אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בגלל פלאפון: בזק בדרך למחוק את ההון העצמי צילום: ניב קלדרון

בגלל פלאפון: בזק בדרך למחוק את ההון העצמי

חצי שנה אחרי שמחקה 1.6 מיליארד שקל משווייה של yes, בזק נערכת למחיקה של עד 1.1 מיליארד שקל משווייה של חברת הסלולר

29.07.2019, 18:00 | יניב רחימי

הצטרפו לעדכונים שוטפים בערוץ הטלגרם של מדור שוק ההון בכלכליסט

 

בעוד קרן סרצ'לייט ודוד פורר נערכים לרכישת השליטה בבי־קום, החברה הבת בזק נערכת לאפשרות למחיקה של 1.1-0.8 מיליארד שקל בשווי של החברה הבת פלאפון.   

קראו עוד בכלכליסט

בישיבת הדירקטוריון של פלאפון שהתקיימה במסגרת היערכות לדו"חות הכספיים של הרבעון השני, עלתה הערכה שישנה אפשרות לירידת ערך בשווייה של חברת הסלולר מול שווייה בספרי החברה, שעלולה להביא למחיקת ההון העצמי של בזק. כך דיווחה היום (ב') חברת התקשורת.

עם זאת, בזק הבהירה שמדובר בהערכה פנימית ראשונית, ובהמשך תתבצע הערכת שווי על ידי מעריך חיצוני שעשויה להיות שונה מהותית מההערכה הנוכחית שלה. האפשרות למחיקה של כמיליארד שקל משווייה של פלאפון מגיעה חצי שנה אחרי שבזק רשמה מחיקה של 1.6 מיליארד שקל בגלל ירידת ערך של חברה אחרת בקבוצה - yes – שנקבע לה שווי שלילי של 871 מיליון שקל.

מנכ"ל פלאפון רן גוראון, צילום: אוראל כהן מנכ"ל פלאפון רן גוראון | צילום: אוראל כהן מנכ"ל פלאפון רן גוראון, צילום: אוראל כהן

     

לפי הערכה של פרומתאוס, שווי הפעילות של פלאפון, נכון לסוף 2018, עמד על 2.9 מיליארד שקל, והוא נמוך ב־46% ביחס להערכת השווי שפורסמה רק לפני שנה. השווי של פלאפון בספרים של בזק אף נמוך יותר מזה שנקבע על ידי פרומתאוס, והוא עומד על 2.15 מיליארד שקל. לכן, לירידה החדה בשווי הפעילות של חברת הסלולר הוותיקה לא הייתה השפעה על הדו"חות של בזק.

הרווח הנקי של פלאפון ב־2018 עמד על 24 מיליון שקל בלבד, זאת בהשוואה לרווח נקי של 95 מיליון שקל בתקופה המקבילה. התחרות העזה בשוק התקשורת שבאה לידי ביטוי בשחיקה מתמשכת במחירי חבילות הסלולר ובשיעורי נטישה גבוהים, והיא נותנת את אותותיה בבעיקר בתוצאות העסקיות של פלאפון שממשיכות להישחק.

     

שלמה רודב, יו"ר בזק שלמה רודב, יו"ר בזק שלמה רודב, יו"ר בזק

בניגוד למתחרות הגדולות שלה, סלקום ופרטנר, שהרחיבו את פעילותן גם לתחום הטלוויזיה הרב־ערוצית, פלאפון אינה יכולה לעשות זאת בשל מגבלות רגולטוריות, היות שהיא חלק מקבוצת בזק שכוללת את חברת yes שכבר פועלת בתחום הטלוויזיה הרב־ערוצית. המניות של חברות התקשורת סובלות מתחילת השנה מחולשה, כשמניית סלקום איבדה 53% בשבעת החדשים הראשונים של 2019, לשווי של 1.2 מיליארד שקל וזאת של פרטנר התכווצה ב־19% לשווי של 2.5 מיליארד שקל.

שווי השוק של סלקום ופרטנר, שתיהן חברות ציבוריות, מהווה אינדיקציה ביחס לשווי ההוגן של פלאפון שהיא חברה פרטית בבעלות מלאה של בזק. לפיכך, ירידת השווי של השתיים הראשונות מהווה איתות לירידה בשווי של השלישית. הערכת השווי האחרונה שבוצעה לפלאפון בוצעה בסוף 2018 ולפיה השווי ההוגן של החברה הוא 2.9 מיליארד שקל. הערכה זאת מבוססת על שיעור היוון של 10.3% ושיעור צמיחה פרמננטי של 2.5%.

הערכת השווי האחרונה שבוצעה לפלאפון בוצעה על ידי פרומתאוס, מבוססת על שיעור היוון של 10.3% ושיעור צמיחה פרמננטי של 2.5%. בהערכה שצורוה לדו"חות 2018 של בזק נכתב ש"רמות ה־ARPU (הכנסה חודשית ממוצעת מלקוח) הנוכחיות אינן פיזיביליות כלכלית וסביר להניח שבשנים הקרובות תהיה עלייה מתונה רב־פעמית או עליות מצומצמות בשיעור חד בהכנסה החודשית הממוצעת למנוי".

הערכת השווי של פרומתאוס התבססה על ההערכה שה־ARPU ימשיך להישחק ב־2019, יתייצב ב־2020 וירשום עליה מתונה בשנים שלאחר מכן. כפי הנראה, ההערכה הזאת מתבררת כאופטימית מדי, ולפי הדיווח של בזק מאתמול, האפשרות לירידת ערך בפלאפון נובעת "מתזרים המזומנים החזוי".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

7 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

6.
בזק - ספקית study cases לתלמידי משפטים ו MBA
זה התחיל עם גלברד ודוח דנציגר. המשיך על גיל שרון והתקדימים מול ההסתדרות וביה״ד לעבודה. הלאה לפרשיות אלוביץ׳ המרובות ( כן, גם אלו שלא קשורות לביבי) ולבסוף ( לשלב זה) איך התמנה רודב, חסר כל הצלחה מוכחת בעברו ( ודי לחכימא...) ליו״ר שלא מפסיק להשמיד ערך בחברה, ואיתו דירקטוריון גדול, בלתי תלוי, אך רפה וחסר תועלת.
שחקן ותיק  |  30.07.19
לכל התגובות