינוי במדיניות לאחר פיטוריו בתחילת החודש של הנגיד הקודם על ידי הנשיא רג'פ טאיפ ארדואן.

קראו עוד בכלכליסט

הלירה התחזקה בשיעור קל לאחר ההודעה, ונסחרה בעלייה של 0.3% מול הדולר.

בהודעה שבה פורסמה ההחלטה, הסבירו בבנק כי השיפור בתחזית האינפלציה במדינה היא אחת הסיבות העיקריות להורדה. לפי ההצהרה, התחזית הנוכחית מצביעה על כך ששיעור האינפלציה בסוף השנה יהיה במצב טוב יותר מ-14.6% שחזו מוקדם יותר השנה. עוד הוסיפו כי בבנק מחויבים "לשמור על תהליך דיסאינפלציה מתמשך".

נשיא טורקיה רג נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן | צילום: איי אף פי נשיא טורקיה רג

"הבנק המרכזי ימשיך להשתמש בכל הכלים שעומדים לרשותו במטרה להגיע ליציבות מחירים וליציבות פיננסית", נמסר בהודעה שפרסם הבנק.

החלטת הריבית נתפסה על ידי רבים כמבחן מרכזי עבור מוראט אויסל, נגיד הבנק החדש, שנכנס לתפקיד מוקדם יותר החודש לאחר שארדואן פיטר את קודמו בשל מחלוקת סביב קצב והיקף הורדות הריבית.

ארדואן, שידוע כמתנגד לריבית גבוהה, טען כי הנגיד הקודם מוראט ג'טנקיה "לא הקשיב להנחיות". כמו כן, טען כי הוא מעוניין שהאינפלציה והריבית ירדו לשיעור חד ספרתי עד סוף השנה.

בעוד שמשקיעים רבים מאמינים כי המשבר הכלכלי שהגיע בשל הפיחות בלירה הוא שהעניק את המרחב הנחוץ להורדות ריבית, יש שהביעו חשש שגישה אגרסיבית מדי להורדת ריבית תחת הנגיד החדש לא תאפשר לבנק להגיב אם המטבע ייחלש שוב. הם מזהירים כי סנקציות שארה"ב עלולה להטיל בתגובה לרכישת מערכת הטילים הרוסית תוביל לירידות חדות נוספות במטבע.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות