אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פסיקה תקדימית באיחוד: כפתורי הלייק הם כלי ריגול, שאסור להפעיל ללא אישור צילום: רויטרס

פסיקה תקדימית באיחוד: כפתורי הלייק הם כלי ריגול, שאסור להפעיל ללא אישור

בית המשפט העליון האירופי פסק שהכפתורים הפופולריים פוגעים בזכות הגולשים לפרטיות, ויש לקבל הסכמה מפורשת לשימוש בהם. הפסיקה מחברת את הכפתורים לתקנות GDPR, ועשויה לגרור שינויים נרחבים באיך שאתרים מקדמים ומפיצים תוכן. פייסבוק: נלמד את הנושא

30.07.2019, 10:51 | רפאל קאהאן

האיחוד האירופי עשוי להטיל מגבלה חמורה על אתרים שהטמיעו את כפתורי הלייק של פייסבוק - מה שישנה את האופן בו אתרים מקדמים תוכן במדיה החברתית.

קראו עוד בכלכליסט

לפי דיווח של סוכנות רויטרס, בית המשפט העליון באיחוד קבע שהכפתורים משמשים לניטור פעילות הגולשים ולכן מחייבים הסכמה מודעת ומפורשת שלהם. הקביעה התקבלה במסגרת דיון בתביעה של ארגון זכויות צרכנים גרמני נגד אתר שופינג במדינה.

הלייק - מערכת ריגול. אילוסטרציה, צילום: שאטרסטוק הלייק - מערכת ריגול. אילוסטרציה | צילום: שאטרסטוק הלייק - מערכת ריגול. אילוסטרציה, צילום: שאטרסטוק

לפי הפסיקה החדשה, עשוי רגולטור הגנת הפרטיות באיחוד לחייב אתרים לפנות אל המשתמשים כתנאי להפעלת כפתורי לייק, ולשים את השימוש בהם תחת מגבלות חקיקת GDPR שהוחלה אשתקד. כדי להימנע מקנסות וסנקציות, תחייב פעולה כזו שינויים משמעותיים באתרים שפעילים באיחוד האירופי.

כפתורי לייק מאפשרים לפייסבוק לגלות מאיזה אתר מגיע משתמש ואל איזה אתר עבר, ובכך לנטר באופן מתמשך את הגלישה שלו. כפתורים שכאלה קיימים בכל אתר מסחרי ואישי, ובכל קטגוריה - מקניות ותוכן ועד פורנו. הכפתורים מאפשרים לפייסבוק לייצר "פרופילי צללים" של משתמשים וללמוד על הרגלי השימוש שלהם בחשאי; הפרקטיקה הזו ותיקה מאוד, וזוהתה עוד בתחילת העשור.

פייסבוק מסרה לרויטרס שהיא לומדת את הפסיקה, ושתעבוד עם שותפותיה כדי לאפשר שימוש בתוספי ניטור שימוש, ביניהם כפתור הלייק הפופולרי. איגוד תעשיות הטכנולוגיות בגרמניה, שתמך באתר השופינג שבמרכז התביעה, כינה את הפסיקה "הטלת אחריות מוגזמת על מפעילי אתרים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות