אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הפגנת חקלאי כפר ביל"ו: "הוותמ"ל מחסל את המושב"

הפגנת חקלאי כפר ביל"ו: "הוותמ"ל מחסל את המושב"

תושבי המושב הצמוד לרחובות ולקריית עקרון טוענים כי תוכניות הוותמ"ל, להעברת 70% משטחי החקלאות שלהם לערים, יחסלו כליל את מקור פרנסתם ואת אופי חייהם; מדובר בחלק ממגמה מדאיגה, לפיה עוד ועוד מושבים נותרים ללא הקרקע החקלאית שלהם

28.07.2019, 12:09 | דותן לוי

מעל ל-500 מתושבי כפר ביל"ו - חקלאים, משפחות, ילדים ובני נוער - הפגינו הבוקר (א') וחסמו את צומת ביל"ו כמחאה על מה שהם מגדירים כמחטף הקרקעות החקלאיות שיזם שר האוצר משה כחלון, רגע לפני הבחירות.

לטענת התושבים, תוכנית ותמ"ל שמקודמת בימים אלה מספחת מאות דונמים חקלאיים, המשמשים לחקלאות ומפרנסים את תושבי המושב, לטובת כרישי הנדל"ן בקריית עקרון ולטובת גחמות פוליטיות, רגע לפני הבחירות. בהתאם לתוכנית האמורה יועברו 70% משטחי החקלאות של המושב לצורך הרחבת קריית עקרון. דיון על התוכנית יתקיים ביום רביעי הקרוב בוועדה הארצית לתכנון ובנייה.

קראו עוד בכלכליסט

הפגנת חקלאי כפר ביל"ו, הבוקר הפגנת חקלאי כפר ביל"ו, הבוקר הפגנת חקלאי כפר ביל"ו, הבוקר

מושב כפר ביל"ו נוסד בשנת 1932, ומונה כ-330 משפחות. היקף השטחים החקלאיים של המושב הוא כ-2,100 דונם, מהם צפויים להיגרע על פי התוכניות 1400 דונם. לטענת התושבים, 700 דונם בלבד לעיבוד חקלאי לא יאפשרו להם קיום. תמ"ל 1074, התוכנית בגינה מוחים התושבים, מקודמת על ידי הוותמ"ל (הוועדה הארצית לתכנון ולבנייה של מתחמים מועדפים לדיור), ומפקיעה שטחים חקלאיים לטובת בנייה רוויה.

על פי התוכנית יסופחו 500 דונם מהשטחים החקלאיים של כפר ביל"ו ויועברו לשטח קריית עקרון הסמוכה, לטובת בנית דירות ומרכזי קניות; בהמשך יועברו 700 דונמים נוספים לטובת קריית עקרון מתוכנית המתאר של המושב, כמו גם עוד 200 דונם שיועברו לשטח המוניציפלי של רחובות; בנוסף, 11 דונם נוספים יועברו לטובת הרחבת בסיס צבאי.

יש לציין כי מאז תחילת פעילות הוותמ"ל נשמעו טענות דומות מצד מושבים נוספים, ובהם: כפר ביאליק, כפר אזר, אביחיל ועוד. הטענה העיקרית המשותפת לכלל המקרים היא כי ישנה קלות בלתי נסבלת בדרך שבה הוותמ"ל מפקיע קרקעות לחקלאים ובכך גורם לפגיעה בפרנסתם, כמו גם לחיסול האופי החקלאי שליווה אותם במשך עשרות רבות של שנים.

דורון ליבנה, תושב כפר ביל"ו, חקלאי ודבוראי, אמר כי "מטרת תכניות הוותמ"ל היא חיסול כפר ביל"ו כליל, במחטף של מאות דונמים חקלאיים המעובדים מעל 80 שנה ומהווים את פרנסת תושבי המושב, אשר עתידם מצוי בסימן שאלה, כמו גם של הדור השלישי של חקלאי המושב".

ראשת המועצה האזורית גזר, רותם ידלין: "מדובר בתוכנית שאינה מידתית, ברמת הפגיעה באדמות החקלאיות המעובדות של המושבים כפר ביל"ו וגני יוחנן. מדינת ישראל לא רואה את הדור הבא ואת ההתיישבות, ואף פוגעת בריאות ירוקות במרכז הארץ. זה הזמן להפסיק לחשוב רק על בניינים ולהתחיל לחשוב גם על הדורות הבאים, לפני שיהיה מאוחר. אנו דורשים תכנון מידתי ומאוזן שמתחשב בעתיד התושבים שלנו, בהתיישבות ובריאות הירוקות של כולנו".

מזכ"ל תנועת המושבים מאיר צור: "לא ייתכן מחטף הרסני מסוג זה לפני הבחירות, יש לדחות את ישיבת הוותמ"ל לאלתר ולא לאשר בנייה נדל"נית על חשבון קרקעות חקלאיות ופרנסת תושבי כפר ביל"ו".

מהוותמ"ל נמסר: "מדובר בתוכנית חיונית להתפתחות קריית עקרון, שנותנת מענה לצורכי הדיור באזור מרכז הארץ. השטח המדובר הינו עתודת הקרקע המשמעותית ביותר לפיתוח קריית עקרון כפי שנקבע ע"י ועדת הגבולות במשרד הפנים. חשוב לציין כי גם לאחר הפיתוח המוצע, למושב ביל"ו ישנן חטיבות קרקע חקלאיות משמעותיות".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

13 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

12.
החלוצים באו ובנו יש מאין ועכשיו לוקחים מהילדים שלהם ? החקלאים צודקים!
אסור לקחת אדמות לחקלאים-אסור להרוס את החקלאות. פיתרון לדיור צריך להיות עם מחשבה ותכנון - להיות קשור לתשתיות. לפתח מקומות שאפשר לבנות לגובה ולא להשתלט על אדמות בתור פתרון קל ולזמן קצר. לזמן ארוך זה יהיה בכי לדורות.
עדה  |  31.07.19
10.
הכל קומבינה בין עוה"ד כחלון לשר כחלון.
כן- יזם התכנית הינו עו"ד דודו כחלון בן משפחתו של השר המנצל את עובדת היותו בעבר עוה"ד של מע"צ והמנהל בכדי להעביר שטחים לישוב הכושל העברייני והנחשל ק. עקרון שםהינן משמש כעו"ד ויזם התכנית. יש לדאוג לפעול לעצירת גזילת האדמות המשמשות לעיבוד חקלאי( תמורה תנתן לחקלאים רק במידה ואכן יופקעו) בעבור גזירת הקופונים של משפחת כחלון.
משה ברנד  |  28.07.19
לכל התגובות