אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הורדה של 0.25% בריבית? הצחקתם את טראמפ: "לא מספיק" צילום: גטי אימג'ס

הורדה של 0.25% בריבית? הצחקתם את טראמפ: "לא מספיק"

בסדרת ציוצים תקף הנשיא האמריקאי את התנהלות הפד עד כה מול המדיניות בסין ובאירופה, וקרא להורדה משמעותית של גובה הריבית על הדולר: "הפד שלנו לא עושה כלום - וכנראה יעשה מעט מאוד בהשוואה. חבל מאוד"

29.07.2019, 18:19 | שירות כלכליסט

דונלד טראמפ לא מוכן לשמוע על הורדה קלה של הריבית - ודורש מהלך חד כלפי מטה; כך הוא הבהיר היום (ב') בסדרה של ציוצי טוויטר.

קראו עוד בכלכליסט

הפד צפוי להודיע ביום רביעי על הורדה של הריבית, זו כבר לדעת רבים עובדה שרירה וקיימת, והשוק מעניק סיכוי של כמעט 100% להורדה של 0.25% ל-2.25%-2%. הבנק המרכזי של ארה"ב, כמו בנקים מרכזיים כמעט בכל העולם, באופיו השמרני, ממעט לבצע שינויים חדים מדי.

אבל הנשיא האמריקאי, כאמור, לא מוכן להסתפק בזה. העובדה שהפד צפוי סוף סוף להוציא לפועל את הדרישה שלו לבצע הורדת ריבית לא רק מגיעה מאוחר מדי מבחינתו – היא גם כנראה לא תהיה בשיעור המספק לשיטתו.

בסדרת ציוצים שפרסם הבוקר הנשיא, הוא דאג להבהיר את עמדתו בעניין הריבית, ולבקר את הפד על כך שהוא שזהיר הרבה יותר לשיטתו מהמוסדות המקבילים בסין ובאירופה. "אירופה וסין ימשיכו להוריד את הריבית על מנת להזרים כספים למערכת שלהן, ובכך לסייע ליצרנים שלהן למכור מוצרים הרבה יותר בקלות. באותו הזמן, ומול אינפלציה נמוכה מאוד, הפד שלנו לא עושה כלום - וכנראה יעשה מעט מאד בהשוואה. חבל מאוד", צייץ הנשיא.

דונלד טראמפ וג דונלד טראמפ וג'רום פאוול | צילום: בלומברג דונלד טראמפ וג

טראמפ המשיך במתקפה ארוכה בשני ציוצים רצופים: "הפד העלה ריבית הרבה יותר מדי מוקדם והרבה מדי. הצמצום הכמותי שלו היה עוד טעות גדולה. בזמן שהמדינה שלנו מצליחה מאוד, הפוטנציאל ליצירת עושר נוסף, שאותו החמצנו, במיוחד כשמודדים אותו מול החוב שלנו, הוא מזעזע. אנחנו מתמודדים עם מדינות אחרות, שיודעות איך לשחק את המשחק נגד ארה"ב. זו הסיבה מדוע נוצר האיחוד האירופי. עד עכשיו, ארה"ב היתה 'טרף קל', הפד עשה את כל המהלכים הלא נכונים, הורדת ריבית קטנה היא לא מספיקה, אבל אנחנו ננצח בכל מקרה".

זוהי עוד חולייה בשרשרת ארוכה של מתקפות של טראמפ נגד הפד תחת היו"ר ג'רום פאוול – אותו הוא עצמו בחר לתפקיד – ונגד קודמתו בראש הפד ג'נט ילן. כמעט מתחילת כהונתו כנשיא ארה"ב דרש טראמפ במפגיע מהפד לחדול מהעלאות ריבית ולשנות כיוון, אף שראשי הבנק המרכזי, כולל פאוול עצמו, חזרו והבהירו שהחלטותיהם המקצועיות נלקחות במנותק מלחצים פוליטיים.

בדצמבר 2015, לאחר שלוש תוכניות הקלה כמותית ורכישות ני"ע במאות מיליארדי דולרים, הודיע הפד, אז תחת ג'נט ילן, על שינוי כיוון - הריבית הועלתה לראשונה מאז המשבר הפיננסי, לרמה של 0.25%. מאז ביצע הפד שמונה העלאות נוספות, כל אחת מהן בשיעור מתון של 0.25%, האחרונות שבהן בוצעו ב-26 בספטמבר 2018 וב-19 בדצמבר 2018.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות9 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

5.
ל - 2 - אתה באמת לא מבין ?
הפנסיה שלך ושל כל מי שאין לו "פנסיה תקציבית", תלויה ברווחים שקרנות הפנסיה מצליחות לייצר על הכסף ששמת שם. אם הריבית נמוכה, גם הפנסיות מקבלות ריבית נמוכה, ולכן הן מסתכנות וקונות ניירות (חסרי) ערך מסוכנים, כדי לעמוד בתחזית הרווחים הצפויה, ולכסות על ההפסדים שנגרמים מתשלומי הקצבאות לאלו שכבר הגיעו לגיל פרישה, ומקבלים כל חודש תשלום מקרנות הפנסיה. בבוא היום, כשייצטרכו לשלם לך את הקצבה, הסכום שיהיה להן יהיה נמוך ממה שמחשבים היום בכל התחזיות, בגלל המצב השורר היום, ובעצם - במקום לקבל X שקלים כל חודש תקבל סכום נמוך משמעותית (שיכול להיות אפילו פחות מחצי ממה שאומרים לך היום)
המגיב  |  29.07.19
לכל התגובות