אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חבר הנאמנים של המכללה למינהל הדיח את הנשיא אורן קפלן צילום: google map

פרסום ראשון

חבר הנאמנים של המכללה למינהל הדיח את הנשיא אורן קפלן

הדחת קפלן התקבלה ברוב של 75 תומכים ו-8 מתנגדים; בכך התקבלה המלצת הדירקטוריון להדיחו על רקע מאבקי כוח במעורבות המנכ"ל רפי גמיש וטענות הדדיות על התנהלות לקויה; חבר הנאמנים נימק את החלטתו ב"חוסר שביעות רצון מתמשך מתפקודו של קפלן", ששוקל צעדים משפטיים

29.07.2019, 20:27 | עמיר קורץ

שיא חדש במאבק הכוחות במכללה למינהל: חבר הנאמנים של המסלול האקדמי של המכללה הצביע הערב (ב') על הדחתו של הנשיא, פרופ' אורן קפלן, שמכהן בתפקיד מזה שנה וחצי בלבד.

קראו עוד בכלכליסט

חבר הנאמנים בראשו עומד הרצל עוזר מורכב מנציגי ציבור, נציגי סגל המרצים ונציגי ההסתדרות. הדחתו של קפלן היתה צפוייה והתקבלה ברוב: 75 הצביעו בעד ההדחה, 8 נגד ו-6 נמנעו. חבר הנאמנים החליט לאמץ בכך את המלצת דירקטוריון המכללה בראשות היו"ר אבי בלשניקוב שהמליץ להדיח את קפלן.

חבר הנאמנים נימק את החלטתו ב"חוסר שביעות רצון מתמשך מתפקודו של פרופ' קפלן כנשיא המכללה". ההדחה מגיעה על רקע מאבקי כוח בין קפלן וחלק מחברי הסגל האקדמי לבין הדירקטוריון והמנכ"ל רפי גמיש . ההנהלה טענה כי קפלן מיישר קו עם חברי הסגל הוותיקים ונמנע מלבצע צעדים שיפגעו בתנאי העסקתם וכי קפלן אינו מקבל את מרות הדירקטוריון. קפלן טוען מנגד כי הניסיונות להדיחו הן בשל אי סדרים לכאורה וניגודי עניינים עליהם הצביע וכחלק מניסיון השתלטות של אנשי ההנהלה על המכללה תוך דחיקתם של אנשי האקדמיה

אורן קפלן אורן קפלן אורן קפלן

ההדחה נעשית כאשר ברקע מתנהלת גם בדיקה של המל"ג ומבקר הפנים לגבי הנעשה במכללה בין היתר לגבי ריבוי הכובעים של המנכ"ל גמיש, כפי שנחשף בתחקיר כלכליסט, ובראשם היותו בעל חברות שאחת מהן עושה עסקים עם המכללה ופועלת משטחה.

הדחתו של קפלן שיצא באמצע הישיבה, צפויה להיות מיידית. בקרוב תמונה ועדת איתור למינוי נשיא חדש למכללה. קפלן אמר הערב כי הוא שוקל את צעדיו המשפטיים.

יש לציין שניסיון של קפלן למנוע את כינוס חבר הנאמנים שיצביע על הדחתו באמצעות פנייה לבית הדין לעבודה נכשל לאחר שלא התקבלה בקשתו להוציא צו מניעה לקיום הישיבה.

על סף קריסה כלכלית

המכללה עמדה לפני שלוש שנים על סף סגירה, כאשר הגיעה למצב של משבר כלכלי עם גירעון של 60 מיליון שקל. זאת, על רקע ניהול לקוי וירידה במספר התלמידים - מ-12 אלף ל-8,000 בלבד. אז הוחלט על תוכנית הבראה, שהביאה למאזן כספי חיובי, וכן לגידול במספר הסטודנטים הנרשמים בשנים האחרונות.

רפי גמיש, צילום: עידן גרוס, google map רפי גמיש | צילום: עידן גרוס, google map רפי גמיש, צילום: עידן גרוס, google map

במאבק האמור עומדים יו"ר הדירקטוריון בלשניקוב והמנכ"ל גמיש, גם הם מינויים חדשים יחסית, מצד אחד, וקפלן מצד שני. לטענת בכירים במכללה, הנושא העיקרי הנמצא במחלוקת הוא העובדה שקבוצה של 38 מרצים - כחצי מחברי הסגל הבכיר - נהנים מתנאי שכר, ובעיקר תנאי פרישה, מיטיבים, שמקנים להן עוד מיליון שקל עם הפרישה. בכיר במכללה למינהל אומר שתנאי הפרישה הללו עלולים להביא את המכללה להתמוטטות מחודשת, ושמדובר בתנאים המזכירים את אלו של עובדי הנמלים. תוכנית ההבראה התבססה, בין היתר, על הכוונה לקצץ דרמטית בתנאים הללו, אך קפלן, הנמנה עם קבוצת הוותיקים, סרב לעסוק בנושא בטענה של ניגוד עניינים.

מנגד, 12 חברי סגל בכירים במסלול האקדמי של המכללה - מחצית מחברי הסגל המכהנים בחבר הנאמנים של המוסד - יצאו למתקפה חריפה על הנהלתה. במכתב לכל חברי חבר הנאמנים לקראת האסיפה שנערכה היום, הם דורשים להפסיק מיידית את עבודתו של המנכ"ל גמיש בעקבות ריבוי הכובעים שלו.

עוד דורשים אותם חברי הסגל - בהם דקאנים וראשי מחלקות - את הפסקת כהונת חברי הדירקטוריון בשל מה שנטען כ"כישלון חמור בפיקוח על ההנהלה", כמו גם מינוי ועדת מינויים חדשה שתאתר דירקטורים מן הציבור נטולי זיקה למכללה או לעובדיה, מינוי של משרד רואה חשבון כמבקר חיצוני "לבדיקת התנהלות האורגנים של המכללה ושל כל הטענות שהועלו בעיתונות", ומינוי יו"ר חדש לחבר הנאמנים במקומו של עוזר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

10 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

8.
אורן צועד בבטחה מדחי לדחי
אם היה עוד מי שצריך הוכחה לאי התאמתו שלל אורן לתפקיד הרי סאגת ההדחה היא הוכחה ניצחת: בכול המהלך הזה אורן מתעקש לא לראות את הנולד ולתת ליועציו להוליך אותו דרך כל שדה מוקשים אפשרי. את תמיכת הדירקטוריון הוא הפסיד, את תמיכת הסגל האקדמי הוא הפסיד, את תמיכת מנע״ס הוא הפסיד ( כמעט איש לא הגיע להצבעה) ואפילו קוגמן ניהל משא ומתן בשבת האחרונה להדחה בחסות הוועד של אורן. אורן לך הביתה מרחו אותך כבר בזפת תוותר על הנוצות.
טל מאדים  |  31.07.19
6.
ליתר דיוק
האם הגרעון היה 60 מיליון? לא ברור אבל כל אחד יודע שמנהל חדש מגזים בכשלונות המנהל הקודם כדי להיראות מוצלח יותר. הניהול הכושל היה של נשיא אחר ושל יו"ר דירקטוריון קודם שבמקרה או שלא במקרה הוא עכשיו שותף עסקי של המנכ"ל הנוכחי. הנשיא הנוכחי גייס מענקים בסדרי גודל של מיליונים - דבר שאף נשיא אחר לפניו לא עשה. היו"ר הנוכחי ויו"ר חבר הנאמנים הנוכחי הם אנשים עשירים ומקושרים, שמילאו את חבר הנאמנים בחברים שלהם ועובדים שלהם לשעבר. לו למצער היו גם מגייסים תרומות לטובת במכללה...
מרצה  |  30.07.19
לכל התגובות