אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שוברת שורות: BOL תאמץ את הפיקוח על מחיר הקנאביס הרפואי עוד לפני שהוחל צילום: בלומברג

בלעדי לכלכליסט

שוברת שורות: BOL תאמץ את הפיקוח על מחיר הקנאביס הרפואי עוד לפני שהוחל

חברת הקנאביס פנתה למשרד הבריאות ומסרה כי תאמץ את מחיר המטרה של המשרד, שעומד על עד 500 שקל לעד 50 גרם. בכך היא "שוברת שורות" במלחמת חברות הקנאביס בהחלטתו על התניית הייצוא בפיקוח מחירים; חברות הקנאביס: "אם היא מסוגלת לייצר ב-2 שקל לגרם על כולנו לפרוש מהענף. בינתיים אנו לא שמים לב שהשוק מוצף בחומר של BOL"

25.07.2019, 17:02 | צלי גרינברג

חברת BOL פארמה (המוכרת גם כ'שאיפה לחיים') פנתה למשרד הבריאות ומסרה כי החליטה לאמץ את מחיר המטרה של המשרד שהוצב במסגרת בקשתו לפיקוח על המחירים שעומד על עד 500 שקל לעד 50 גרם. BOL שוברת בכך את השורות ב"הכרזת המלחמה" האחידה שהוכרזה על ידי מגדלות וחברות הקנאביס הרפואי הישראליות על משרד הבריאות, לאחר שזה האחרון הצהיר כי יתנה את הייצוא בפיקוח מחירים על שוק הקנאביס הישראלי.

קראו עוד בכלכליסט

במכתב ששלח הבוקר (ה') ד"ר תמיר גדו, מנכ"ל BOL, למשה בר סימן טוב, מנכ"ל משרד הבריאות, והגיע לידי כלכליסט, כתב גדו כי "החברה בוחרת להחיל מנגנון מחירים מסובסד לרווחת כלל מטופלי הקנאביס הרפואי. זאת, בהמשך להודעתה בדבר סבסוד המחיר לטיפול בילדים הלוקים באוטיזם ל-300 שקל למשפחה לחודש, ללא הגבלה על הצריכה החודשית, וגם במקרה של למעלה מילד נצרך במשפחה. החלטנו על מהלך הסבסוד בתיאום עם רשתות הפארם ובתי המרקחת בהם רוכשים המטופלים את מוצרי הקנאביס הרפואי - הן בתפרחות והן בשמנים. החל מה-1 לאוגוסט יוגבל סכום הרכישה של מוצרי החברה ב-500 שקל לחודש לכל מטופל, בכמות נצרכת של עד 60 גרם מ"ל בחודש, וזאת עד סוף שנת 2019".
חממת הגידול של חברת BOL, צילום: איי אף פי חממת הגידול של חברת BOL | צילום: איי אף פי חממת הגידול של חברת BOL, צילום: איי אף פי

עוד נכתב כי "היות וסבסוד החברה יחול בפועל על כל תצורה נצרכת, אנו מוצאים כי הסבסוד המוצע מטעמנו ייתן מענה הולם לרובם המכריע של המטופלים בארץ, ויגביל משמעותית את עליית המחירים הצפויה. מה עוד, שכחלק מהפיילוט של משרד הבריאות שהחל זה מכבר, מסתמן כי רוקחים בבתי המרקחת יוכלו להמיר חלק מהמרשמים מתפרחות לשמנים ולספק שילובים של תפרחות ושמני קנאביס רפואי 'מדיקל גרייד'. נציין כי על מנת לפשט את התהליך לטובת כלל המטופלים, סבסוד העלויות יתבצע ישירות על ידי Pharma BOL מול רשתות הפארם ובתי המרקחת, כך שהמטופלים ישלמו את הסכומים הנ"ל בלבד ללא צורך בהחזרים מגוף זה או אחר".

מאיר אריאל, מנכ"ל חברת הקנאביס הרפואי בזלת וחבר פורום חברות הקנאביס הרפואי של התאחדות התעשיינים, אמר לכלכליסט, כי "bol פירסמה לפני כחודש תשקיף במסגרתו ציינה שעלות הגידול והייצור שלה עמדה בשלושת החודשים הראשונים של 2019 על כ-9 שקל לגרם קנאביס רפואי. כעת היא טוענת שהיא מסוגלת להעמידו תמורת כ-2 שקלים? זה מאוד תמוה, כנראה שיש כאן נושאים נוספים. אולי כמו החלטת בית המשפט, לאפשר למטופלי תיקון עולם לחזור חזרה מ-bol לתיקון עולם.

"משרד הבריאות לא יכול לאלץ יותר את אותם מטופלים להישאר ב-BOL, ומדובר ב-8 אלף מטופלים שהכניסו לחברה כסף רב ותרמו להגדלתה ולהצגתה בתשקיף כאחת החברות הגדולות בישראל. הם גם תרמו, ככל הנראה לדעתה, לטובת השגת מחיר ההנפקה שביקשה לבצע שעמד בתחילה, על פי הצהרתה, על כמיליארד דולר. אם bol מסוגלת להעמיד סחורה לכל השוק בעלות של 2 שקלים - על כולנו לפרוש מהענף, כי אנחנו לא נצליח לעשות זאת. בינתיים אנחנו לא שמים לב שהשוק מוצף בחומר של bol, שכבר מספקת לבתי המרקחת. אלא להיפך - השוק חווה מחסור והרוקחים מאשימים את המגדלות במחסור הזה".

בתגובה לדברי אריאל הוסיפה bol, כי "כפי שמסרנו למשרד הבריאות, בתור מובילת שוק, BOL Pharma מעוניינת לנהוג באחריות חברתית כלפי מטופליה, שיוכלו ליהנות ממוצרים איכותיים ובמחיר הוגן. צר לנו כי במקום להצטרף למהלך מבורך זה, בוחר מר אריאל להכפיש ולהתלהם באמצעות התקשורת. מעבר לזאת, אנו ממליצים לו להתעמק בשנית בתשקיף החברה שפורסם לציבור".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות